شناسه خبر : 30868 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اقتصادی)

تمام‌شده مسکن متری چند؟

دنیای اقتصاد نوشت: فهرست‌بهای ۹۸ ساخت‌وساز در پایتخت، از افزایش ۳۱درصدی هزینه ساخت مسکن در فاصله دو فصل خبر می‌دهد. حداقل قیمت هر مترمربع زمین و ملک کلنگی در مناطق متوسط رو به بالای شهر تهران حدود ۲۰ میلیون تومان و هزینه ساخت مسکن حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود. با توجه به سهم قیمت هر مترمربع زمین در هر مترمربع واحد مسکونی، در شرایط فعلی قیمت تمام‌شده ساخت مسکن در این مناطق حداقل حدود ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد هزینه تمام‌شده ساخت مسکن در مناطق متوسط رو به بالای شهر تهران هم‌اکنون در مرز ۱۰ میلیون تومان است.

هفته‌ای ۱۱ ساعت کار مفید

ایسنا نوشت: محمدحسین محمدی، کارشناس مسائل اقتصادی در یک تحقیق به نتایجی در خصوص ساعات مفید کار در ایران پرداخته است. بر این اساس میزان ساعت کار مفید در جامعه ایران هفته‌ای ۱۱ ساعت و برای کارمندان دولت، روزی ۲۲ دقیقه برآورد شده است. در نقطه مقابل، در کشوری همچون فرانسه میزان کار مفید در طول یک هفته، حدود ۳۰ تا ۳۳ ساعت برآورد می‌شود و به تعبیری می‌توان گفت با کسر روز یکشنبه (به‌ عنوان روز تعطیل) این میزان به حدود پنج و نیم ساعت در روز تخمین زده می‌شود. کیفیت کار در کشورهای توسعه‌یافته بسیار بالاست و در حال‌ حاضر نیز جوامع اینچنینی درصدد افزایش میزان استراحت برای نیروی انسانی خود هستند.

ذخیره‌سازی 80 میلیون بشکه نفت

اعتماد نوشت: شرکت ملی نفت با دارا بودن بیش از ۴۶ نفتکش فعال در کلاس‌های مختلف، قابلیت ذخیره‌سازی بیش از ۸۰ میلیون بشکه نفت روی آب‌ها برای زمان طولانی را دارد و این ظرفیت فرصت مناسبی برای انتقال آن به حوزه‌های پرمصرف نفت ایران را فراهم کرده است. برخلاف تصور بازار، درخواست برای خرید نفت ایران کاهش چشمگیری پیدا نکرده اما طریقه معاملات نفتی در شیوه‌های جدید نیاز به زمان بیشتری برای هماهنگی مشتری‌ها در نحوه تحویل بار یا پرداخت وجه دارد. عده‌ای اعتقاد دارند عدم بارگیری نفت در دو هفته گذشته نشانه‌هایی است از پیروزی تحریم‌های آمریکا، اما عمده بار نفتی ایران به ‌صورت تحویل در مقصد به فروش می‌رسد و این موضوع باعث افزایش تردد نفتکش‌ها شده است.

ثروتمندان بیشتر یارانه می‌گیرند

خبرآنلاین نوشت: برآوردها از سیاست اعطای یارانه به واردات کالاهای اساسی نشان می‌دهد حتی با فرض آنکه در فرآیند تخصیص یارانه به کالاهای اساسی هیچ انحرافی وجود نداشته باشد، دهک دهم، چهار برابر دهک اول یارانه می‌گیرد. یارانه دهک دهم به‌طور سرانه ماهانه در حدود ۷۳ هزار تومان و یارانه دهک اول در حدود ۱۸ هزار تومان خواهد بود. این در حالی است که اگر این یارانه به‌طور مساوی بین همه مردم تقسیم می‌شد، هر فرد در حدود ۳۸۰ هزار تومان در ماه یارانه نقدی دریافت می‌کرد. در این میان، یارانه دهک پنجم نیز که تقریباً طبقه متوسط جامعه را دربر می‌گیرد، به‌طور سرانه ماهانه ۳۳ هزار ارزیابی شده است.

دراین پرونده بخوانید ...