شناسه خبر : 28589 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

آتش‌بس سیاسی

روحانی: دولت نمی‌تواند با آمریکا بجنگد و حواسش به راست و چپ هم باشد

دشواری‌های دولت دوم حسن روحانی بسیار است. حالا او هم در عرصه بین‌المللی مهم‌ترین دستاوردش-برجام – را در معرض خطر می‌بیند و هم داخل دستاوردهای اقتصادی مانند تورم و بهبود نسبی اقتصاد را.

دشواری‌های دولت دوم حسن روحانی بسیار است. حالا او هم در عرصه بین‌المللی مهم‌ترین دستاوردش-برجام – را در معرض خطر می‌بیند و هم داخل دستاوردهای اقتصادی مانند تورم و بهبود نسبی اقتصاد را.

برای همین است که برای چندمین بار همه را دعوت به آشتی می‌کند تا اگر قرار است بجنگد، تنها در عرصه بین‌الملل باشد نه با جناح‌های سیاسی و نهادهای موازی. این شاید پیام او در چهاردهمین جشنواره ملی شهید رجایی باشد. جایی که اعلام کرد دولت نمی‌تواند از یک طرف با آمریکا بجنگد و از طرفی حواسش به راست و چپ باشد. راست و چپ بایستی در این میدان جنگ حامی دولت باشند.

او در این سخنرانی هم جناح‌های سیاسی و قوا و ارگان‌های کشور را خطاب قرار داد و هم دولتمردان آمریکا را. او به جناح‌های سیاسی گفت: امروز روز گله‌مندی، رقابت یا «خدای‌ناکرده روز انتقام» نیست، زیرا همه در میدان مبارزه قرار داریم و باید پشتیبان دولت باشیم. امروز باید همه چیز را کنار بگذاریم و شرایط کنونی روز آزمایش ملی است. در این شرایط اگر جناحی تصور کند که چنانچه علیه دولت حرفی بزند، محبوب می‌شود، در خطا و اشتباه است و بدانید که مغضوب خواهید شد و مردم به شما پشت خواهند کرد. چراکه مردم به انسان‌های غیور احترام می‌گذارند و در زمان جنگ غیرت اقتضا می‌کند که در مقابل دشمن در کنار و پشتیبان یکدیگر باشیم.

او همچنین با اشاره به آنچه پیغام‌های متعدد و البته نرم آمریکا برای مذاکره و گفت‌وگو خواند، خطاب به آنان تصریح کرد آنان از یک طرف ملت ایران را تحت فشار قرار می‌دهند و از طرف دیگر از طرق مختلف پیغام مذاکره می‌فرستند در این شرایط قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروس را؟ پیغام و نرمش در پیام‌تان را ببینیم یا عمل ددمنشانه‌تان را ملاک قرار دهیم؟ اگر راست می‌گویید و دوستدار ملت ایران هستید چرا می‌خواهید به زندگی مردم ایران فشار وارد سازید. 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها