شناسه خبر : 26839 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

در بازار می‌مانیم

فعالان حوزه انرژی در بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت گرد هم آمدند

بیست‌وسومین نمایشگاه صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برابر سنت معمول آن، به مدت چهار روز از 16 تا 19 اردیبهشت برگزار شد. نمایشگاهی که روز پایانی خود را با فکر سرنوشت برجام، قراردادهای نفتی و همکاری‌های آتی گذراند.

بیست‌وسومین نمایشگاه صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برابر سنت معمول آن، به مدت چهار روز از 16 تا 19 اردیبهشت برگزار شد. نمایشگاهی که روز پایانی خود را با فکر سرنوشت برجام، قراردادهای نفتی و همکاری‌های آتی گذراند.

این نمایشگاه که توسط شرکت ملی نفت ایران برپا می‌شود، در چند سال اخیر با اقبال قابل توجهی مواجه شده است و شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی با حضور در این فضا، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود را به نمایش می‌گذارند و مکانی است برای گردهم آمدن نفتی‌ها و صحبت‌های کارشناسی در مورد شروع یا ادامه همکاری در حوزه‌های مختلف نفت و گاز و پالایش و پتروشیمی.

در نمایشگاه امسال که با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، افتتاح شد نزدیک به چهار هزار شرکت داخلی و خارجی حضور داشتند؛ شرکت‌های خارجی از 38 کشور مختلف به ایران آمده بودند تا باب همکاری با صنعت نفت ایران و صنایع وابسته را باز کنند. این نمایشگاه در دومین روز خود شاهد حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهور، هم بود که با بازدید از غرفه‌های مختلف به سخنرانی در جمع تعدادی از مدیران‌عامل و فعالان حوزه صنعت نفت پرداخت و سعی کرد به شرکت‌های داخلی به‌ ویژه تولیدکنندگان تجهیزات داخلی دلگرمی بدهد. روحانی در آغاز سخنان خود تاکید کرد که «صنعت نفت هیچ‌گاه در ایران یک مساله اقتصادی نبود و همیشه بیش از هر چیز به عنوان یک مساله سیاسی مطرح بوده است و پس از آن ابعاد اقتصادی و اجتماعی را در کنار خود داشته است.» گزاره‌ای که خود می‌تواند تا حدودی روشن‌کننده این مساله باشد که چرا ایران با وجود سابقه برخورداری از بیش از یک قرن صنعت نفت، هنوز شرکت خصوصی بزرگی در مقیاس جهانی در بخش خصوصی در صنایع نفتی ندارد. در حالی که برخی کشورهای فاقد نفت امروزه سردمدار حوزه‌های اکتشاف، استخراج، انتقال، پالایش و پخش نفت و محصولات فرآوری‌شده آن هستند. حسن روحانی همچنین در سخنان خود تاکید کرد که دولت حاضر است در پروژه‌های خود به‌جای استفاده از تولیدات ایرانی باکیفیت ولو تا 20 درصد گران‌تر بهره ببرد تا صنعت داخلی متحول شود و روی ریل بیفتد.

نفتی‌ها اما آخرین روز نمایشگاه خود را در حال و هوای خروج آمریکا از برجام سپری کردند. در حالی که قیمت نفت بالا رفت و در حال رکوردزنی بود، مقامات نفتی ایران در نشست اختتامیه با اشاره به امضای تفاهم‌نامه جدید با یک شرکت انگلیسی برای تامین تجهیزات، تعمیرات و آموزش، تاکید کردند که کسی خروج ایران از بازارهای بین‌المللی را نخواهد دید. 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها