شناسه خبر : 35136 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (اجتماعی)

گشایش کانال مالی هلال‌احمر

شهروند نوشت: رئیس جمعیت هلال‌احمر از گشایش کانال مالی دریافت کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی به هلال‌احمر ایران خبر داد. کریم همتی گفت: بر اساس مذاکرات و مکاتبات انجام‌شده از سوی رئیس فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر، وزارت خزانه‌داری آمریکا با گشایش کانال مالی برای نقل‌ و انتقالات کمک‌های بشردوستانه به هلال‌احمر ایران به نحوی که کمک‌های انجام‌شده از سوی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در صورتی که یکی از طرفین از آمریکایی‌ها نباشند، مخالفتی نخواهد داشت. وی افزود: در چند روز گذشته بخشی از کمک‌هایی که از چند سال پیش امکان انتقال آن وجود نداشت به داخل کشور انتقال داده شده است.

 

قانونی برای اجرا نشدن

شرق نوشت: قانون اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی که تصویب شد، نور امید بر دل خیلی از این بچه‌ها تابید که بالاخره هویتشان رسمی خواهد شد؛ اما شواهد نشان می‌دهد حتی این قانون هم گرهی از کار آنها باز نکرد. در همچنان بر همان پاشنه سابق می‌چرخد و این قانون به نظر برای اجرا نشدن تصویب شده. یک کارمند اداره اتباع استان تهران که نمی‌خواهد نامش فاش شود، می‌گوید: «ما بچه‌هایی داریم که امتحان قانون را هم داده‌اند، مصاحبه را هم انجام داده‌اند؛ اما به دلیل آنکه قانون جدید آمده، نه ما می‌دانیم باید چه کار کنیم، نه استانداری. در واقع کسی نحوه اجرای قانون را نمی‌داند!»

 

عزای بازار کارت عروسی

دنیای اقتصاد نوشت: با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اماکن عمومی از جمله تالارهای عروسی، جشن‌های ازدواج هم دیگر رونق سابق را در فصل تابستان ندارند. نه‌تنها خیلی‌ها تصمیمی برای برگزاری جشن عروسی نمی‌گیرند، بلکه برخی دیگر هم از تصمیم اولیه خود برگشته و مراسمشان را لغو می‌کنند... یکی از عوامل تاثیرگذار دیگر بر فروش کارت عروسی رونق گرفتن استفاده از شبکه‌های مجازی است. این روزها خیلی‌ها مهمانان خود به ویژه درجه اول‌ها را از طریق گروه‌های واتس‌اپی دعوت می‌کنند، اما آن‌طور که اکثر فروشندگان بازار می‌گویند کارت عروسی هنوز هم رسمیت بیشتری دارد و هم جنبه یادگاری و ماندگاری دارد.

 

افزایش غیرمعمول فوتی‌ها در بهار 99

خراسان نوشت: طبق اعلام سازمان ثبت احوال کشور، در بهار امسال 109 هزار و 943 ایرانی فوت کردند که این آمار در بهار سال قبل 91 هزار و 456 نفر بوده است. تفریق این دو عدد می‌گوید که در بهار امسال 18 هزار و 487 نفر نسبت به سال 98 بیشتر فوت کرده‌اند... حتی بررسی آمار شش سال اخیر نشان می‌دهد غیر از بهار 99، آمار فوتی‌ها به‌طور میانگین در حدود 91 هزار بوده است. این در حالی است که به دلیل شرایط شیوع کرونا، سفرها و تصادفات جاده‌ای نیز به حداقل رسیده است. بیشترین میزان مرگ‌ومیر به ترتیب در چند استان تهران (۱۷ هزار و ۶۱۰)، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و خوزستان بوده است.

دراین پرونده بخوانید ...