شناسه خبر : 34976 لینک کوتاه

۱۲۰۰ جنگل‌سوزی و ۴۰ دستگیری

وزیر بهداشت: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

وزیر بهداشت با ابراز تاسف از افزایش موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور پس از دستاوردهای کنترل بیماری در مرحله اول و با بیان اینکه بارها گفتم ممکن است در دقایق ۹۰ از گوشه‌های زمین گل بخوریم، گفت: متاسفانه عده زیادی حرف‌های ما را گوش نکردند و موج تازه‌ای از بیماری گرفتارمان کرد. به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی با اشاره به پیک جدید کرونا در برخی استان‌ها گفت: این در حالی است که در مرحله اول بیماری توانستیم دستاورد بزرگی را خلق کنیم و مرگ‌های ناشی از این بیماری را به حدود ۳۰ نفر برسانیم و برای تک‌رقمی شدن مرگ‌ومیر این بیماری برنامه‌ریزی کرده و برای مهار بیماری در کشور امیدهای زیادی در دل ما و همکارانمان بود. وی افزود: به یاد دارید که در آن روزها تقاضاها و تمناهای زیادی از مردم کردیم؛ هم از مردم شریف و هم آنهایی که برای تسریع در برخی بازگشایی‌ها فشار زیادی می‌آوردند؛ از اصناف و مشاغل و هنرمندان و مراکز فرهنگی و مذهبی که همواره ما آنها را به حوصله بیشتر و وقت مناسب‌تر توصیه می‌کردیم.

 

شمار جان‌باختگان کرونا در کشور از ۱۲ هزار تن گذشت

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲۶۹۱ بیمار جدید کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و درعین‌حال بر لزوم پرهیز از سفرهای غیرضرور در شرایط فعلی به‌ویژه به استان‌های خراسان رضوی و مازندران تاکید کرد. دکتر لاری گفت: از دیروز تا روز چهارشنبه هفته گذشته ۱۸ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۶۹۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۶۲۵ مورد بستری شدند. وی افزود: به‌این‌ترتیب مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۴۸ هزار و ۳۷۹ نفر رسید. لاری همچنین گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۳ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۲ هزار و ۸۴ نفر رسید. وی افزود: خوشبختانه تاکنون ۲۰۹ هزار و ۴۶۳ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، ۳۳۰۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. وی همچنین ادامه داد: تاکنون یک میلیون و ۸۷۲ هزار و ۳۹۱ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است. سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر لزوم رعایت موازین بهداشت فردی و اجتماعی، شست‌وشوی مرتب دست‌ها، فاصله‌گذاری اجتماعی و به‌ویژه استفاده از ماسک هنگام خروج از منزل گفت: استان‌های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان‌های غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند.

 

وضعیت تهران به بحران برسد، کنترل آن دشوار می‌شود

استاندار تهران نیز با اشاره به روند صعودی مبتلایان کرونا گفت: اگر وضعیت تهران به بحران برسد، کنترل آن بسیار دشوار می‌شود.

به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی نیز در جلسه ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا، ضمن قدردانی از تلاش‌های مدافعان عرصه سلامت در استان تهران، ارائه راهکارهای لازم با هدف ایجاد حساسیت بیشتر مردم نسبت به رعایت توصیه‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا را ضروری دانست. وی با اشاره به روند صعودی مبتلایان به کرونا خاطرنشان کرد: تا زمانی‌که داروی موثر و واکسن پیشگیری از کرونا در دسترس عموم قرار نگیرد، باید ملاحظات بهداشتی در بالاترین سطح اعمال و عوامل انتقال ویروس به پایین‌ترین سطح برسد. استاندار تهران علم تحلیل اپیدمیولوژی را برای کنترل کرونا از سوی دستگاه‌های تصمیم‌گیر و سیاستگذار کشور ضروری دانست و استفاده از تجارب ارزنده کارشناسان این حوزه را خواستار شد.

 

وقوع ۱۲۰۰ فقره آتش‌سوزی جنگلی و دستگیری ۴۰ نفر

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ضمن بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۱۲۰۰ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور به وقوع پیوسته است، گفت: مساحت درگیر آتش‌سوزی‌های اخیر نیز ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار گزارش شده است. سرهنگ علی عباس‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه طی سه‌ماهه ابتدایی امسال ۸۰۰ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور به وقوع پیوسته است، اظهار کرد: ۱۰ هزار هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی طی این مدت درگیر آتش‌سوزی‌ها بودند. وی افزود: طی ۱۵ روز ابتدایی تیرماه نیز ۴۰۰ مورد آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی رخ داده است که از این تعداد ۱۴۰ فقره در اراضی جنگلی بود همچنین وسعت اراضی جنگلی و مرتعی این آتش‌سوزی‌ها ۲۵۰۰ هکتار گزارش شده است. فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها در ادامه با بیان اینکه امسال وقوع آتش‌سوزی‌های عمدی در جنگل‌ها و مراتع کشور بیشتر شده است، تصریح کرد: درصدی از این آتش‌سوزی‌ها از نظر ما مشکوک است و تاکنون نیز ۴۰ نفر از عوامل آتش‌سوزی‌ها - چه سهوی و چه عمدی- دستگیر شده‌اند. به گفته عباس‌نژاد بر اساس قانون عاملان آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور علاوه بر جبران خسارت و مجازات نقدی به یک تا پنج سال حبس محکوم می‌شوند. وی با اشاره به اینکه از مردم می‌خواهیم که در حفاظت از طبیعت به ما کمک کنند، گفت: به‌طور کلی روشن کردن آتش در جنگل جرم است و چنانچه نیروهای منابع طبیعی آتش مشاهده کنند، برخورد قانونی خواهند کرد. اگر به هر دلیلی و بنابر ضرورت گردشگران مجبور به روشن کردن آتش در جنگل‌ها شدند، پیش از ترک کردن محل از خاموش شدن کامل آن مطمئن شوند. فراموش نکنیم که اگر این آتش‌ها به‌صورت کامل خاموش نشوند به‌سرعت با وزش باد گسترش می‌یابند.

 

نحوه آغاز سال تحصیلی جدید در مناطق قرمز، زرد و سفید اعلام شد

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش ‌و پرورش، نحوه آغاز سال تحصیلی جدید در مناطق قرمز، زرد و سفید را اعلام کرد و گفت: تصمیم‌گیری نحوه فعالیت مدارس در مناطق زرد با شورای مدارس و در چارچوب ضوابط اعلام‌شده از سوی آموزش‌وپرورش است. به گزارش فارس، رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مشخص نبودن زمان شروع سال تحصیلی آینده، اظهار کرد: آخرین تصمیم گرفته‌شده این است که مدارس در سال تحصیلی آینده یعنی از 15 شهریور به‌صورت مجازی شروع شود اما اگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که ستاد ملی کرونا اجازه برگزار شدن کلاس را بدهد، مشکلی با برگزاری حضوری مدارس نداریم و حتماً کلاس‌ها را دایر خواهیم کرد و به خانواده‌ها اطمینان می‌دهیم که نگران آموزش فرزندانشان نباشند. وی ادامه داد: با توجه به شرایط شیوع کشور در استان و منطقه، سناریوهای مختلفی برای بازگشایی مدارس داریم. بعد از واکاوی تجربه اسفند سال گذشته و مشخص کردن نقاط قوت و ضعف آموزش مجازی در ماه‌های آخر سال تحصیلی

1399-1398، توانستیم حداقل سه سناریو برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید برای مناطق قرمز، زرد و سفید تدوین کنیم و سعی کردیم با در نظر گرفتن شرایط امکان تصمیم‌گیری نهایی را به شورای مدرسه و در چارچوب آیین‌نامه بازگشایی مدارس واگذار کنیم. حکیم‌زاده با بیان اینکه شرایط مختلفی برای بازگشایی مدارس پیش‌بینی‌شده است، گفت: بر اساس تصمیم‌های اتخاذشده، برقراری کلاس و آموزش در مناطق قرمز صرفاً به‌صورت مجازی و از طریق شبکه شاد و آموزش‌های تلویزیونی، در مناطق زرد به‌صورت ترکیبی و به‌صورت ترکیب مجازی و حضوری و با تصمیم‌گیری شورای مدرسه و در مناطق سفید به‌صورت حضوری است. البته مناطق سفید مناطق عشایری و روستایی کم‌جمعیت خواهند بود که تعداد دانش‌آموزان یک‌رقمی است و امکان رعایت فاصله اجتماعی در این مدارس و کلاس‌ها وجود دارد.

 

دستور جهانگیری برای تسریع پرداخت «وام ازدواج»

معاون اول رئیس‌جمهور در پی درخواست وزارت ورزش و جوانان، طی نامه‌ای به رئیس بانک مرکزی دستور داد جهت تسریع در پرداخت وام ازدواج و امهال وام‌های ازدواج و اشتغال‌زایی جوانان در شرایط بحران کرونا اقدامات لازم صورت گیرد. به گزارش ایسنا، چندی پیش وزیر ورزش و جوانان با پیگیری معاونت امور جوانان در نامه‌ای از دولت درخواست کرده بود تا پرداخت تسهیلات ازدواج جوانان با سرعت بیشتری انجام شود و همچنین اقساط تسهیلات ازدواج و اشتغال‌زایی با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرر و زیان کسب‌وکارها، امهال شوند. در جواب این نامه، دکتر جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور طی نامه‌ای به ریاست بانک مرکزی دستور داد؛ با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور، ضمن تسریع در پرداخت وام ازدواج جوانان و امهال اقساط تسهیلات ازدواج و اشتغال‌زایی جوانان، بازپرداخت این وام‌ها نیز بدون احتساب هرگونه جریمه یا کارمزد مضاعف صورت پذیرد.

 

نگرانی از برگزاری کنکور سراسری

جانشین معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی مقابله با کرونای تهران گفت: با توجه به اوج‌گیری کرونا پیش‌بینی می‌کنم، محدودیت‌ها تا چند روز آینده بازگردد. «علی ماهر» جانشین معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی مقابله با کرونای تهران در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به پیشنهادات مطرح‌شده از طرف ستاد مقابله با کرونای تهران به ستاد ملی در مورد ایجاد محدودیت و جلوگیری از برگزاری مراسم‌های عروسی و ترحیم گفت: پیشنهادات به ستاد ملی داده شده است و منتظر هستیم نتیجه به ما ابلاغ شود تا آن را اعلام کنیم. با توجه به این پیشنهادات، پیش‌بینی می‌کنم، محدودیت‌ها تا چند روز آینده بازگردد. ماهر با بیان اینکه خطر ابتلا در وسایل نقلیه عمومی در پیشنهادهایی که به ستاد ملی ارائه شده، وجود دارد، گفت: در مورد کاهش نیروی انسانی در اماکن، ترددهای شهری و جلوگیری از برگزاری همایش‌ها، گردهمایی‌ها مثل جشن‌های عروسی و عزا پیشنهادهایی به ستاد ملی ارائه داده‌ایم و قرار است که جواب آن امروز ابلاغ شود. وی در رابطه با تصمیم ستاد ملی برای برگزاری کنکور سراسری گفت: کنکور به صورت سراسری است و تصمیم آن با ستاد ملی است و به ستاد تهران مربوط نمی‌شود، ولی طبیعتاً تمام افرادی که مدیریت کووید 19 را در کشور بر عهده دارند، نگران برگزاری کنکور سراسری هستند، با توجه به اینکه داوطلبان در ساعاتی طولانی در یک محل تجمع می‌کنند، خطر ابتلا را بالا می‌برد، اما تصمیم‌گیری درباره کنکور سراسری، آزمون دستیاری پزشکی، کنکور ارشد و دکترا که زمان برگزاری‌شان هم بسیار نزدیک است، برعهده ستاد ملی یعنی رئیس‌جمهور و دکتر نمکی است، فعلاً در حال بررسی پیشنهادها هستند تا تصمیم نهایی را بگیرند، اما در مورد لغو آن صحبتی نشده است.

 

زمان بازگشایی مدارس ۱۵ شهریور است

وزیر آموزش ‌و پرورش اظهار کرد: زمان بازگشایی مدارس ۱۵ شهریورماه خواهد بود و کیفیت برگزاری کلاس‌ها به‌صورت حضوری و غیرحضوری متناسب با رعایت شرایط پروتکل‌های بهداشتی تعیین می‌شود. به گزارش ایلنا، محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش‌ و پرورش با اشاره به زمان بازگشایی مدارس اظهار کرد: تصمیم ستاد ملی کرونا مبنی بر بازگشایی مدارس از تاریخ ۱۵ شهریورماه است و ما تابع تصمیمات ستاد ملی هستیم. وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه زمان بازگشایی مدارس ۱۵ شهریورماه خواهد بود، گفت: کیفیت برگزاری کلاس‌ها به‌صورت حضوری و غیرحضوری متناسب با رعایت شرایط پروتکل‌های بهداشتی تعیین می‌شود. وی افزود: چنانچه موج دوم شیوع کرونا که در آن قرار داریم، تشدید شود و تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا تغییر کند؛ امکان تغییر زمان بازگشایی مدارس نیز وجود دارد. وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نخستین نشست کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یازدهم، خاطرنشان کرد: در این نشست که با حضور شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد مباحث مهمی مطرح و نظرات نمایندگان و مسوولان آموزش و پرورش تبادل شد.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها