شناسه خبر : 28291 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

خودکشی بیشتر در شهرهای بیکارتر

توضیح بنیاد شهید درباره مرگ جانبازی که چهره‌اش به افغان‌ها شبیه بود و از ایران اخراج شد!

ساشا سبحانی فرزند احمد سبحانی، سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در کاراکاس، این روزها خبرساز شده است. البته او که در شبکه‌های اجتماعی بیش از پدرش معروف است و رفتارهای عجیب و غریبی از خود نشان داده است، اخیراً در ویدئویی گفته مردمی که نمی‌توانند مثل او پول دربیاورند بروند بمیرند.

ساشا سبحانی فرزند احمد سبحانی، سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در کاراکاس، این روزها خبرساز شده است. البته او که در شبکه‌های اجتماعی بیش از پدرش معروف است و رفتارهای عجیب و غریبی از خود نشان داده است، اخیراً در ویدئویی گفته مردمی که نمی‌توانند مثل او پول دربیاورند بروند بمیرند.

احمد سبحانی، سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در کاراکاس، مطلب منتشرشده به نقل از وی درباره فرزندش را تکذیب کرد.

در پی انتشار مطالبی به نقل از «احمد سبحانی» سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا درباره فرزندش «محمدجواد (ساشا) سبحانی» در فضای مجازی در پی تشکیل کمپین «فرزندت - کجاست» فارس در تماس با احمد سبحانی در خصوص صحت و سقم این مطلب سوال کرد که وی آن را تکذیب کرد. وی در عین حال با تایید اینکه محمدجواد (ساشا) فرزند اوست، گفت: «محمدجواد ۳۱‌ساله، فرزند اینجانب است اما از نظر روش و منش زندگی و عقاید متفاوت بوده و همه تلاش من برای هدایت وی ناموفق بوده و ارتباط ما با هم به کلی قطع شده و لذا وی مسوول عملکرد خودش است که مورد تایید و حمایت من نیست.»

سبحانی که پیش از این سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیک و همچنین مدیرکل اسبق آمریکای لاتین و غرب آسیای وزارت امور خارجه بوده است، همچنین تایید کرد که صفحه‌ای در اینستاگرام دارد، ولی مطلب منتشرشده به نقل از وی و با عکس وی در فضای مجازی اصلاً درست نیست.

توضیح بنیاد شهید درباره مرگ یک جانباز

قصه غم‌انگیز اخراج یک جانباز اعصاب و روان از ایران و اعزام او به افغانستان، به خاطر شباهت چهره‌اش به شهروندان افغانستانی و سپس مرگ این جانباز در غربت و بر اثر گرسنگی و سرما، چنان حیرت‌انگیز و ناراحت‌کننده است که جای هیچ توجیهی را باقی نمی‌گذارد.

بعد از انتشار خبر این حادثه غم‌انگیز، هفته گذشته مسوول اداره بنیاد شهید منطقه 2 شهر مشهد در خصوص سرنوشت جانباز شهید قاسم رضایی توضیحاتی ارائه کرد. ملکی مسوول اداره بنیاد شهید منطقه 2 شهر مشهد، در گفت‌وگو با ایلنا در این باره گفت: آقای رضایی جانباز ۳۰ درصد بودند که ۲۵ درصد از جانبازی او مربوط به بیماری اعصاب و روان بود و در تیرماه سال گذشته به همراه خانواده عازم تهران می‌شوند و در پارک افسریه مفقود می‌شود. این فرد بعد از دوماه توسط نیروی انتظامی در قم دستگیر شده و به دلیل اینکه هیچ نوع برگه هویتی به همراه نداشته و هیچ نوع اظهاراتی در خصوص هویت خود نکرده است، توسط نیروی انتظامی به اردوگاه اتباع خارجه تحویل داده شده و بعد از مدتی به مرز میلک اعزام و از آنجا به ولایت نیمروز در افغانستان فرستاده می‌شود.

وی با اشاره به اظهارات فرزند این شهید ادامه داد: در ولایت نیمروز به دلیل گرسنگی و تشنگی فوت شده و در همان منطقه دفن می‌شود. در آنجا ۵۰ قبر است که مشخص نیست، کدام‌یک از این قبرها متعلق به شهید قاسم رضایی است. مسوول اداره بنیاد شهید منطقه ۲ با بیان اینکه خانواده ایشان درخواست بازگشت پیکر این شهید به کشور را دارد، گفت: اداره حقوقی و حراست بنیاد شهید در تلاش است تا با هماهنگی با ناجا و وزارت امور خارجه زمینه بازگشت پیکر این شهید به کشور ایجاد شود. ما نیز به‌شدت این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا بتوانیم پیکر شهید را به کشور و به خانواده‌اش بازگردانیم.

ملکی در بخش دیگری از صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: برای ما هم جای سوال است که چطور می‌شود، فردی که ایرانی بوده از کشور رد مرز شود، اما متاسفانه هیچ‌گونه مدرک شناسایی نیز همراه این فرد نبوده است و به علت بیماری اعصاب و روانی که داشته، هویت خود را فراموش کرده بود.

وی تصریح کرد: خانواده در همان بدو امر که این جانباز گم شده بود به ما مراجعه و درخواست کمک کرد، ما هم به آنها گفتیم که باید به همه مراکز نظامی، انتظامی، بیمارستان‌ها و زندان‌ها مراجعه کنند و در صورت نیاز ما هم مکاتبات لازم را انجام خواهیم داد و همه این اقدامات هم انجام شد. پس از مدتی نیز از سوی دادسرای تهران با خانواده این جانباز تماس گرفته شد و به آنها اطلاع دادند که جانباز قاسم رضایی در قم بازداشت و از طریق مرز به افغانستان فرستاده شده است.

ملکی با بیان اینکه خانواده شهید نیز از کلانتری و مامورانی که در قم اقدام به دستگیری این فرد کرده بودند، شکایت کرده‌اند، خاطرنشان کرد: در دادگاه ماموری که این جانباز را بازداشت کرده بود، اشاره کرده است که جانباز اظهارکرده بوده، افغانی است و هویت ایرانی ندارد و فرمی نیز در این خصوص پر کرده است. مامور نیروی انتظامی نیز در دفاع از خود گفته بود، وقتی فردی بازداشت می‌شود، وظیفه نیروی انتظامی است که در صورت عدم ارائه مدرک از سوی فرد، آن را به اداره اتباع تحویل دهد و ما هم همین اقدام را انجام دادیم.

آمار بالای خودکشی در استان‌هایی که بیکارترند

هفته گذشته خبرهایی از افزایش خودکشی نوجوانان منتشر شد. همزمان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش هم در گفت‌وگویی گفت: استان‌های لرستان و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین آمار خودکشی را دارند، که این آمارها بی‌ارتباط با بیکاری نیست. به نظر می‌رسد این اظهارنظرها بی‌ارتباط با هم نباشند و در نگاهی اجمالی بتوان میان وضعیت اقتصادی و تولید و اشتغال با مشکلات اجتماعی رابطه مستقیمی یافت. حالا محمدمهدی تندگویان در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به آمار نگران‌کننده خودکشی در کشور و انوع جدید آن توضیح داد: در این زمینه همواره شاهد بروز مشکلاتی هستیم و در این راستا باید گفت مسائل نوپدید در حوزه جوانان رخ داده ‌است، به طور مثال مساله مواد مخدر و اعتیاد در بین جوانان هر روز یک فرم جدیدی دارد و سن مصرف‌کنندگان در حال کاهش است. همچنین نوع مواد و قرص‌هایی که در مراسم و جشن‌ها استفاده می‌شود هر روز متفاوت‌تر می‌شود.

تندگویان تصریح کرد: استان‌های لرستان و کهگیلویه و بویراحمد بیشترین آمار خودکشی را دارند و آمار خودکشی بی‌ارتباط با اشتغال و بیکاری نیست.

وی ادامه داد: حتی خودکشی‌های جدیدی داریم؛ یک زمانی بود که می‌گفتند خودکشی بر اثر فشارهای روحی و روانی یا اقتصادی است و قطعاً دلیل عمده آن هم همین است، اما در حوزه جوانان خودکشی‌هایی داریم که به صورت تفریحی هستند. جوانی را داریم که هیچ مشکلی اعم از اقتصادی یا درگیری خانوادگی نداشته و فقط به عنوان تفریح اقدام به خودکشی و از خودش فیلم تهیه کرده است. وی ادامه داد: بر اساس مصوبات شورای اجتماعی کشور، مواردی به ما ابلاغ شده که آنها را در دستور کار داریم که بخشی از آن موضوع ازدواج است و ما هم ساماندهی لازم را برای آن اتخاذ کرده‌ایم. در این ابلاغیه وظیفه ما افزایش انگیزه ازدواج برای جوانان و نیز جلوگیری از رشد آمار طلاق است. 

کاهش 250 میلیون مترمکعبی ذخایر سدهای تهران 

روزی نیست که در میان خبرها از بی‌آبی و تنش‌های مرتبط با خشکسالی و کم‌بارشی خبری در رسانه‌ها منتشر نشود. هفته پیش علاوه بر رسانه‌های رسمی، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز خبر از کاهش 250 میلیون مترمکعبی ذخایر سدهای تهران نسبت به سال گذشته دادند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بررسی آخرین وضعیت منابع آبی استان تهران حکایت از کاهش 22درصدی بارندگی این استان نسبت به سال گذشته دارد. میزان نزولات جوی استان تهران از ابتدای سال آبی (ابتدای مهرماه) تاکنون به 252 میلی‌متر رسیده است که در مقایسه با متوسط درازمدت نیز کاهش هشت‌درصدی داشته است.

افت بارندگی‌ها در سال آبی جاری موجب شده است تا حجم ورودی به سدهای پنج‌گانه استان تهران (لار، طالقان، کرج، لتیان، ماملو) هم با افت 32‌درصدی نسبت به سال گذشته مواجه شود. کل حجم آب ورودی به سدهای استان از ابتدای سال آبی تاکنون یک میلیارد و 125 میلیون مترمکعب بوده است که در مقایسه با سال گذشته ورودی آب به سدهای تهران کاهش 538 میلیون مترمکعبی داشته است.

با کاهش ورودی آب به سدهای استان، حجم ذخیره آب در این مخزن سدها نیز نسبت به سال گذشته با افت 25درصدی مواجه شده است. هم‌اکنون مجموع آب ذخیره‌شده در مخازن سدهای پنج‌گانه تهران که وظیفه تامین آب شرب استان را برعهده دارند به 742 میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال گذشته کاهش 250 میلیون مترمکعبی داشته است.

در حال حاضر میزان آب ذخیره‌شده در سد لار 70 میلیون مترمکعب، سد طالقان 313 میلیون مترمکعب، سد کرج 164 میلیون مترمکعب، سد لتیان 48 میلیون مترمکعب و سد ماملو 147 میلیون مترمکعب است. هم‌اکنون به طور میانگین 61 درصد از حجم مخزن سدهای استان تهران نیز خالی از منابع آبی است و در سدی همچون لار این رقم به 93 درصد می‌رسد که از این حیث این سازه بدترین وضعیت ذخیره آب را در میان سدهای پنج‌گانه استان تهران داشته است.

دریاچه مصنوعی تبریز، ناقض سیاست‌های احیای دریاچه ارومیه

خبر مهم دیگر هفته گذشته که خیلی عجیب و هشداردهنده است، برداشت آب از دریاچه ارومیه برای پر کردن دریاچه‌ای مصنوعی در تبریز بود. خبری که شگفت‌آور به نظر می‌رسد. مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی کشور درباره این خبر تاکید کرد: ساخت دریاچه مصنوعی تبریز ناقض سیاست دولت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در زمینه کنترل مصرف آب و هدایت آن به سمت دریاچه است.

مسعود باقرزاده‌کریمی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: رودخانه آجی‌چای چند شاخه دارد که بعد از پیوستن به یکدیگر به دریاچه ارومیه می‌ریزد. یک شاخه از این رودخانه از شهر تبریز عبور می‌کند که به مهرانه‌رود معروف است. دریاچه مصنوعی تبریز روی آن ساخته شده است که این شاخه بعد از عبور از تبریز و بعد از الحاق به آجی‌چای به دریاچه ارومیه وارد می‌شود. وی در مورد ساخت دریاچه مصنوعی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست با ساخت این دریاچه مخالفت کرده است و فکر می‌کنم تا به حال هم منتفی شده است. اداره کل محیط زیست استان آذربایجان شرقی پیگیر این موضوع است و باید به آن رسیدگی کند. مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی کشور در پاسخ به این پرسش که دریاچه مصنوعی تاثیر گسترده‌ای روی دریاچه ارومیه خواهد داشت یا نه؟ اظهار کرد: شاید آب مورد نیاز برای دریاچه مصنوعی به لحاظ حجمی بر دریاچه ارومیه تاثیرگذار نباشد اما نباید از چنین موضوعاتی به این بهانه که حجم زیادی ندارند، چشم‌پوشی کرد چون اگر سیاست دولت در این منطقه کنترل مصارف و هدایت آب‌ها به سمت دریاچه است، این سیاست حتماً باید اجرایی شود.

به گفته باقرزاده‌کریمی، حتی اگر سدهای با حجم کوچک و دریاچه مصنوعی و... عدد قابل توجهی را از دریافت آب دربر نگیرند، ساخت آنها ناقض سیاست اصلی دولت یعنی هدایت آب به سمت دریاچه و احیای آن است. بنابراین ساخت دریاچه مصنوعی در استان آذربایجان شرقی با آن سیاست تطابق ندارد.

وی در پایان با اشاره به مسوولیت ادارات کل محیط زیست استان‌های آذربایجان شرقی و غربی گفت: ادارات کل حتماً باید ضرورت توجه به سیاست احیای دریاچه ارومیه را برای مسوولان استانی تشریح کنند و حتی باید این موضوع در شورای برنامه‌ریزی استان‌ها مورد تاکید قرار گیرد.

مسعود تجریشی -‌مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه‌- نیز با اشاره به اینکه دریاچه مصنوعی آذربایجان شرقی ساخته شده و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب از رودخانه آجی‌چای وارد این دریاچه شده است، تاکید کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه هیچ موافقتی با ساخت این دریاچه مصنوعی نکرده است و آبگیری آن با مصوبات هیات وزیران برای احیای دریاچه ارومیه مغایرت دارد.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها