شناسه خبر : 28196 لینک کوتاه

واکنش مسوولان به کمپین #فرزندت_کجاست؟

تراژدی مرگ دانش‌آموزان یزدی در گرجستان و طمع یک مشت دلار

کمپین توئیتری «فرزندت کجاست» در حالی که با هدف شفاف‌سازی درباره احتمال استفاده آقازاده‌ها از موقعیت پدران یا مادران آنها راه افتاد اما در حقیقت تبدیل به فرصتی برای مظلوم‌نمایی مسوولان هم شد.

کمپین توئیتری «فرزندت کجاست» در حالی که با هدف شفاف‌سازی درباره احتمال استفاده آقازاده‌ها از موقعیت پدران یا مادران آنها راه افتاد اما در حقیقت تبدیل به فرصتی برای مظلوم‌نمایی مسوولان هم شد. اغلب مسوولان از این کمپین استقبال کرده و اغلب گفته‌اند فرزندان آنها بیکار هستند! کار تا جایی بالا گرفته که کاربران ایرانی به طنز و شوخی در تدارک شکل‌دهی کمپینی برای کاریابی برای فرزندان مسوولان هستند. رسانه‌ها نیز این کمپین را به صورت جدی پوشش داده‌اند. اسفند ۱۳۹۶ وب‌سایت «تابناک» به نقل از یک استادیار دانشگاه تهران، از آمار عجیب «تحصیل چهار هزار تن از فرزندان مسوولان» در بریتانیا خبر داد. یک ماه پیش (تیر ۱۳۹۷) هم، محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی در دوره محمود احمدی‌نژاد گفت: «موجودی حساب آقازاده‌ها بیش از ذخایر ارزی در خارج از کشور است.»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در واکنش به کمپین «فرزندت کجاست؟» نوشته است، بعد از خاتمه ماموریتش در سازمان ملل متحد، فرزندانش هم تحصیلاتشان را فوراً به اتمام رسانده و بیش از شش سال است که به ایران بازگشته و مشغول کار هستند. شهیندخت مولاوردی در پاسخ به پرسش کاربران توئیتر درباره شغل، درآمد و محل زندگی فرزندانش در حساب توئیتری خود نوشت: دو دخترم؛ اولی فارغ‌التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی به ترتیب از دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی، فاقد شغل ثابت و مترجم آزاد، دومی فارغ‌التحصیل کارشناسی نقاشی دانشگاه هنر و مشغول مهارت‌آموزی در دوره آموزشی فنی و حرفه‌ای جواهرسازی. توضیح مسعود پزشکیان درباره وضعیت فرزندانش ربط مستقیمی به کمپین «فرزندت کجاست؟» نداشت. او پیش از آغاز این کمپین و در پاسخ به اتهام‌های یکی از نمایندگان مجلس علیه فرزندان او در روز استیضاح علی ربیعی گفت: «من چهار فرزند داشتم که یکی از آنها فوت کرده است. یکی از فرزندانم مدرک PhD فیزیک خود را با معدل بالای هفده از دانشگاه شریف اخذ کرده و اکنون عضو هیات علمی دانشگاه سهند (تبریز) است. یکی دیگر از فرزندانم در حال گذراندن پایان‌نامه در مقطع PhD در رشته برق کنترل است که بورسیه خارج بود ولی اکنون در ایران است. دخترم نیز مدرک کارشناسی ارشد شیمی خود را از دانشگاه شریف اخذ کرده و کارمند جم است.» حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس مطبوعاتی حسن روحانی در واکنش به این کمپین در توئیتر نوشته است: «دو پسر دارم. اولی مهندسی عمران شریف و ارشد حمل‌ونقل امیرکبیر؛ عقد کرده و به‌دنبال ادامه تحصیل است. دومی کلاس یازدهم ریاضی است.» محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور در دوره محمد خاتمی، سال‌هاست که از مسوولیت دولتی دور است. با این‌حال به پرسش کمپین «فرزندت کجاست؟» پاسخ داده و در اینستاگرام نوشته است: «در پاسخ به کمپین فرزندت کجاست که کاری درخور تقدیر است اعلام می‌کنم: من سه دختر دارم که همه در تهران هستند.»

محمد‌علی وکیلی عضو هیات رئیسه مجلس در پاسخ به کمپین فرزندت کجاست در توئیتر نوشت: «دارای سه فرزند هستم. هادی؛ فوق‌لیسانس هفت سال است کارمند یک شرکت است. مهدی؛ فوق‌لیسانس (همان‌که به دروغ مدیرعامل معرفی می‌شود) بدون اشتغال در جای دولتی، سردبیر روزنامه ابتکار. راضیه؛ لیسانس و بیکار. خداوند از سر تقصیر ناشران دروغ بگذرد.» توئیت وکیلی از جمله پاسخ‌هایی بود که با واکنش جنجالی مواجه شد و کاربران را قانع نکرد. از این رو در توئیت دوم خود نوشت: معاونت محترم ترافیک شهرداری تهران احتراماً نظر به اینکه به دلیل ازدواج راضیه وکیلی رابطه همکاری‌اش با روزنامه قطع شده لطفاً طرح ترافیک اختصاصی نامبرده را کنسل و از سهمیه ابتکار کسر نمایید. این توئیت واکنش شدید مخاطبان را به دنبال داشت و حتی یکی از مشاوران رسانه‌ای شهرداری رسماً دختر وکیلی را از لیست سهمیه طرح ترافیک خارج کرد و گفت بیمه دخترش از روزنامه رد شده است. صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران، در یادداشتی در روزنامه آفتاب یزد به این کمپین واکنش نشان داد و نوشت: من در ماهیت چنین چیزی لایه‌های خاصی از پوپولیسم می‌بینم. حواسمان باشد اسیر چنین جریانی نشویم. ممکن است همه فرزندان یک مسوول در واشنگتن باشند و همه فرزندان مسوول دیگر در اصفهان یا قم یا تهران یا... از کجا معلوم که مسوول دومی به کشور خدمت می‌کند؟ و از کجا معلوم مسوول اولی که همه فرزندانش در خارج کشور هستند، خادم نیست؟ به چه دلیل اگر کسی فرزندانش در اسلامشهر و شوش زندگی می‌کنند، لزوماً به کشور وفادار است و اگر فردی فرزندانش در پاریس است به ایران خیانت می‌کند؟ من معتقدم که نباید تسلیم این‌گونه فضاهای پوپولیستی شویم. چه کسی ملاک خادم و خائن بودن را حضور فرزندان مسوولان در واشنگتن و تهران تعیین کرده است؟ چرا باید کسی که تاکنون از کشور خارج نشده باشد را خوب بنامیم؟ چرا فکر می‌کنیم هر کس که ثروتمند باشد فاسد است و اگر مستضعف، حتماً شخص درستی است. 

مرزبان ربوده‌شده به آغوش خانواده بازگشت

خبر خوشحال‌کننده هفته گذشته البته بازگشت سعید براتی مرزبان ربوده‌شده مرز میرجاوه به کشور بود. فرمانده مرزبانی کشور از بازگشت سعید براتی؛ سرباز گروگان گرفته‌شده توسط اشرار در عملیات تروریستی اردیبهشت‌ماه 96 در میرجاوه، خبر داد. سردار «قاسم رضایی» در گفت‌وگو با پایگاه خبری پلیس، اظهار کرد: با تلاش و حمایت فرماندهی محترم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، ستاد کل نیروهای مسلح و دستگاه‌های امنیتی، «سعید براتی»؛ سرباز گروگان گرفته‌شده توسط اشرار در عملیات تروریستی اردیبهشت‌ماه 96 در میر جاوه، به آغوش خانواده بازگشت. همچنین شهریار حیدری، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور اظهار کرد: در جریان این درگیری ۹ نفر از نیروهای مرزبانی به شهادت رسیدند و دو نفر نیز مجروح شدند و سعید براتی نیز توسط گروهک‌های تروریستی ربوده و به خاک پاکستان منتقل شد. مدیرکل امور وزارت کشور با تاکید بر اینکه در جریان آزادی این سرباز ربوده‌شده، هیچ امتیازی به طرف مقابل داده نشد، خاطرنشان کرد: بلافاصله پس از وقوع درگیری و ربوده شدن سرباز مرزبانی طی جلساتی وظیفه پیگیری موضوع به وزارت اطلاعات واگذار شد و قرار شد این وزارتخانه با همکاری با دستگاه‌های ذی‌ربط اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهند. در همین راستا نیز یک کار اطلاعاتی بسیار خوب و همکاری با دستگاه‌های مذکور انجام شد.

حیدری درباره ماهیت گروهک تروریستی که براتی را ربوده بود، اظهار کرد: گروهک‌های تروریستی و اشرار مسلح غالباً از سوی برخی کشورهای متخاصم و معاند با جمهوری اسلامی ایران، تامین مالی و امکانات می‌شود و متاسفانه نیز با استفاده از خلأهای موجود در برخی کشورهای همسایه، به نیابت از کشورها و سرویس‌های اطلاعاتی اقدام به ورود به مرزها و فعالیت‌های تروریستی می‌کنند. برهمین مبنا سعید براتی نیز از سوی اشرار مسلح خاک پاکستان نگهداری می‌شد.

روز تولد مریم میرزاخانی به‌عنوان «روز جهانی زن در ریاضیات»

انتخاب نام مریم میرزاخانی به پیشنهاد ایران از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان خبر بسیار خوبی بود که هفته پیش در رسانه‌ها منتشر شد.  به پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، روز تولد مرحوم «مریم میرزاخانی»، سوم ماه می (13 اردیبهشت) روز جهانی زن در ریاضیات نامگذاری شد. دکتر مژگان محمودی، دبیر کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران با اعلام این خبر به ایسنا گفت: این پیشنهاد در جلسه عمومی بانوان اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان در روز 9 مرداد به تصویب رسید. وی افزود: متن این پیشنهاد را اعضای کمیته بانوان به کمک دکتر‌رحیم زارع‌نهندی و دکتر سیاوش شهشهانی تهیه کردند و دکتر دانش‌خواه نیز آن را در دومین کنفرانس بانوان ریاضیدان جهان در برزیل ارائه کرد. محمودی خاطرنشان کرد: این موفقیت را به جامعه ریاضی کشور، به ویژه بانوان ریاضیدان تبریک می‌گوییم.

تراژدی مرگ دانش‌آموزان یزدی در گرجستان 

جنایت به خاطر یک مشت دلار، بهترین توصیف برای کسانی است که هفته پیش موجب مرگ فوتبالیست‌های نوجوان یزدی در گرجستان شدند. این خبر هفته پیش در رسانه‌ها بازتاب داشت و حتی برنامه 90 آن را واکاوی کرد. دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد گفت: پس از بازداشت دو نفر از دست‌اندرکاران اعزام دانش‌آموزان، با ارسال نیابت قضایی در کشور گرجستان هم یک متهم بازداشت شد. به گزارش ایسنا، علی‌اکبر شمس در ارتباط با پرونده فوت دانش‌آموزان یزدی در گرجستان اظهار کرد: پس از دستور مستقیم دادستان کل کشور به دادستان یزد جهت پیگیری، بلافاصله بعد از تشکیل پرونده اقدامات قانونی پیگیری شد. وی از تحقیق کامل از خانواده‌ها و اولیای دم و شهود و مطلعین در محل حادثه خبر داد و افزود: فیلم صحنه جرم مطالبه و بررسی شده است تا ابعاد دقیق حادثه روشن شود. چون بیم جرائم مالی و سودجویی در این اعزام دانش‌آموزان متصور بود، حساب‌های بانکی متهمان نیز مسدود شده است. وی با اشاره به «لزوم برخورد با عوامل تاسیس‌کننده آموزشگاه‌های ورزشی که نظارت لازم را بر مجموعه خود اعمال نمی‌‌کنند» ابراز داشت: قرار نظارت قضایی مبنی بر جلوگیری از هرگونه اردوی این باشگاه ورزشی که اقدامات غیرقانونی اخیر در حوزه آن انجام شده بود، صادر و ابلاغ شده است. این مقام قضایی به اقدامات قضایی از طریق مدیرکل بین‌الملل قوه قضائیه و وزارت خارجه اشاره کرد و گفت: مقدمات انتقال اجساد جان‌باختگان به کشور فراهم شده است و از دفتر نمایندگی وزارت خارجه در یزد هم خواسته شد پیگیری را به عمل آورد.

توئیتر رفع فیلتر نمی‌شود

دبیرکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: موضوع رفع فیلتر شبکه آمریکایی توئیتر قابل طرح در جلسه کارگروه تعیین مصادیق نیست. به گزارش مهر، دکتر عبدالصمد خرم‌آبادی در کانال شخصی خود در پیام‌رسان سروش نوشت: موضوع رفع فیلتر شبکه آمریکایی توئیتر قابل طرح در جلسه کارگروه تعیین مصادیق نیست.  دادستان کل کشور طی نامه‌ای در تاریخ دوم اردیبهشت‌ماه سال جاری در پاسخ به تقاضای کتبی وزیر ارتباطات اعلام کرد طرح موضوع رفع فیلتر توئیتر در کارگروه تعیین مصادیق مغایر موازین قانونی است. لذا این درخواست در همان تاریخ بایگانی شد.

خجالت می‌کشم برخی مطب‌ها هنوز از کارتخوان استفاده نمی‌کنند

هشتگ بسیار مهمی طی هفته‌های گذشته در توئیتر خبرساز شد و آن هم درخواست از پزشکان برای استفاده از کارتخوان بود. معاون کل وزارت بهداشت با تشریح مقدار هزینه دارویی هر ایرانی در سال از برخی از جامعه پزشکی که در مطب‌های خود کارتخوان استفاده نمی‌کنند، گلایه کرد و گفت: ارتباطی بین مالیات و نصب دستگاه کارتخوان در مطب‌های پزشکی وجود ندارد. به گزارش تسنیم، ایرج حریرچی اظهار کرد: در مورد هزینه دارو در کشور و تاثیر آن بر هزینه‌های مردم که سوال شده است، توضیحاتی را عرض می‌کنم. هزینه دارویی و ملزومات مصرفی پزشکی در کشور به دو قسمت تقسیم می‌شود. قسمت اول هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی است که به صورت سرپایی و توسط مردم عمدتاً از داروخانه‌ها خریداری شده و تمام یا قسمتی از هزینه آن مستقیماً توسط مردم پرداخت می‌شود و قسمت دوم هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی برای بیماران بستری است که در پرونده بستری ثبت می‌شود و با سایر هزینه‌های مربوط به بیمارستان به عنوان هزینه بستری در یک صورتحساب پرداخت می‌شود. 

دراین پرونده بخوانید ...