شناسه خبر : 27251 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اصفهان و رودخانه‌هایش آب ندارند

تجاوزهایی که تایید و تکذیب می‌شوند

«بعضی از منازل در اصفهان آب برای دستشویی و حمام رفتن ندارد. این برای نظام زشت است که شهری نظیر اصفهان که دنیا آن را با رودخانه‌هایش می‌شناسد آب نداشته باشد.» این جملات بخشی از تذکر شفاهی حسن کامران، نماینده مردم اصفهان، در پایان جلسه علنی 22 خردادماه مجلس است.

«بعضی از منازل در اصفهان آب برای دستشویی و حمام رفتن ندارد. این برای نظام زشت است که شهری نظیر اصفهان که دنیا آن را با رودخانه‌هایش می‌شناسد آب نداشته باشد.» این جملات بخشی از تذکر شفاهی حسن کامران، نماینده مردم اصفهان، در پایان جلسه علنی 22 خردادماه مجلس است. در هفته‌های اخیر شهروندان اصفهانی مکرراً در شبکه‌های اجتماعی از وضعیت دشواری که با کمبود آب به آن دچار شده‌اند انتقاد کرده‌اند. این در حالی است که طبق گزارش همین خبرگزاری، وضعیت آبی سد زاینده‌رود وخیم است و مسوولان در تامین آب استان اصفهان با چالش مواجه شده‌اند. بر اساس این گزارش در حال حاضر ذخیره سد زاینده‌رود ۲۸۱ میلیون مترمکعب است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته بدون احتساب آب رهاشده برای کشاورزان ۴۲۷ میلیون مترمکعب بود. علاوه بر این متوسط درازمدت حجم سد زاینده‌رود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب بود که ذخیره کنونی نسبت به بلندمدت ۷۰ درصد کاهش یافته. همچنین میزان بارش‌های حوضه زاینده‌رود تاکنون ۷۵۳ میلی‌متر محاسبه ‌شده در حالی که حجم بارش‌ها در مدت مشابه سال گذشته و همچنین میانگین درازمدت ۱۴۰۰ میلی‌متر بود. شرایط سد زاینده‌رود کار را به جایی رسانده که بر اساس گفته‌های مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، آورد امسال سد زاینده‌رود به ۵۰۰ میلیون مترمکعب هم نخواهد رسید. او با این مقدمه اعلام کرده است: جدا از محدودیت‌های بخش کشاورزی ناچار هستیم محدودیت‌هایی برای بخش شرب نیز اعمال کنیم. به گفته محمد حاج‌رسولی‌ها، این محدودیت برای بخش شرب شامل طرح آبرسانی اصفهان بزرگ نیز می‌شود که تقریباً چهار تا پنج میلیون نفر را تحت پوشش قرار داده و در برنامه پیش‌بینی‌شده امسال ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش تحویل آب شرب خواهیم داشت. بر اساس این گزارش وضعیت دیگر سدهای استان اصفهان نیز مطلوب نیست و برای پیشگیری از مشکلات آتی باید در مصرف آب صرفه‌جویی شود.

حفر 70 حلقه چاه جدید برای تامین آب اصفهان

در این وضعیت مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان از حفر و تجهیز 70 حلقه چاه جدید برای تامین مناسب آب اصفهان خبر داده و گفته است: در حال حاضر حدود 200 لیتر در ثانیه آب چاه‌های کشاورزی و اجاره‌ای نیز به بخش شرب اختصاص پیدا کرده و این روند همچنان ادامه دارد. به گفته هاشم امینی افت محسوس منابع آبی در حوضه آبریز زاینده‌رود و کاهش حجم ذخیره مخزن سد و میزان آورد رودخانه باعث شده تا شرایط توزیع آب در حوضه زاینده‌رود در بخش شرب، کشاورزی و صنعت بر اساس مصوبات شورای حوضه زاینده‌رود و کارگروه سازگاری با کم‌آبی تغییراتی داشته باشد. به گفته این مقام مسوول قرار شده در بخش صنایع استان اصفهان کاهش 40‌درصدی و در بخش شرب کاهش 20‌درصدی مصرف آب اعمال شود. او همچنین اعلام کرده که بنا بر جیره‌بندی و نوبت‌بندی آب نیست، بلکه قرار است از طریق کمک مردم و مشترکان، توزیع بهینه آب، تعدیل فشار و نصب شیرآلات کاهنده مصرف بتوانیم تابستان را با شرایط مناسب‌تری سپری کنیم.

سابقه چند هزارساله در مدیریت آب

وزیر نیرو نیز 23 خرداد در حاشیه جلسه هیات دولت، راه‌حل نهایی مسائل آب را علاوه بر صرفه‌جویی در بخش صنعت و شرب، اصلاح الگوی کشت دانسته و گفته است همه باید در قالب کارگروه ملی آب همکاری کنند. رضا اردکانیان با اشاره به بازیافت آب به عنوان راه دیگری برای حل مساله آب اظهار کرده است: دانش و فناوری تصفیه آب را داریم، اما مساله مالی است. حدود سه میلیارد مترمکعب پساب بیش از اینکه امروز تصفیه می‌شود باید تصفیه شود و در بخش صنعت و کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد. وزیر نیرو همچنین با تکذیب شایعه انتقال آب کارون به بصره گفته است: رسماً اعلام می‌کنم هیچ برنامه‌ای برای انتقال آب به بیرون مرزها تحت هیچ شرایطی نداریم. او درباره اظهارات نتانیاهو برای حل مشکل آب در کشور نیز اظهار کرده است: ایران سابقه چند هزارساله در مدیریت آب دارد و ما می‌توانیم منبعی برای سایرین در ارائه شیوه‌های سازگاری با آب باشیم، البته مشکلاتی هم داریم و به فناوری‌های جدید نیازمندیم، اما به همه ابزارها و فناوری‌ها دسترسی کامل داریم.

سخنان وزیر نیرو واکنشی به اظهارات هفته گذشته نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بوده است. طبق گزارش ایسنا بنیامین نتانیاهو با انتشار پیام ویدئویی اعلام کرده است: اسرائیل یک وب‌سایت ویژه به زبان فارسی ایجاد کرده است که مختص پروژه‌های مربوط به مدیریت منابع آب و دیگر مسائل همچون آبیاری است تا ایرانیان بتوانند از آن برای غلبه بر بحران کنونی آب در این کشور بهره ببرند. نتانیاهو در ادامه این پیام مدعی شده است که رژیم اسرائیل از فناوری خوبی در این زمینه برخوردار است و می‌تواند حدود 90 درصد از آب فاضلاب خود را بازیافت کند.

نتانیاهو غلط می‌کند

پیش از اردکانیان نیز عیسی کلانتری به اظهارات نتانیاهو واکنش نشان داد. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرده است: نتانیاهو غلط می‌کند. به نتانیاهو چه ربطی دارد محیط زیست ایران، او برود دنبال کار خودش. او با بیان اینکه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ادعا کرده که قصد دارد در مورد آب به مردم ایران کمک کند، گفته است: هر کاری دوست دارد بکند ولی قبل از آن بهتر است برود کثافت‌کاری‌های خودش را جمع کند.

کلانتری در عین حال در حاشیه جلسه هیات دولت نیز در واکنش به اظهارات نتانیاهو گفته است: آن آقا هر کاری دلش می‌خواهد بکند به ما چه ربطی دارد اما ما نباید واقعیت‌ها را از مردمان پنهان کنیم، ما کشور کم‌آبی هستیم و باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم. او اظهار کرده است: همه دنیا می‌دانند که ما کشور کم‌آبی هستیم و باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم. در حوزه آب بچه پولدار نیستیم که هر کاری دلمان خواست کنیم. او با بیان اینکه ما خارج از اصول بین‌المللی و استانداردهای جهانی عمل می‌کنیم، گفته است: طبق این اصول هیچ کشوری بیش از ۴۰ درصد آب‌های تجدیدپذیرش را نباید مصرف کند اما در حال حاضر مصرف ما به بیش از صددرصد رسیده است. این اتفاقات پیامدهای سختی برای محیط زیست دارد. کلانتری همچنین از تشکیل کمیسیون جدیدی در دولت به نام کمیسیون مقاومت و کم‌آبی خبر داده که قرار است سیاست‌هایی را دنبال کند تا کشور با کم‌آبی سازگار شود.

تایید پزشکی قانونی، اعتراض نماینده مجلس

هفته گذشته اخباری از چند پرونده تجاوز و آزار جنسی که افکار عمومی را متاثر کرده، منتشر شد. یکی از این موارد تکان‌دهنده تجاوز به یک دختربچه افغانستانی ساکن خمینی‌شهر اصفهان بود که چند هفته پیش خبر آن در رسانه‌ها منتشر شد. هفته گذشته نیز رئیس پزشکی قانونی کل کشور، اعلام کرد که موضوع تجاوز به دختربچه افغان در خمینی‌شهر از سوی سازمان پزشکی قانونی تایید شده است. خبر دیگری که هفته گذشته درباره این پرونده منتشر شد، اظهار نظر نماینده خمینی‌شهر درباره این فاجعه بود. محمدجواد ابطحی که پیشتر طی نامه‌ای از انوشیروان محسنی‌بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کل کشور، خواسته بود رئیس اورژانس اجتماعی کشور را به دلیل رسانه‌ای کردن این پرونده برکنار کند، در دفاع از موضع‌گیری عجیب خود گفت: اسلام به عنوان دین برتر به ما دستور داده که شما حق ندارید این اخبار را پخش کنید. همچنین درحالی‌که پزشکی قانونی رسماً تجاوز به دخترک پنج‌ساله را تایید کرده، ابطحی در گفت‌وگو با پانا مدعی شد: اصلاً معلوم نیست تجاوز صورت گرفته باشد. این نماینده مجلس همچنین در اظهاراتی نامتعارف گفت: یعنی بچه کوچک را به طرق مختلف نمی‌شود رفع بکارت کرد؟ فقط باید تعرض جنسی صورت گرفته باشد؟ من رشته تحصیلی‌ام حقوق است، من حقوقدان هستم. بنابراین می‌دانم نظر پزشکی قانونی برای قاضی حجت نیست. هر چیزی وارد بشود خونریزی ایجاد می‌کند، من نباید اینها را رسانه‌ای کنم.

تجاوز جنسی رخ نداده است

پرونده دیگر مورد تکان‌دهنده اذیت و آزار جنسی دانش‌آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران بود. هفته گذشته خبرگزاری ایرنا به نقل از رئیس بخش معاینات روانپزشکی سازمان پزشکی قانونی کشور خبر داد که متهم این پرونده که ناظم دبیرستان مذکور است، از نظر روانی سالم است و هیچ اختلال روانی در وی در پزشکی قانونی به اثبات نرسیده است. دادستان تهران نیز از صدور کیفرخواست برای متهم پرونده مدرسه غرب تهران خبر داد و گفت: در تمام گزارش پزشکی به آن معنا تجاوز جنسی که در اخبار اولیه آمده بود به معنای جرائم خاص جنسی دیده نشد، ولی تعرضات جنسی گزارش شد و متهم هم پذیرفته است. طبق گزارشی که ایسنا 22 خردادماه منتشر کرده، عباس جعفری‌دولت‌آبادی در مورد تعداد شکات گفت: در طومار اولیه که امضا شده 60 نفر و در مرحله دوم 15 نفر بودند که از ۱۵ نفر که شکایت کردند تعدادی در دادسرا حاضر نشدند، ولی ما مبنا را بر همین ۱۵ نفر گذاشتیم که در پلیس اعلام شکایت کردند، ولی در دادسرا تعداد کمتری حاضر شدند، اما چون شکایت در مرجع انتظامی هم کفایت می‌کند همان ۱۵ ملاک ما بوده است، ولی هشت نفر علاوه بر آن نامه و حضور در مرجع انتظامی، در دادسرا هم حاضر شدند که کتباً شکایت کردند که در گردش کار پرونده قید شده است. روزنامه ایران نیز در شماره 23 خردادماه از مراجعه والدین چهار دانش‌آموز دیگر به پلیس امنیت برای شکایت از ناظم متخلف خبر داد.

شکایت از سعید طوسی در ترکیه

اخبار مربوط به آزار جنسی دانش‌آموزان دبیرستان غرب تهران به محض انتشار در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها با موضوع شکایت نوجوانان از سعید طوسی و سرنوشت آن پرونده مقایسه شد. در آن پرونده سعید طوسی، قاری قرآن، از اتهام آزار جنسی نوجوانانی که قرار بود به آنها قرآن بیاموزد، تبرئه شد. این حکم انتقادات بسیاری به دنبال داشت. هفته گذشته روزنامه شرق نوشت: محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی، خبر داده که خانواده شاکیان پرونده سعید طوسی پرونده شکایتی در کمیسیون اصل 90 باز کرده‌اند. آنها امیدوارند از طریق کمیسیون اصل 90 بتوانند زمینه را برای تجدید نظر در حکم تبرئه طوسی به وجود آورند. صادقی همچنین گفته حتی شنیده‌ام که یکی از خانواده‌ها بنا دارد پرونده شکایتی علیه طوسی در کشور ترکیه بگشاید. بر اساس این گزارش، ماجرای شکایت احتمالی یکی از خانواده‌ها از سعید طوسی مربوط به پرونده کودکی است که حدود 12 سال پیش در یک اردوی قرآنی با طوسی عازم سفر ترکیه شده بود. پدر آن کودک پس از بازگشت کودک از سفر متوجه تغییراتی در رفتار فرزندش می‌شود و یک سال طول می‌کشد تا به اصل ماجرا پی ببرد. آن هم خیلی اتفاقی و به واسطه دوست دیگری که گویا فامیل آنها نیز تجربه مشابهی از سر گذرانده بود. حالا پدر همان کودک مراحل اداری ثبت شکایت از سعید طوسی در ترکیه را پیش برده و امضای وزارت امور خارجه و کنسولگری ترکیه نیز پای نامه است. به‌این‌ترتیب به گفته آن پدر به همین زودی‌ها پرونده شکایت علیه طوسی در کشور ترکیه گشوده خواهد شد. پدر یکی از شاکیان پرونده که تصمیم گرفته این اقدام را تا اینجای کار پیش ببرد، می‌گوید: «فرزندان ما زخم خورده‌اند. تاجایی‌که در توان دارم و در این دنیا هستم برای مداوای این درد تلاش خواهم کرد. فرزندان ما بچه‌های قرآنی و مذهبی هستند. این اتفاق روان آنها را رنجانده و هنوز فرزندم که حالا حدود 20 سال دارد، تحت نظر روان‌شناس است و باید دارو مصرف کند.» 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها