شناسه خبر : 26622 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دیپلماسی جذاب

حضور سینماگران جهانی در جشنواره ایرانی

هفته اول اردیبهشت‌ماه سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور فیلمسازان ایرانی و خارجی برگزار شد. چهارمین دوره مستقل این جشنواره در یکصدوبیستمین سال ورود به سینما با حضور چهره‌های سرشناس خارجی از جمله الیور استون کارگردان سرشناس هالیوودی، روبرتو پرپینانی تدوینگر ایتالیایی، یورن دانر تهیه‌کننده فنلاندی، توماس ماخ فیلمبردار آثار مطرح آلمانی و فرانکو نرو بازیگر سرشناس ایتالیایی همراه بود.

هفته اول اردیبهشت‌ماه سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور فیلمسازان ایرانی و خارجی برگزار شد. چهارمین دوره مستقل این جشنواره در یکصدوبیستمین سال ورود به سینما با حضور چهره‌های سرشناس خارجی از جمله الیور استون کارگردان سرشناس هالیوودی، روبرتو پرپینانی تدوینگر ایتالیایی، یورن دانر تهیه‌کننده فنلاندی، توماس ماخ فیلمبردار آثار مطرح آلمانی و فرانکو نرو بازیگر سرشناس ایتالیایی همراه بود. حضور مسوولان و چهره‌های سیاسی نیز در این جشنواره قابل توجه بود. بعدازظهر چهارشنبه پنجم اردیبهشت، محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری، در کاخ جشنواره حاضر شد. طبق گزارش ستاد خبری سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، نهاوندیان این جشنواره را نمادی مناسب برای تعامل گسترده با جهان در حوزه فرهنگی و اقتصادی معرفی کرد و حضور ایران در اقتصاد سینمای جهان را بخشی از حرکت همه‌جانبه اقتصادی ایران دانست. معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه جشنواره جهانی فیلم فجر بستر مناسب را برای استفاده هنرمندان ایرانی از ایده‌های جهانی فراهم می‌کند، عنوان کرد: طبق گزارشی که من امروز شنیدم بیش از ۵۰ کشور در سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر محصول خود را عرضه کردند و همچنین بیش از ۷۰ کشور مهمان این جشنواره هستند که این درجه بالایی از تعامل است. به نظرم این حرکت خیلی مبارکی است و آینده خوبی می‌توان برایش پیش‌بینی کرد. او جشنواره جهانی فیلم فجر را یک دیپلماسی جذاب، پررنگ و موفق ارزیابی کرد و افزود: دیپلماسی به معنای تعامل دوسویه محدود به مباحث سیاست خارجی و مخصوص به مباحث سیاسی نیست. اصولاً در جامعه جهانی‌شده امروز برای تضمین امنیت یک کشور باید پیوندهای گوناگونی آن جامعه را با جوامع دیگر جهان در ارتباط قرار دهد. منافع کشورها و افق آینده آنها باید در هم گره بخورد و این‌طور است که تضمین امنیت به وجود می‌آید.

از مشهورترین سینماگران جهانی حاضر در جشنواره فجر، الیور استون بود که آخرین کارگاه «دارالفنون» این جشنواره با حضور او برگزار شد. طبق گزارش ایسنا، این سینماگر سرشناس آمریکایی در یک نشست خبری نیز حاضر شد. الیور استون در این نشست به سوالاتی که بیشتر جنبه سیاسی داشت پاسخ گفت و از جمله اعلام کرد: چند وقت پیش قصه‌ای جعلی ساخته شد که درخواست مصاحبه با احمدی‌نژاد داشتم اما اینجا قویاً تکذیب می‌کنم و چنین چیزی اتفاق نیفتاده است. من آنقدرها هم آدم جاه‌طلبی نیستم ولی اگر روزی فرصتی دست بدهد شاید بخواهم از یک شخصیت ایرانی فیلم بسازم.