شناسه خبر : 24832 لینک کوتاه

خودخواسته باختن و حاشیه ساختن

تخریب خانه تاریخی در اصفهان با نقش‌آفرینی «بازیگر سوم»

وادار شدن کشتی‌گیر ایران به باخت و انتشار تصاویر حضور مربی مرد تیم ملی کبدی زنان تایلند با یک روسری در مسابقات زنان که در ایران برگزار شد، هفته گذشته واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت.

وادار شدن کشتی‌گیر ایران به باخت و انتشار تصاویر حضور مربی مرد تیم ملی کبدی زنان تایلند با یک روسری در مسابقات زنان که در ایران برگزار شد، هفته گذشته واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت. باخت اجباری کشتی‌گیر ایرانی مقابل حریف روسیه برای مواجه نشدن با حریف اسرائیلی بود. رقابت‌های کشتی آزاد زیر ۲۳سال قهرمانی جهان چهارم و پنجم آذرماه در شهر بیدگوشچ لهستان برگزار شد. در جریان این رقابت‌ها، مجتبی گلیج در وزن ۹۷کیلوگرم به مدال طلا و یونس امامی و امین طاهری در وزن‌های ۶۵ و ۱۲۵کیلوگرم به مدال برنز دست یافتند تا ایران در نهایت با ۲۸ امتیاز در جایگاه هشتم جهان قرار بگیرد و نتواند روی سکو برود. این در حالی است که طبق گزارش روزنامه «شهروند»، «اگر علیرضا کریمی، بخت اصلی رسیدن به مدال طلای وزن ۸۶ کیلوگرم، به قرعه رژیم صهیونیستی نمی‌خورد و به مدال طلا می‌رسید، ایران با ۳۸ امتیاز بر سکوی سوم جهان قرار می‌گرفت.»   کریمی یکی از شانس‌های مسلم کسب مدال کشتی آزاد امید ایران در رقابت‌های جهانی و دارنده مدال برنز بزرگسالان جهان ۲۰۱۵ در دور نخست رقابت‌های کشتی آزاد زیر ۲۳سال قهرمانی جهان مقابل جبرییلوف از روسیه قرار گرفت. در این مسابقه کریمی در حالی که تا یک دقیقه مانده به پایان مبارزه از حریف روس خود پیش بود، درنهایت ۱۴ بر ۳ شکست خورد. انتشار فیلم این مسابقه در فضای مجازی و فریادهای «بباز علیرضا، باید ببازی» مربی کریمی و سپس تغییر عجیب مبارزه علیرضا و باخت او، واکنش‌های متعددی را در پی داشت. کریمی اگر این کشتی را پیروز می‌شد، در دور بعد باید به مصاف حریف رژیم اشغالگر قدس می‌رفت. او برای جلوگیری از چنین مواجهه‌ای مجبور شد بازی برده را واگذار کند. اما این نخستین بار نیست که یک ورزشکار ایران در چنین موقعیتی قرار می‌گیرد و جایگاهی را از دست می‌دهد. خود کریمی هم پیش از این یک بار دیگر چنین تجربه‌ای داشته است. او به ایسنا گفت: «برای دومین مرتبه است که با قرعه اسرائیل در مسابقات جهانی مواجه می‌شوم. یک‌بار نیز در مسابقات جهانی جوانان در سال ۲۰۱۳ به قرعه اسرائیل خوردم و به حقم که مدال طلا بود نرسیدم. آن زمان قهرمان آسیا هم شده بودم و به من گفتند به اندازه پاداش قهرمان جهان که ۴۰ سکه بود به تو می‌دهیم اما وقتی پدرم پس از مسابقات جهانی ۱۳۹۲ با نامه فدراسیون کشتی به وزارت ورزش رفت و خواستار عمل مسوولان به قول‌شان شد، به او گفته بودند به ما ربطی ندارد که پاداش کشتی نگرفتنش مقابل اسرائیل را بدهیم. بروید از هر کس که گفته با اسرائیل کشتی نگیرید پاداش‌تان را بگیرید، در نهایت هم به جای ۴۰ سکه فقط یک کارت هدیه یک میلیون تومانی دادند و تمام!» او یادآوری کرد: «اینکه می‌گویند روس را می‌بردی بعد با اسرائیل کشتی نمی‌گرفتی حرف درستی نیست، چون با این کار کشتی‌گیر روس حذف می‌شد و روس‌ها به‌دلیل نفوذی که در اتحادیه جهانی دارند شدیداً معترض می‌شدند و آن‌وقت هم من و هم فدراسیون کشتی ایران را محروم می‌کردند.»

کسی در دنیا متوجه نمی‌شود

این اتفاق واکنش مربیان و مسوولان فدراسیون کشتی را در پی داشت. رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی، در این باره به روزنامه «اعتماد» گفت: «مهم‌ترین مشکل این است که غیر از خود ورزشکاران اسرائیلی، کسی در دنیا متوجه نمی‌شود که چرا ورزشکاران ایرانی در برابر نمایندگان اسرائیل مبارزه نمی‌کنند و در نتیجه نه در ابعاد بین‌المللی برد لازم را دارد و نه در داخل تاثیرگذاری گذشته را. برای همین به نظر می‌رسد اگر تصمیم به ادامه این سیاست است، باید به‌روز شود و راهکار دیگری برای این موضوع اندیشید.» علیرضا رضایی، سرمربی تیم ملی کشتی آزاد امید، نیز درباره این اتفاق به شهروند گفت: «باور کنید برای من از همه سخت‌تر بود چنین اتفاقی رخ دهد. افرادی که از این تصمیم انتقاد می‌کنند، چیزی از ورزش نمی‌دانند و تخصصی ندارند. من برای همه دوستان احترام قائل هستم اما بهتر است تحت ‌تاثیر احساسات قرار نگیریم و کمی منطقی فکر کنیم. مثلاً اگر کریمی آن مسابقه را می‌برد و بعداً محروم می‌شد، همه چیز خوب بود؟ برای کشتی‌گیر ما فرقی نمی‌کرد، چون در هرصورت یا باید در دور اول حذف می‌شد یا در دور دوم. تنها تفاوت این بود که این مسیر باعث شد محروم نشویم.» واکنش‌های گسترده به انتشار فیلم باخت اجباری کشتی‌گیر ایرانی نمایندگان مجلس را هم به واکنش واداشت. عبدالکریم حسین‌زاده، رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس، در توئیتی نوشت: «با توجه به بازتاب منفی موضوع آقای علیرضا کریمی، کشتی‌گیر ایرانی که از سوی مربی ترغیب به واگذاری مسابقه شده بود، به همراه آقای بهرام پارسایی، نماینده محترم شیراز، شکایتی را به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارائه کردیم.» از سوی دیگر رئیس مجلس نیز از وزیر ورزش خواست از علیرضا کریمی تجلیل شود.

 حاشیه عجیب رقابت‌های کبدی در ایران

هفته گذشته علاوه بر حاشیه‌های مسابقات کشتی جوانان ایرانی، یکی از مهم‌ترین مسابقات ورزش کبدی در ایران برگزار شد، اما برگزاری این مسابقات نیز برای ورزش ایران پرحاشیه بود. رقابت‌های کبدی قهرمانی آسیا از سوم تا پنج آذرماه به میزبانی استان گلستان برگزار شد و تیم‌های زنان و مردان ایران در مرحله نیمه نهایی این رقابت‌ها به ترتیب مقابل کره جنوبی و پاکستان شکست خوردند، از رسیدن به فینال بازماندند و در جایگاه سومی این مسابقات قرار گرفتند. این ناکامی باعث شد اخباری مبنی بر اخراج سرمربیان تیم‌های ملی کبدی زنان و مردان ایران به گوش برسد. محمدرضا مقصودلو، رئیس فدراسیون کبدی ایران، در این مورد به ایرنا گفت: «با توجه به اینکه پیش از مسابقات هدف‌گذاری تیم ملی کبدی ایران قهرمانی در این دوره از رقابت‌ها بود، ناکامی زنان و مردان کبدی ایران در رسیدن به فینال سبب شد کمیته فنی فدراسیون رای به اخراج شایلا جین و چاند سوتار، سرمربیان هندی تیم‌های زنان و مردان ایران بدهند. البته باید هیات رئیسه فدراسیون نیز این اخراج را تایید کند تا جدایی مربیان قطعی شود.» اما آنچه بیش از شکست ایران در رقابت‌های کبدی قهرمانی آسیا خبرساز و حاشیه‌ساز شد، انتشار تصاویری از حضور مربی مرد تیم ملی کبدی زنان تایلند با یک روسری در مسابقات زنان بود. فدراسیون کبدی درباره این موضوع در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در مسابقات گرگان اتفاقی تلخ افتاد که کام تمام مدیران ارشد کشور و ورزش را تلخ کرد و حضور یک مربی خارجی مرد با پوشش در سالن مسابقات بانوان که به خاطر سهل‌انگاری برخی دوستان در چک کردن نفرات در زمان ورود به سالن و عدم رویت آی‌دی کارت مسابقات بود که بلافاصله پس از چند ثانیه به بیرون سالن هدایت شد. فدراسیون کبدی و اداره کل ورزش و جوانان استان گلستان ضمن محکوم کردن این عمل ناشایست مربی تیم تایلند در فریب دادن عوامل کنترل‌کننده سالن با کمال احترام از جامعه بزرگ و ورزش‌دوست ایران عذرخواهی می‌نماید و این رفتار ناشایست مربی تایلند را از طریق فدراسیون آسیایی و جهانی به جهت زیرپا گذاشتن قوانین مسابقات پیگیری خواهد کرد.»

به ایران نمی‌رویم

هفته گذشته برای ورزش فوتبال نیز خبرهایی ناشی از مسائل سیاسی مطرح شد. پس از آنکه کنفدراسیون فوتبال آسیا قانون بازی کردن در زمین بی‌طرف را لغو و تاکید کرد که هر تیمی باید در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه خانگی خود از تیم حریف میزبانی کند، باشگاه‌های عربستانی و اماراتی اعتراض کردند. با این حال کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا سه پیش‌شرط برگزاری بازی تحت تدابیر امنیتی، استثنا قائل شدن فوتبالیست‌ها از ممنوعیت سفر به بعضی از کشورها و بررسی شرایط میزبانی توسط کمیته‌ای بلندپایه را در نظر گرفت تا اطمینانی به معترضان تصمیم جدید خود بدهد. اما طبق گزارش ایسنا عربستانی‌ها تهدید به کناره‌گیری از لیگ آسیا کردند و مدیر باشگاه الوصل امارات نیز تاکید کرد این باشگاه تحت هیچ شرایطی در لیگ قهرمانان آسیا در ایران و قطر به میدان نخواهد رفت. در مقابل رسانه‌های ایرانی نیز خبر دادند فدراسیون فوتبال ایران می‌تواند در صورت ادامه نقض آشکار قانون اساس‌نامه فیفا و اصرار بر بازی نکردن در ایران به دلایل سیاسی، علیه سعودی‌ها و اماراتی‌ها شکایت کند.

 تخریب خانه عصر صفوی در اصفهان

ماجرای تلخ هفته گذشته برای میراث فرهنگی ایران نیز اعلام خبر تخریب کامل خانه تاریخی «نائل» اصفهان از سوی افراد ناشناس بود؛ اتفاقی که شامگاه پنجشنبه 2 آذر 96 رخ داد و خبر آن روز یکشنبه پنجم آذرماه به صورت رسمی اعلام و در رسانه‌ها منتشر شد. آن‌طور که ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، گزارش داده، بنای تاریخی خانه سید‌جواد نائل اواخر دوره صفویه ساخته شده و هفتم مهرماه سال 1354 با شماره 1102 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده بود. این خانه تاریخی از سوی افراد ناشناس به‌طور کامل تخریب شده است. تخریب قسمتی از دیوار این بنای تاریخی هفته گذشته با انگیزه تعریض مسیر و به درخواست همسایگان این محل انجام شده است. پیرو این اقدام، یگان حفاظت میراث فرهنگی اصفهان با حضور در محل و بررسی ابعاد تخریب، اخطاری را تنظیم و به همسایگان این بنا ابلاغ کرد که در آن تاکید شده بود هرگونه آسیب به این بنای تاریخی برخورد شدید قانونی را به دنبال خواهد داشت. با توجه به اخطار کتبی ابلاغ‌شده به همسایگان و با توجه به حجم عظیم تخریب و هزینه‌بر بودن تخریب خانه نائل، بازیگر سومی نیز در تخریب این بنای ارزشمند تاریخی نقش‌آفرینی کرده است. محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی، اعلام کرده است: در پی تخریب خانه تاریخی نائل اصفهان گروه‌های فنی مرمتی، بازرسی و حقوقی به این شهر اعزام شده‌اند و کارگاه مرمت برای بازسازی عین به عین این بنای تاریخی در حال تجهیز است. قرار است در مرحله نخست بازسازی حصار و تحدید زمین و در مرحله دوم پیگیری پلان و آماده‌سازی عین به عین خانه بر اساس مستندات موجود انجام شود. او با بیان اینکه پیگیری‌های حقوقی و قضایی از عاملان تخریب این بنای ارزشمند تاریخی آغاز شده، گفته است: اقدام قضایی در خصوص عامل تخریب خانه نائل انجام شده که پس از بررسی گزارش‌های مستند با عاملان و متخلفان این اقدام برخورد قانونی خواهد شد. برای عاملان تخریب این بنای ارزشمند که به ثبت ملی رسیده است باید اشد مجازات در نظر گرفته شود.

آلمانی‌ها در چهارسوق بزرگ بازار تهران

خبر خوب هفته گذشته برای میراث فرهنگی مرمت چهارسوق بزرگ بازار تهران بود که با همکاری دانشگاه آخن آلمان انجام می‌شود. مهناز اشرفی، رئیس پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی‌-‌تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در این باره گفته است: «کار اجرایی طرح مرمت چهارسوق بزرگ بازار تهران با همکاری هیات ایرانی و آلمانی به مدت یک ماه در حال انجام است.» به گفته او آخرین مرمت چهارسوق بزرگ تهران یک سال پیش از انقلاب اسلامی یعنی حدود 40 سال پیش انجام شده است.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها