شناسه خبر : 8074 لینک کوتاه

دو شرط تولید سیگار

تولید سیگار با‌کیفیت در داخل کشور برخلاف تصوراتی که وجود دارد غیرممکن نیست. همین حالا اقداماتی برای تولید سیگار در شهر سقز با سرمایه‌گذاری دولت و دو شرکت خصوصی خارجی و داخلی در حال انجام است که می‌تواند سرآغاز تولید سیگار با‌کیفیت در داخل کشور باشد. با راه‌اندازی این خط تولید سیگار در سقز شاهد تولید پنج برند جدید و با‌کیفیت با هدف صادرات و مصرف در بازار داخل خواهیم بود.

رضا کشاورز‌مقدم/رئیس هیات مدیره فراسازان توتون آپادانا
تولید سیگار با‌کیفیت در داخل کشور برخلاف تصوراتی که وجود دارد غیرممکن نیست. همین حالا اقداماتی برای تولید سیگار در شهر سقز با سرمایه‌گذاری دولت و دو شرکت خصوصی خارجی و داخلی در حال انجام است که می‌تواند سرآغاز تولید سیگار با‌کیفیت در داخل کشور باشد. با راه‌اندازی این خط تولید سیگار در سقز شاهد تولید پنج برند جدید و با‌کیفیت با هدف صادرات و مصرف در بازار داخل خواهیم بود.
وقتی ما از صادرات محصولی صحبت می‌کنیم که برنامه تولید آن در داخل کشور را داریم، به این معناست که از کیفیت آن اطمینان کافی داریم زیرا قصد داریم با سایر برندها در بازارهای جهانی رقابت داشته باشیم. در همین راستا طبق مذاکراتی که با یک شرکت ترکیه‌ای داشته‌ایم، در آینده‌ای نزدیک خطوط تولید سیگار در کارخانه سقز راه‌اندازی خواهد شد. در راه‌اندازی این خط تولید بخش خصوصی ایران هم فعالیت و سرمایه‌گذاری داشته است ضمن اینکه شرکت دخانیات ایران نیز در راه‌اندازی این کارخانه سهیم است. البته هنوز قراردادها نهایی نشده‌اند اما صحبت‌ها و مذاکرات برای همکاری به پایان رسیده‌اند و برندهایی که قرار است در این کارخانه به تولید برسند در نهایت توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت نهایی شده است.
به هر حال این باور در میان ما وجود دارد که تولید سیگار با‌کیفیت در کشور امکان‌پذیر است و افسانه نیست اما این اتفاق منوط به تحقق دو شرط است که ما برای فراهم کردن آنها تلاش کرده‌ایم. یکی از این شروط واردات ماشین‌آلات و تکنولوژی‌های جدید تولید سیگار از کشورهای پیشرفته است. به هر حال ما می‌دانیم که سیگار مضر است پس باید دست‌کم در راهی گام برداریم که با تولید سیگار با‌کیفیت این ضرر را به حداقل برسانیم زیرا تا زمانی که تولید سیگار با دستگاه‌های قدیمی ادامه داشته باشد، نمی‌توان انتظاری برای کاهش زیان سیگار و بهبود کیفیت آن داشت.
در این راستا نظارت بر توتون‌های مصرفی برای تولید سیگار نیز باید از سوی مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات بیشتر شود زیرا توتون‌ها از چند کشور مختلف وارد کشور می‌شوند که به لحاظ کیفیت و مرغوبیت تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.
بنابراین شرط دوم نظارت بر کیفیت توتون‌ها است که می‌تواند تاثیر زیادی بر مرغوبیت سیگار تولیدشده داشته باشد. از سوی دیگر نزدیک به 20 درصد سهم بازار از طریق سیگارهای قاچاق تامین می‌شود که هیچ نظارتی بر کیفیت آنها وجود ندارد.
برندهایی که قرار است در کارخانه سقز به تولید برسند، از جمله برندهایی هستند که حدود چهار تا پنج سال قبل توسط یک شرکت ترکیه‌ای در ایران به ثبت رسیده بودند. حالا این شرکت سرمایه‌ای برای تولید پیدا کرده است و با شرکت دخانیات ایران و یک شرکت خصوصی ایرانی کنسرسیومی را تشکیل داده‌اند که با پنج برند وارد بازار شوند. برنامه اولیه این شرکت تولید پنج میلیارد نخ سیگار در سال است که میزان صادرات آن از سال سوم به بعد به 50 درصد خواهد رسید. در حال حاضر این کارخانه در سقز در حال آماده‌سازی است و ماشین‌آلات خطوط تولید در راه هستند و نخستین تولیدات این شرکت حدوداً 10 تا 12 ماه دیگر وارد بازار خواهند شد. اما با توجه به اینکه برندهای مختلف از جمله برخی برندهای قاچاق سهم خود را در بازار پیدا کرده‌اند و بازار خوبی نیز دارند، ما باید تلاش زیادی داشته باشیم تا برندهای جدیدی را که قرار است در داخل کشور تولید شوند به جامعه هدف معرفی و جایگزین برندهای قاچاق کنیم. به هر حال این جایگزینی به نفع همه است، از یک طرف ما به دولت مالیات می‌دهیم در حالی که قاچاق هیچ درآمدی برای دولت به همراه ندارد و از سویی با تولید این برندها در منطقه سرمایه‌گذاری و شغل ایجاد می‌شود که طبیعتاً به نفع مردم منطقه و رشد اقتصادی آن است. دیگر فایده تولید این برندها در کشور این است که نظارت کافی بر مواد اولیه و چگونگی تولید آن وجود دارد که به‌خودی‌خود می‌تواند مضرات سیگار را برای مصرف‌کنندگان آن با کاهش همراه کند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها