شناسه خبر : 7300 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

برگزاری نمایشگاه قطعات خودرو در تهران

نمایش خودروسازان

۴۷۰ شرکت داخلی و ۵۴۰ شرکت خارجی فعال در حوزه خودرو هفته گذشته در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران گرد هم آمدند تا یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو آغاز به کار کند.

470 شرکت داخلی و 540 شرکت خارجی فعال در حوزه خودرو هفته گذشته در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران گرد هم آمدند تا یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو آغاز به کار کند. خودروسازان کشورهای آرژانتین، آلمان، اتریش، استرالیا، اسپانیا، امارات متحده عربی، انگلیس، ایتالیا، بلژیک، بلغارستان، بنگلادش، تایوان، ترکیه، تونس، ژاپن، دانمارک، سوئد، فرانسه، چین، هلند، هند، مالت و کره جنوبی از جمله مهمانان حاضر در این نمایشگاه بودند. آن‌طور که ایرنا گزارش داده، در این نمایشگاه انواع قطعات یدکی خودروهای سواری و سنگین، خدمات پس از فروش، ماشین‌آلات تولید قطعات، مجموعه تزیینی خودرو، خدمات کارگاهی و لوازم کارگاهی خودرو، خدمات فنی مهندسی خودرو، تعمیر و نگهداری، محصولات پاک‌کننده خودرو و سایر بخش‌های وابسته به این صنعت عرضه شد. اما برگزاری این نمایشگاه چه اهمیتی داشت و چه اقداماتی در حاشیه این نمایشگاه انجام شد؟
هرچند در مراسم افتتاح این نمایشگاه مقاماتی در سطح وزرای اقتصادی دولت حضور نداشتند اما مقامات دولتی چون محسن صالحی‌نیا، معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت و حسین اسفهبدی، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی حاضر بودند. صالحی‌نیا در حاشیه گشایش این نمایشگاه عنوان کرد: با توجه به قراردادهایی که بعد از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به صورت همکاری‌های مشترک بین خودروسازان داخلی و خارجی منعقد شد، نقش تولیدکنندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو بسیار پررنگ‌تر دیده شد. وی با بیان اینکه بار اصلی برنامه‌هایی که برای ساخت داخل و افزایش عمق ساخت داخل خودروها داریم بر دوش قطعه‌سازان است، گفت: یکی از قراردادهای خودرویی موثر بین ایران‌خودرو و پژو منعقد شد و برای این همکاری، شرکتی مشترک تشکیل و ساختار سازمانی ایجاد شده است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اطمینان داد تولید انبوه محصولات شرکت ایکاپ با حداقل 40 درصد تولید داخل انجام خواهد شد و یادآور شد: حدود 60 شرکت قطعه‌ساز ایرانی برای تامین و ساخت قطعات مورد نیاز خودروهای شرکت ایکاپ (شرکت مشترک ایران‌خودرو و پژو) در حال مذاکره هستند و ۱۰ قرارداد در این زمینه نهایی شده است. صالحی‌نیا همچنین اعلام کرد نخستین محصول این همکاری اسفندماه امسال تولید خواهد شد. وی با اشاره به توافقنامه شرکت سایپا و شرکت سیتروئن فرانسه نیز گفت: قرارداد این همکاری هنوز منعقد نشده و مذاکرات نهایی برای تشکیل شرکت مشترک در حال انجام است. پس از انعقاد قرارداد اجرایی میان سیتروئن و سایپا برنامه مشابهی برای همکاری قطعه‌سازان داخلی اجرا خواهد شد. وی همچنین سهم خودرو و مجموعه‌های آن را در ارزش‌افزوده بخش صنعت 16 درصد ذکر کرد و یادآور شد: ۱۰ درصد از این سهم، متعلق به قطعات و مجموعه‌های خودرو است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها