شناسه خبر : 7233 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

کدام مشاغل از رئیس‌جمهور شدن ترامپ منتفع می‌شوند؟

سود ترامپ

اخیراً بانک سرمایه‌گذاری یوبی‌اس(UBS) فهرستی از مشاغلی را منتشر کرده است که احتمالاً از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده منتفع خواهند شد. این مشاغل به شرح زیرند.

ایما موسی‌زاده

اخیراً بانک سرمایه‌گذاری یوبی‌اس (UBS) فهرستی از مشاغلی را منتشر کرده است که احتمالاً از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده منتفع خواهند شد. این مشاغل به شرح زیرند.
1- رستوران‌ها و خرده‌فروشی‌ها: ترامپ به نظر می‌رسد، یا حداقل ادعا دارد برنامه کاهش مالیاتی را اجرا خواهد کرد که از زمان جنگ جهانی دوم به بعد بی‌سابقه بوده است. در صورت اجرای این برنامه، مردم عادی پول بیشتری در اختیار خواهند داشت. البته این تفاوت آن‌قدری نیست که آدم‌ها را تبدیل به سرمایه‌گذاران بازار کند، اما به اندازه‌ای هست که انگیزه خریدهای بیشتر یا صرف وعده‌های غذایی بیشتر در رستوران باشد.
2- بانک‌ها: به نظر می‌رسد ترامپ قصد دارد مقررات مالی را که بعد از بحران سال 2008 برای کنترل بانک‌ها و بخش مالی وضع شد تا از عملکرد غیرمسوولانه آنها تا حدی جلوگیری کند، ملغی سازد. این کار در کنار افزایش نرخ بهره که در صورت انتخاب نامزد جنجالی جمهوریخواهان به سرعت رخ خواهد داد، سیستم مالی و بانکی ایالات متحده را به همان بهشتی باز خواهد گرداند که تا قبل از سال 2008 در آن سکونت داشتند.
3- انرژی: بخش انرژی و همچنین دخانیات با مقرراتی که ترامپ در برنامه‌های خود دارد، رونق خوبی را در دوران او تجربه خواهند کرد. او بارها اعلام کرده قصد دارد ظرفیت انرژی ایالات متحده را «آزاد» کند. البته قبل از این هم، بالا رفتن ناگهانی تولید نفت و گاز در ایالات متحده برنامه این کشور برای خودکفایی انرژی را تسریع کرده بود تا حدی که احتمالاً این برنامه خودکفایی تا سال 2020 محقق خواهد شد.
4- اسلحه: هیلاری کلینتون و ترامپ، هر دو خبرهای خوبی برای بخش اسلحه‌سازی ایالات متحده هستند. در واقع به نظر می‌رسد کلاً اسلحه‌سازان ایالات متحده، دهه‌هاست روز بدی نداشته‌اند. اما در عین حال که هر دو کاندیدا طرفدار افزایش هزینه‌های نظامی ایالات متحده هستند، اما به نظر می‌رسد دیدگاه ترامپ، که تمایل شدیدی به استفاده از این سلاح‌ها به بهانه دفاع در خارج از مرزهای ایالات متحده دارد، بیشتر باعث رونق صنعت اسلحه‌سازی در این کشور شود. بالاخره اسلحه‌ها و مهمات استفاده‌شده باید جایگزین شوند که این به معنای سود بیشتر است. اما در مقابل کلینتون تنها اعتقاد دارد توان دفاعی ایالات متحده در داخل مرزهای این کشور باید تقویت شود.

البته همین گزارش تاکید می‌کند عملکرد بازارها و اقتصاد در مجموع، با انتخاب کلینتون به عنوان رئیس‌جمهور، بهتر خواهد بود. همچنین انجمن ملی اقتصاد در ایالات متحده، از 400 نفر از اعضای خود خواسته تا بهترین و کارآمدترین رئیس‌جمهور را از نظر اقتصادی انتخاب کنند. در این نظرسنجی کلینتون رتبه اول را در اختیار دارد و ترامپ، بعد از گری جانسون، در رتبه سوم قرار دارد. البته که ترامپ تا همین حالا هم ثابت کرده اهمیتی به رای و نظر متخصصان و روشنفکران نمی‌دهد و حتی قصد ندارد برای تحت تاثیر قرار دادن آنها تلاش کند. او عامی و کم‌سوادترین قشر مردم ایالات متحده را هدف گرفته و قصد دارد بر شانه‌های آنها وارد کاخ سفید شود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید