شناسه خبر : 679 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ارزش پوند، اوراق قرضه بریتانیا و شاخص فوتسی ۳۵۰ کاهش یافتند

رفتار سرمایه‌گذاران در مواجهه با انتخابات مبهم

«هیجان‌انگیزترین»، «نامتحدترین» و «غیر قابل پیش‌بینی‌ترین»، همگی صفاتی هستند که می‌توان آنها را به یکی از بی‌سابقه‌ترین انتخابات در دهه‌های اخیر نسبت داد.

مارک گیلبرت ستون‌نویس بلومبرگ

«هیجان‌انگیزترین»، «نامتحدترین» و «غیر قابل پیش‌بینی‌ترین»، همگی صفاتی هستند که می‌توان آنها را به یکی از بی‌سابقه‌ترین انتخابات در دهه‌های اخیر نسبت داد. عدم قطعیت‌های مربوط به این انتخابات بالاخره، اثر خود را در میان جامعه سرمایه‌گذاران نمایان کرده است. در پارلمان بعدی، به احتمال زیاد هیچ کدام از احزاب اصلی، یعنی کارگر و محافظه‌کار، نمی‌توانند صندلی کافی به منظور تشکیل دولت حداکثری کسب کنند. همچنین، هر دو حزب از تشکیل دولتی مشترک با همکاری دیگر احزاب کوچک امتناع می‌کنند. این موضوع سبب شده است سرمایه‌گذاران از خرید دارایی‌های بریتانیا صرف نظر کنند.
نمونه این موضوع را در بازار ارز مشاهده می‌کنیم، جایی که ارزش پوند نسبت به دلار به کمترین مقدار خود در پنج سال اخیر رسیده است. همچنین بازار اوراق قرضه دولتی نشانه‌هایی از نگرانی دارد؛ به طوری که مطابق نمودار فاصله بین اوراق قرضه 10ساله بریتانیا نسبت به اوراق مشابه دولت آلمان بسیار زیاد شده است. درآمد اوراق قرضه بریتانیا که به گیلت (Gilt) شهرت دارد، افزایش یافته است، در حالی که درآمد اوراق قرضه دولت آلمان همچنان زیر صفر است (رابطه بین درآمد اوراق قرضه و قیمت آنها معکوس است، یعنی هر چه درآمد یا بازده آنها بالاتر باشد، قیمت اوراق پایین‌تر است و بالعکس).بخشی از این اتفاق به علت وضعیت حوزه یورو است، جایی که بانک مرکزی اروپا (ECB) اقدام به اجرای سیاست تسهیل کمی (QE) به ارزش 60 میلیارد یورو (معادل 64 میلیارد دلار) در ماه کرده است که درآمد یا همان بازدهی اوراق قرضه را کاهش می‌دهد. با این حال، آمارها حاکی از آن است که سرمایه‌گذاران خارجی، در مجموع اوراق قرضه بریتانیا به ارزش 14 میلیارد پوند را در ماه‌های ژانویه و فوریه باطل کرده‌اند که نشان می‌دهد از منظر سرمایه‌گذاران بین‌المللی، ریسک سرمایه‌گذاری در بریتانیا افزایش یافته است. بنابراین، اقدام مزبور نیز افزایش فاصله میان درآمد اوراق بریتانیا با اوراق قرضه آلمان را تشدید کرده است. بازار سهام نیز نتوانسته است از دام نگرانی‌های سیاسی رهایی یابد. به طوری که عمده شاخص‌های سهام اروپایی از شاخص فوتسی 350 (FTSE 350) مربوط به بریتانیا پیشی گرفته‌اند (طی دو هفته، از 25 مارس که بازار اوراق قرضه رو به افول گذاشت، حدود 5 /2 درصد رشد داشته است). در مقیاس سالانه، این موضوع به معنای آن است که سهامداران در بریتانیا، کمتر از یک‌سوم سهامداران اروپایی سود کسب کرده‌اند. روند بازارهای سهام یادآور می‌شود رویدادهای سیاسی داخلی در هر کشوری، مشابه ناآرامی‌های ژئوپولتیک اثرگذار هستند، هرچند این آثار به صورت موضعی و محلی است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها