شناسه خبر : 564 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

به بهانه رویکرد جدید خودروسازان درباره خطوط تولید شهرستانی

سایت‌فروشی

پنجشنبه دو هفته پیش در حالی فاز اول سایت خودروسازی سمنان در جریان سفر رئیس‌جمهور به این استان افتتاح شد که سایت موردنظر ابتدا توسط ایران‌خودرو احداثشد و سپس در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت.

حمیدرضا بهداد
پنجشنبه دو هفته پیش در حالی فاز اول سایت خودروسازی سمنان در جریان سفر رئیس‌جمهور به این استان افتتاح شد که سایت موردنظر ابتدا توسط ایران‌خودرو احداث شد و سپس در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت.
در واقع ایران‌خودرو با فروش سایت سمنان، علاوه بر جذب نقدینگی، به نوعی این سایت را از سر خود نیز باز کرد تا تعهدی نسبت به تولید محصول در آن نداشته باشد. پیش از این نیز سایپا به عنوان دومین خودروساز بزرگ داخلی بر سر انتقال 50 درصد از سهام سایپای کاشان خود به سیتروئن فرانسه (شریک این شرکت در پسابرجام) به توافق رسید تا برای اولین بار در خودروسازی کشور، فروش سهام به خارجی‌ها کلید بخورد.
البته قرار است سایت بن رو نیز که جزو دارایی‌های سایپا به شمار می‌رود، در اختیار رنو فرانسه قرار گیرد، اتفاقی که از آن به عنوان حضور مستقل این خودروساز معتبر در ایران یاد می‌شود. هر چند در مورد واگذاری سایت بن رو هنوز اختلاف‌نظرهایی وجود دارد، با این حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، نفس این واگذاری اقدام مثبتی در خودروسازی کشور به حساب می‌آید. با در نظر گرفتن مجموع اتفاقات رخ‌داده برای سایت‌های شهرستانی خودروسازان، مشخص می‌شود سیاستی جدید برای این سایت‌ها که روزگاری حکم اموال مازاد را داشته و پیش‌زمینه‌ای سیاسی در موردشان مطرح بود، در پیش گرفته شده است.
این سیاست خودروسازان اما گویا از ابتدای دولت یازدهم شکل گرفته است، به نحوی که آنها قصد دارند تا حد امکان سایت‌های شهرستانی خود را به بخش خصوصی (چه داخلی و چه خارجی) واگذار کنند. در این بین، ایران‌خودرویی‌ها در گذشته با واگذاری سایت سمنان به بخش خصوصی، چراغ اول را در این ماجرا روشن کردند و سایت موردنظر کار خود را با تولید سمند آغاز کرده است. البته قرار است در آینده خودروهای دیگری نیز در سایت سمنان به تولید برسند، که به احتمال فراوان از دل قراردادهای جدید با شرکت‌های خارجی در‌خواهند آمد.
البته در حال حاضر آن‌طور که در خبرها آمده، ایران‌خودرو قصد دارد در مرحله اول، شش هزار دستگاه در سایت سمنان به تولید برساند. ازآنجاکه سایت موردنظر هنوز خط بدنه و رنگ ندارد (البته کلنگ اجرایی آن را رئیس‌جمهور به زمین زد)، فعلاً بدنه رنگ‌شده سمند از مرکز به سمنان ارسال خواهد شد. اما روشی که ایران‌خودرو در مورد سایت سمنان در پیش گرفته، به نوعی می‌تواند در مورد دیگر سایت‌های شهرستانی خودروسازان اجرا شود. به عبارت بهتر، ایران‌خودرو و سایپا می‌توانند سایت‌های شهرستانی خود را به بخش خصوصی واگذار و علاوه بر کسب نقدینگی از ناحیه فروششان، بخشی از تولید خود را (در صورت موافقت خریدار بخش خصوصی) به سایت‌های مربوطه منتقل کنند.
البته به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بهتر آن است که سایت‌های شهرستانی تا حد امکان در اختیار شرکت‌های خارجی قرار گیرند تا شاهد انتقال دانش فنی و تکنولوژی روز دنیا به آنها باشیم. اتفاقاً گفته می‌شود علاوه بر سایپا که نصف سایت کاشان را به سیتروئن واگذار خواهد کرد، ایران‌خودرو نیز برنامه‌هایی برای فروش سایت‌های شهرستانی به شرکای فعلی و آینده خود دارد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها