شناسه خبر : 561 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها

دولت امارات از اقدام تهران در برافراشتن پرچم ایران در بخشی از جزیره ابوموسی به سازمان ملل اعتراض کرد.

تفاهم مرحله‌ای به‌جای توافق جامع
اقتصادنیوزنوشت:
حمیدرضا آصفی، سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات با بیان اینکه اگر روش غربی‌ها در مذاکرات عدم پیروی از منطق باشد در پایان چهار ماه به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسیم، وی گفت: با پافشاری 1+5 بر مواضع پیشین‌شان، ما تنها به یک تفاهم مرحله‌ای دست می‌یابیم، نه یک توافق جامع. آصفی افزود: ما تاکنون راه کوتاهی از مذاکرات را پیموده‌ایم و راه طولانی هنوز در پیش است. شاید 60 درصد از متن مورد نظر را به نگارش درآورده باشیم اما کمتر از 30 تا 40 درصد مسیر را طی کرده‌ایم. سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات ادامه داد: زمان راستی‌آزمایی و روند توقف تحریم‌ها از دیگر مشکلات اساسی ما با 1+5 است.

تجلیل از جمشید ممتاز در لاهه
شرق نوشت:
به ‌منظور بزرگداشت مقام علمی جمشید ممتاز، استاد برجسته حقوق بین‌الملل، مراسمی از سوی سفارت ایران در هلند برگزار شد. جمشید ممتاز که هم‌اکنون به عنوان یکی از اعضای تیم هسته‌ای کشورمان دیپلمات‌های ایرانی را در مذاکرات یاری می‌کند، رئیس‌ پیشین کمیسیون حقوق بین‌الملل سازمان ملل متحد بود و برای نخستین‌بار در 80 سال اخیر به‌عنوان استادی از منطقه آسیا دوره حقوق بین‌الملل عمومی را در آکادمی حقوق بین‌الملل لاهه تدریس کرد. ممتاز به‌عنوان مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نکات مورد نظر در مورد تحریم‌های اروپا و آمریکا را به ظریف ارائه می‌کند.

اقدام ضد‌ایرانی امارات در سازمان ملل
آرمان نوشت:
دولت امارات از اقدام تهران در برافراشتن پرچم ایران در بخشی از جزیره ابوموسی به سازمان ملل اعتراض کرد. در پاسخ به این ادعای امارات، حسین دهقان، نماینده ایران در سازمان ملل طی نامه‌ای به بان کی مون با تاکید بر حق حاکمیت کامل ایران بر جزایر سه‌گانه گفت تصمیمات و اقدامات مسوولان ایرانی در این خصوص همواره بر اساس اصل حاکمیت و سلامت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران است. وی تاکید کرد محتوای نامه امارات به منزله دخالت در امور داخلی ایران به شمار می‌رود و ایران همواره قاطعانه با این امر مخالف است. اماراتی‌ها هر از گاهی با طرح اداعاهای واهی نسبت به مالکیت جزایر سه‌گانه جنجال رسانه‌ای برپا می‌کنند.

انتقاد ظریف از مذاکره درباره تعداد سانتریفیوژ
ابتکار نوشت:
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: برخی از کشورهای غربی تلاش می‌کردند با طولانی کردن کار را به روز آخر بکشانند. ما از روز اول حرف منطقی می‌زنیم و کوتاه نمی‌آییم. وی با بیان اینکه خواسته‌های ما لغو کامل تحریم‌هاست، اظهار کرد: این فضای جدیدی است که در داخل و خارج از مذاکرات مطرح شده است و حتی روزنامه‌های تندرو غربی و آمریکایی نیز امروز معتقد بودند که در شرایط کنونی به دلیل تعدادی سانتریفیوژ نباید توافق با ایران را متوقف کنیم. وی ادامه داد: اما در مورد تعداد سانتریفیوژها بحث وجود ندارد و توافق ژنو دست ما را در این زمینه باز گذاشته است. توافق می‌گوید برنامه ایران باید صلح‌آمیز باشد و تعدادی که برخی از کشورها درباره سانتریفیوژها اعلام می‌کنند غیر‌منطقی است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها