شناسه خبر : 2404 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رشد سفارشات کارخانه‌های آلمانی به بالاترین سطح دو‌ساله

نشانه‌های رونق غول اقتصادی اروپا

در میان افزایش تقاضای کالاهای سرمایه‌گذاری، سفارشات کارخانه آلمان در ماه دسامبر به بالاترین سطح دو سال و نیم اخیر خود رسید، موضوعی که نشان می‌دهد بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در پایان سال عملکرد قدرتمندی داشته و به نظر می‌رسد این روند را در سال ۲۰۱۷ نیز ادامه دهد.

در میان افزایش تقاضای کالاهای سرمایه‌گذاری، سفارشات کارخانه آلمان در ماه دسامبر به بالاترین سطح دو سال و نیم اخیر خود رسید، موضوعی که نشان می‌دهد بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در پایان سال عملکرد قدرتمندی داشته و به نظر می‌رسد این روند را در سال 2017 نیز ادامه دهد. آمار وزارت اقتصاد آلمان نشان می‌دهد که سفارشات با در نظر گرفتن تورم و نوسانات فصلی نسبت به ماه نوامبر رشدی 2 /5‌درصدی داشته است. این افزایش بیشترین رشد از جولای 2014 بوده است.
این در حالی است که در ماه نوامبر میزان سفارشات افتی 6 /3‌درصدی را تجربه کرده بود. بر اساس این گزارش میزان سفارشات در مقایسه با سال گذشته 1 /8 درصد بیشتر شده است. توسعه اقتصادی در سه ‌ماه پایانی سال 2016 شتاب گرفته و بر این نکته دلالت دارد که سفارشات در سه‌ماهه نخست سال جاری نیز رشد چشمگیری خواهد داشت. شرکت‌هایی نظیر زیمنس، بزرگ‌ترین شرکت مهندسی اروپا و ایرباس که بخشی از قطعات خود را در هامبورگ مونتاژ می‌کند در ماه دسامبر برنده قراردادهایی شدند. در حالی که بوندس‌بانک پیش‌بینی کرده که اشتغال‌زایی باید با بهبود اعتماد به نفس به روند رو به رشد خود ادامه دهد، عدم اطمینان در منطقه به بخش تولید صادراتی آلمان ضربه زده است. در عین حال، تورم رو به رشد قدرت خرید مصرف‌کنندگان را به‌شدت تهدید می‌کند. جولین تراهورش، اقتصاددان لاندسبانک در اشتوتگارت گفت، آمار اخیر نشان می‌دهد که پس از پایان بسیار خوب در سه‌ماهه پایانی سال گذشته، سال 2017 در آلمان و منطقه یورو آغازی قدرتمندانه داشته است. بر اساس برآورد تراهورش اقتصاد آلمان در سه‌ماهه منتهی به دسامبر رشدی 6 /0‌درصدی داشته است. وی همچنین با توجه به جو منفی حاکم بر فضای اقتصادی آلمان، نسبت به سال 2017 خوش‌بین نیست. آمار تولید ناخالص داخلی آلمان در 14 فوریه منتشر خواهد شد. این در حالی است که مقامات آماری آلمان در ابتدای سال اعلام کرده بودند رشد در سه‌ماهه نخست سال جاری به نیم درصد افزایش خواهد یافت. اقتصاد آلمان در سال 2016 رشدی 9 /1‌درصدی داشته که بیشترین میزان در پنج سال اخیر بوده است. وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرده بود سفارشات عمده از میزان متوسط بسیار بالاتر است.
تقاضا برای کالاهای سرمایه‌گذاری منطقه یورو در ماه دسامبر 5 /19 درصد افزایش داشته و سفارشات صادراتی نیز رشدی 10‌درصدی داشته است. سفارشات داخلی در این ماه 7 /6 درصد افزایش داشته است. آمار اقتصادی آلمان نشان می‌دهد که فعالیت‌های ساخت‌وساز در ماه ژانویه کاهش یافته و شاخص مدیران خرید این بخش از 9 /54 واحد در ماه دسامبر به 52 واحد در ماه ژانویه افت کرده است. ارقام بالای 50 نشان‌دهنده توسعه هستند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها