شناسه خبر : 19161 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اینفوگرافی

در امتداد رشد

آیا رشد معاملات حکایت از رونق بازار مسکن دارد؟

بانک مرکزی هر ماه گزارشی در رابطه با تحولات بازار مسکن ارائه می‌دهد که این گزارش تا حدودی نمایانگر رونق یا رکود بازار مسکن است. بر اساس این گزارش‌ها به صورت تقریبی تا آذرماه 1394 تعداد معاملات مسکن روندی نزولی را پشت سر گذاشت، اما در دی و بهمن‌ماه 1394 شاهد افزایش تعداد معاملات بودیم که عده‌ای این افزایش را نشانه‌هایی از رونق بیان کردند. اما در اسفندماه بار دیگر معاملات مسکن کاهش یافت.
چند روز گذشته نیز مرکز آمار گزارشی از بازار مسکن شهر تهران در اولین ماه از سال 1395 ارائه داد، بر اساس این گزارش میزان معاملات مسکن در فروردین‌ماه به 9 /5 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال گذشته معادل 4 /20 درصد افزایش نشان داد که واحدهای مسکونی نوساز تا پنج سال ساخت با 5 /52 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند. در میان مناطق 22‌گانه شهر تهران نیز منطقه پنج با سهم 14‌درصدی بیشترین معاملات مسکن را از آن خود کرد.
در این گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های شهر تهران 9 /39 میلیون ریال بود که این رقم افزایش 3 /43‌درصدی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد که در میان مناطق 22‌گانه شهرداری تهران، بیشترین و کمترین متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده به ترتیب به مناطق یک و 18 تعلق دارد که این متوسط قیمت در منطقه یک معادل 9 /84 میلیون ریال و در منطقه 18 معادل 6 /20 میلیون ریال گزارش شده است.
شاخص کرایه مسکن اجاری که تقریباً هر ماه روندی صعودی را پشت سر می‌گذارد در فروردین 1395 نیز در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 8 /9 و 1 /11 درصد رشد نشان می‌دهد.
هر چند تعداد معاملات انجام شده در فروردین‌ماه 1395 همانند هر سال تحت تاثیر تعطیلات نوروزی نسبت به اسفندماه 1394 کاهش یافته است، با این حال میزان معاملات نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته و به گفته برخی از کارشناسان تمامی اینها نشانه‌های ایجاد تحرک در بخش مسکن برای رسیدن به رونق است.
index:1|width:300|height:192|align:center

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها