شناسه خبر : 18474 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مهم‌ترین پیام‌های سفر به اروپا چه بود؟

تلاش برای جلب اعتماد

اتاق ایران با انجام تحلیل و بررسی پتانسیل‌های دو کشور از روی اطلاعات موجود، مصاحبه با افراد متخصص و ذی‌ربط و ارزیابی از نیازهای کشور، بخش‌های خاصی از اقتصاد و صنعت دو کشور و بخش عمومی مالی - سرمایه‌گذاری را جهت انجام مذاکرات شناسایی و هدف‌گذاری کرد.

index:1|width:50|height:50|align:right فرهاد شریف/معاون بین‌الملل اتاق ایران
طرح‌ریزی سفر ایتالیا-فرانسه، توسط نهاد ریاست جمهوری به اتاق ایران به قصد تجربه‌ای نو در واگذاری طراحی و اجرای هیات‌های سیاسی-اقتصادی در بالاترین سطح ملی، سپرده شده بود. اتاق ایران با انجام تحلیل و بررسی پتانسیل‌های دو کشور از روی اطلاعات موجود، مصاحبه با افراد متخصص و ذی‌ربط و ارزیابی از نیازهای کشور، بخش‌های خاصی از اقتصاد و صنعت دو کشور و بخش عمومی مالی- سرمایه‌گذاری را جهت انجام مذاکرات شناسایی و هدف‌گذاری کرد.
پیامد این هدف‌گذاری دعوت هدفدار از مجموعه‌های مختلف در داخل کشور و مذاکرات با مجموعه‌های هدف در کشورهای ایتالیا و فرانسه بود. نهایتاً مجموعه‌ای 90 نفری از میان کارآفرینان و صاحبان کسب و کارهای مختلف شامل مدیران بانک‌ها و صنایع از بین افرادی که از طریق فراخوان منتشر‌شده در درگاه اینترنتی اتاق، اعلام آمادگی کرده بودند، از طرف ایران انتخاب و به سفر دعوت شدند.
در ایتالیا مذاکره با شرکت بیمه صادراتی ساچه جهت ارائه برنامه‌ها و محصولات و خدمات مورد توجه ایران، به عنوان اولین برنامه برای دوشنبه صبح (پنجم بهمن‌ماه) در ایتالیا در دستور کار قرار گرفت. ساچه برنامه‌های خود را مبنی بر ارائه تضامین بر مبنای تضمین بانک مرکزی، بانک‌های دیگر و ارائه خدمات به شرکت‌های اعتبار‌سنجی‌شده اعلام کرد. برنامه دوم با همکاری اتاق ایتالیا-ایران جهت ارائه تجربیات موفق شرکت‌های ایتالیایی صورت گرفت و این شرکت‌ها ضمن ابراز رضایت از تجربیات قبلی، سخنانی هم در خصوص برنامه خود جهت ادامه فعالیت‌ها همچنین موارد حقوقی مربوطه جهت آشنایی طرف ایرانی ارائه کردند. دوشنبه (پنجم بهمن‌ماه) بعد از ظهر مدیوبانکا که سابقه حضوری طولانی در ایران و تمایلی گسترده جهت ادامه حضور ابراز کرده بود، توضیحات کاملی در خصوص تامین مالی پروژه‌ها با تمام پیچیدگی آن و برخی از موارد انجام‌شده را ارائه کرد که اگرچه برای برخی خسته‌کننده بود ولی برای متخصصان تامین مالی بسیار جذاب بوده و یک ساعت بیش از آنچه برنامه‌ریزی‌شده بود همراه با پرسش و پاسخی حرفه‌ای از طرفین ادامه یافت. بعد از ظهر برای برخی از اعضای گروه فرصتی برای قرارهای کاری شخصی یا استراحت بود. جمع کوچکی از هیات جهت پیوستن به رئیس‌جمهور برای مراسم امضای تفاهمنامه‌ها و قراردادها و شام نخست وزیر ایتالیا دعوت شده بودند. فضای خودمانی جلسات به گرمای روابط انسانی می‌افزود. جلسه شام فرصتی برای تعاملات غیر‌رسمی با همراهان ایتالیایی بود که فضایی پرنشاط و آکنده از امید را ایجاد ‌کرد. ایتالیایی‌ها واقعاً خوشحال بودند و بی‌تکلف آن را ابراز می‌داشتند. رفتارشان سرشار از احترام بود. مناسبات امنیتی بادقت و وسواس زیاد رعایت می‌شد.

همکاری با ایران به جای همکاری در ایران
سه‌شنبه روز همراهی هیات سیاسی با هیات اقتصادی بخش خصوصی بود. ترکیب پانل جلسه از جناب آقای دکتر روحانی، دکتر نهاوندیان، وزیر خارجه ایتالیا، رئیس اتاق ایران، رئیس کنفدراسیون صنایع ایتالیا و اینجانب به عنوان هماهنگ‌کننده برنامه شکل گرفته بود. بعد از سخنران اول ایتالیا، اینجانب به نکاتی در صحبت او حاشیه زدم که بیش از حد انتظار مورد توجه همراهان ایرانی قرار گرفت. نکته اول همکاری با ایران به جای همکاری در ایران بود. گفتم برجام، فرصتی نه برای ایران، بلکه برای منطقه و در صورت تلاش برای اقتصاد جهان است. آقای جلال‌پور در سخنرانی خود به اهمیت بخش خصوصی در اقتصاد آینده و اهمیت تعامل جهت توسعه منطقه تاکید کرد. صحبت رئیس اتاق ‌سنجیده و موثر بود. نقطه قوت این سفر آن بود که نطق‌های بخش خصوصی با دقت طراحی شده بود. ارائه اینجانب شامل ارائه اطلاعاتی از کلیات اقتصاد و به‌طور مشخص روندهای تعیین‌کننده آینده بود که ذیلاً به آنها اشاره می‌شود.

حرکت به سمت کسب و کار رقابت‌پذیر جهانی
افزایش راندمان مصرف انرژی
فزایش صادرات، تجارت و ترانزیت کالا با کشورهای همسایه
افزایش آگاهی نسبت به اهمیت محیط زیست
توجه به نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان
توسعه صنایع برمبنای نیازهای صنعتی و مصرفی منطقه
توسعه و به‌کارگیری ابزارهای مالی
افزایش آگاهی نسبت به اهمیت توسعه نهادی به جای توسعه سخت‌افزاری
جلسه با سخنرانی آقای روحانی با تاکید بر وحدت نظر در جلب سرمایه‌گذاری، احترام به ادیان، توسعه کلید امنیت منطقه و مطالب جالب دیگر ادامه یافت و با ابراز احساسات شدید شنوندگان خاتمه یافت. جلسات بعدی پانل‌های تخصصی به ریاست وزاری محترم آقایان نعمت‌زاده، زنگنه، حجتی و آخوندی در حوزه‌های مربوطه با معرفی برنامه وزارتخانه‌ها و معرفی شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی و زمینه‌های کاری آنها ادامه یافت. برنامه و حاضران قبلاً توسط ما با دقت با کنفدراسیون صنایع ایتالیا طراحی شده بود و دو هماهنگ‌کننده از ما و طرف ایتالیایی به وزیر در اداره صحنه کمک می‌کردند. برای بعد از ظهر جلساتی با بانک‌های ایتالیایی درنظر گرفته شده بود. مدیران ارشد ساچه، مدیوبانکا، سونی کردیت و سیمیت هریک جداگانه نیم ساعت با هیات اقتصادی دیدار می‌کردند. هریک گزارشی از سیاست خود در قبال ایران می‌داد و بعد پرسش و پاسخ بود. متاسفانه به دلیل احتمال اعتصاب در فرودگاه پاریس و اخطار جدی تیم پروازی در مورد احتمال زمین‌گیر شدن، مجبور به پرواز زود هنگام شده، این برنامه لغو شد.
صبح چهارشنبه (هفتم بهمن‌ماه سال 94) جلسه‌ای با اتاق پاریس تنظیم شده بود که نحوه شکل‌دهی همکاری به مجموعه‌های صنعتی در حوزه‌های مختلف مانند ساخت و تولید قطعات اتومبیل، IT و‌... جهت پشتیبانی از فرآیند تبدیل ایده به ارزش توسط مدیران فرانسوی ارائه شد. آن جلسه، تجربه ارزشمندی برای فراگیری اربابان ایرانی صنعت با هدف توسعه رقابت‌پذیری جهانی بود.
جلسه بعد از ظهر به همراه اعضای بانکی و موسسات مالی با حضور پنج مجموعه فرانسوی که در جلسات نیم ساعته با حضور جناب آقای سیف، رئیس کل بانک مرکزی شرکت می‌کردند، شکل گرفت. تنها یکی از این مجموعه‌ها مسوول مشاوره به یونان جهت نظم‌دهی مالی-اقتصادی آن بود. یکی از آنها مسوول مدیریت حدود 70 میلیارد یورو دارایی را برعهده داشت و دیگری مسوول تبدیل پاریس به یک قطب مالی در اروپا بود. جلسه بعدی با حضور تعدادی از همراهان در کنار رئیس‌جمهور و وزرا در مقابل رئیس مدف (انجمن برترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری فرانسه)، دو وزیر فرانسوی و 20 مدیرعامل از غول‌های اقتصادی فرانسوی شکل گرفت. پس از خوشامد رئیس مدف و سخنان رئیس‌جمهور، تعدادی از مدیران عامل در مورد بازگشت به فعالیت‌ها در ایران ابراز تمایل کردند. فرانسوی‌ها، حتی بزرگ‌ترین مدیران‌شان، می‌توانند در 60 تا 90 ثانیه حرف‌شان را به خوبی بزنند. این برای من درسی بود.
جلسه پنجشنبه در فرانسه تا حدود زیادی مشابه سه‌شنبه (ششم بهمن‌ماه سال 94) در ایتالیا بود. با این تفاوت که آقای جلال‌پور عدم رضایت بخش خصوصی از عملکرد شرکت‌های فرانسوی را بیان کرد. او گفت شرکت‌های فرانسوی فراتر از تحریم‌های بین‌المللی و اروپایی، تحت فشار داخلی، به ترک تعهدات‌شان در قبال ایرانیان پرداخته و به بنگاه‌های ما ضرر زیادی زدند. جلال‌پور همچنین فرانسه را از اهمال و سستی در آغاز فعالیت‌های بانکی و مالی حذر داد. آقای روحانی در نطق خود به فرانسویان یادآوری کردند آنها مستقل محسوب می‌شوند و انتظار نیست که منتظر فرمان بالادستی باشند و ضمن تایید گلایه‌های بخش خصوصی، تمایل کشور را به توسعه روابط سازنده، اعلام کردند. نطق رئیس‌جمهور و سخنان رئیس بخش خصوصی خوب هم‌افزایی داشت. شاید این بخش از سفر مهم‌ترین پیام سفر را به دنبال داشت که دولت ایران پشتیبان بخش خصوصی است و بخش خصوصی در تعاملاتش به مجادلات سیاسی نخواهد پرداخت بلکه بر مبنای اهداف توسعه‌ای و اقتصادی فارغ از ماهیت شرکت‌ها تمرکز می‌کند.
بخش خصوصی آینده روشنی از توسعه در منطقه را هدف‌گذاری کرده است که در این راه مشارکت خارجیان مغتنم بوده و باعث توسعه صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی خواهد شد. خیلی خودمانی‌تر به شرکای فرانسوی گفته شد می‌توانید از سیل پناهندگان سوری پذیرایی کنید، یا با ما در ساخت و توسعه منطقه همراه شوید... انتخاب با شماست.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها