شناسه خبر : 16473 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده های روزنامه

ایران ادعاهای وال‌استریت ژورنال را تکذیب کرد
سه‌شنبه هفته گذشته، روزنامه وال‌استریت ژورنال پس از مدت‌ها از پیشرفت مذاکرات هسته‌ای در سرمقاله خود مدعی شد «گروهک منافقین اطلاعاتی را در اختیار آنها قرار داده که نشان می‌دهد تهران هسته مرکزی تیم محققان سلاح‌های هسته‌ای‌اش را فعال و دست‌نخورده نگه داشته است». این‌روزنامه در ادامه گزارش خود آورده بود: «تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای تولید یک دستگاه انفجاری هسته‌ای به دهه 1980 برمی‌گردد که بنا بر اسناد مربوط به آژانس‌های اطلاعاتی غرب در آن زمان این کشور یک مرکز تحقیقاتی فیزیک وابسته به وزارت دفاع در تهران تاسیس کرده و در آنجا به تحقیقات خود می‌پرداخت. سپس در سال‌های بعد از آن جمهوری اسلامی ایران تحت یک طرح با نام «آماد» مطالعات خود را در زمینه سلاح‌های هسته‌ای محکم کرده است. طرح آماد آن‌طور که آژانس‌های اطلاعاتی غرب می‌گویند با پروژه‌هایی شامل به دست آوردن فناوری‌های با کاربرد دوگانه توسعه چاشنی‌های هسته‌ای و آزمایش‌های پر‌قدرت مربوط به مواد شکاف‌پذیر فشرده مرتبط بوده است که طبق گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعال‌ترین دوره آن در سال‌های 2002 و 2003 بوده است.» این گزارش اما با واکنش مقام‌های مسوول کشورمان مواجه شده و تکذیب شد. نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک یک روز بعد از انتشار این گزارش در یک بیانیه مطبوعاتی ادعاهای مطرح‌شده در روزنامه وال‌استریت ژورنال را بی‌پایه و اساس خواند و آن را جعل واقعیات و تحریف حقایق دانست. در بخشی از این بیانیه آمده بود: «گروه‌های تندرو و رادیکال که شاهد از دست رفتن سرمایه‌گذاری سنگین و طولانی خود روی امنیتی کردن برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران هستند‌، با عصبانیت اقدام به دروغ‌پردازی و تبلیغات سیاه علیه برنامه کاملاً صلح‌آمیز هسته‌ای ایران کرده‌اند.»

سفر امیر کویت به تهران و حل مسائل منطقه
روزنامه البیان چاپ امارات سفر امیر کویت به تهران را فراتر از بررسی روابط دوجانبه توصیف کرد و نوشت: سفر امیر کویت به تهران در راستای فضای منطقه‌ای است که منافع و مسائل کشورها از سوریه، عراق، مصر و امنیت کشورهای حوزه خلیج (فارس) به هم گره خورده‌اند؛ مسائلی که خالد جارالله، معاون وزیر امور خارجه کویت گفت با توجه به نشانه‌های مثبتی که از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران وجود دارد (این مسائل) نیازمند گفت‌وگو با ایران هستند. در واقع این حرف به این معناست که این سفر به منزله آزمایش کردن این نگاه ایران بر سر مسائل موجود است و اینکه آیا دولت جدید ایران چیز جدیدی در اختیار دارد یا خیر؟...»
روزنامه القبس از روزنامه‌های منتشرشده در کویت هم نوشت: «سفر امیر کویت به ایران می‌تواند به تقویت امنیت و ثبات منطقه کمک کند و گشایشی در روابط میان کشورهای حوزه خلیج فارس و ایران ایجاد کند به‌ویژه اینکه کویت در زمان حاضر، ریاست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس) و نیز نشست سران عرب را بر عهده دارد. همه مسائل پرتنش در برنامه کاری سران کویت و ایران قرار خواهد داشت، هر دو کشور با نگرانی، گسترش اقدام‌های خشونت‌بار و افراط‌گرایانه را در عراق دنبال می‌کنند و نگران گسترش این خشونت‌ها به کل منطقه هستند.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها