شناسه خبر : 16183 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

علی لاریجانی در انتقاداتی بی‌سابقه، از ضرورت تغییر سیستم کنکور سخن گفت

سد بزرگ

برگزاری اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور که به رسم چندین و چندساله وزارت آموزش و پرورش تبدیل شده، در هفته‌ای که گذشت برای سی و سومین بار با گردهمایی ۷۵۸ رئیس آموزش و پرورش مناطق، مدیران آموزش و پرورش استان‌ها و البته با حضور مقامات عالی‌رتبه برگزار شد.

برگزاری اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور که به رسم چندین و چندساله وزارت آموزش و پرورش تبدیل شده، در هفته‌ای که گذشت برای سی و سومین بار با گردهمایی 758 رئیس آموزش و پرورش مناطق، مدیران آموزش و پرورش استان‌ها و البته با حضور مقامات عالی‌رتبه برگزار شد. مختصات این اجلاس گواهی است بر اینکه برگزاری این همایش، هر سال، هزینه بالایی را روی دوش وزارت آموزش و پرورش و دولت می‌گذارد. اما به‌رغم هزینه‌ای که برگزاری این اجلاس به بار می‌آورد، مشخص نیست، جز تکیه و تاکید بر برخی مسائل بدیهی نظیر تحول در نظام آموزشی، ارتقای منزلت فرهنگیان یا برقراری عدالت آموزشی چه دستاوردی از این 33 اجلاس حاصل شده است؟
سی و سومین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری افتتاح شد. جهانگیری در سخنان خود به موضوعاتی همچون «تحول در وزارتخانه آموزش و پرورش» و «توجه به منزلت معلم و سیاستگذاری‌ها در آن» اشاره کرد و او همچنین گریزی به ماجرای حقوق‌های نجومی زد. پس از جهانگیری، نوبت به وزیر آموزش و پرورش رسید تا از تلاش وزارتخانه متبوعش در اجرای عدالت آموزشی سخن بگوید.
در دومین روز برگزاری این اجلاس نیز علی لاریجانی میهمان ویژه بود؛ لاریجانی از این فرصت بهره گرفت تا به شدت کارایی «کنکور» در نظام آموزشی کشور را به چالش بکشد. رئیس مجلس در نطق خود ابتدا به مسائل اقتصادی اشاره‌ای کوتاه داشت و سپس به تشریح وضعیت آموزش و پرورش و شرایط معیشتی معلمان پرداخت. او همچنین در انتقادی بی‌سابقه از کنکور، این آزمون را به مثابه سد بزرگی توصیف کرد که مانع از طراحی یک نظام پویا برای مجموعه آموزش و پرورش می‌شود. او از وجود تلاش‌هایی در مجلس به منظور تغییر سیستم کنکور خبر داد و گفت: «کنکور مخل نظام آموزشی است؛ زیرا با تست ‌زدن کسی «ملا» نمی‌شود.» رئیس مجلس گفته است: « این مساله باید در خانواده‌ها نهادینه شود که زندگی با کرامت، در گرو کسب مدرک نیست، بلکه افراد باید خلاق و صاحب حرفه باشند.» او بر این عقیده است که با منسوخ کردن رویکرد مدرک‌گرایی، می‌توان با سد کنکور مقابله کرد.

دراین پرونده بخوانید ...

  • مزاحمت مدرن

    الزامات اخلاقی و قانونی در بازاریابی تلفنی کدام‌اند؟

    مزاحمت مدرن

دیدگاه تان را بنویسید