شناسه خبر : 12190 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اینفوگرافیک

جامعه‌شناسی خودرو

خودرو در جامعه ایرانی چه نقشی پیدا کرده است؟

به اطراف خود خوب نگاه کنید. شهر به تسخیر خودروها درآمده و همه از اینکه در حال حاضر بسیاری از خانوادها چند تا ماشین دارند، شکایت می‌کنند اما با اولین تکان و گشایش مالی در خانواده خود، یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها خرید یک خودرو دیگر برای آسایش و امنیت بیشتر یا معطلی کمتر هر یک از والدین یا فرزندان خانواده است. دلیل این روند کاملاً مشهود در جامعه شهرنشین ما چیست؟

به اطراف خود خوب نگاه کنید. شهر به تسخیر خودروها درآمده و همه از اینکه در حال حاضر بسیاری از خانوادها چند تا ماشین دارند، شکایت می‌کنند اما با اولین تکان و گشایش مالی در خانواده خود، یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها خرید یک خودرو دیگر برای آسایش و امنیت بیشتر یا معطلی کمتر هر یک از والدین یا فرزندان خانواده است. دلیل این روند کاملاً مشهود در جامعه شهرنشین ما چیست؟ چرا با اینکه همه می‌دانند آلودگی ناشی از وجود این حجم از خودرو، دشمن شماره یک زندگی خودشان است اما خود را ملزم به استفاده مشترک از یک خودرو نمی‌دانند؟ چرا همگان منفعت آنی استفاده از خودرو شخصی تک‌سرنشین را بر منفعت آتی و بلندمدتی که سود همگانی دارد، انتخاب می‌کنند؟
افزایش روزافزون اتومبیل‌های شخصی اگرچه تهدیدات زیست‌محیطی بسیاری را به همراه داشته اما مزایای بی‌شماری برای دارندگانش به ارمغان آورده که با هیچ استدلالی نمی‌توان افراد را از ادامه این تجربه محروم نگه داشت. به راستی هزینه فایده وابستگی به خودرو برای جامعه چه میزان است؟

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها