شناسه خبر : 11268 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

مروری تصویری بر نمایشگاه خودرو تهران

بهشت ماشین‌بازها

نمایشگاه خودرو تهران از سال ۱۳۸۳ دیگر در تهران برگزار نشده بود. با اینکه این نمایشگاه جزو دو نمایشگاه پرمخاطب در تهران بود اما تعداد مخاطب بالا و ایجاد ترافیک در اطراف نمایشگاه بین‌المللی تهران سبب شده بود سال‌ها این نمایشگاه برگزار نشود. در غیاب نمایشگاه تهران، نمایشگاه‌های خودرویی در شهرستان‌ها پررونق شدند و نمایشگاه خودرو مشهد توانسته بود جای خالی نمایشگاه خودرو تهران را پر کند.

نمایشگاه خودرو تهران از سال 1383 دیگر در تهران برگزار نشده بود. با اینکه این نمایشگاه جزو دو نمایشگاه پرمخاطب در تهران بود اما تعداد مخاطب بالا و ایجاد ترافیک در اطراف نمایشگاه بین‌المللی تهران سبب شده بود سال‌ها این نمایشگاه برگزار نشود. در غیاب نمایشگاه تهران، نمایشگاه‌های خودرویی در شهرستان‌ها پررونق شدند و نمایشگاه خودرو مشهد توانسته بود جای خالی نمایشگاه خودرو تهران را پر کند. برگزاری نمایشگاه خودرو در سال جاری در تهران اما محل زورآزمایی برخی گروه‌ها شده بود تا جایی که برخی از عدم‌ برگزاری آن و عده‌ای از تحریم آن سخن می‌گفتند. با این همه این نمایشگاه برگزار شد و شرکت‌های خودروساز داخلی هم که قرار بود آن را تحریم کنند در دقیقه 90 و با فشار وزارت صنعت، معدن و تجارت در آن شرکت کردند. شرکتی که حاصل آن غرفه‌های کوچک و بی‌رمقی بود که سبب ازدحام فراوان مردم در آن می‌شد. البته برخی واردکنندگان از این فرصت استفاده کرده بودند و بهترین غرفه‌آرایی را انجام داده بودند؛ غرفه‌های نگین خودرو برای رنو، تویوتا از سوی ایر‌تویا و کیا‌موتورز و هیوندایی هم به وسیله خانواده گرامی به بهترین شکل غرفه‌آرایی شده بود. گروه‌های تازه‌وارد خودرویی مانند آریا‌موتور هم با دو برند دی‌اس و میتسوبیشی در نمایشگاه حاضر بودند. نمایشگاه خودرو تهران شاید از نظر غرفه کم تعداد بود اما استقبال بالای مردم سبب شد آنها که شرکت نکرده بودند یا ضعیف شرکت کرده بودند پشیمان شوند. البته باید این نکته را هم مورد توجه قرار داد که نمایشگاه شهر آفتاب همچنان از نظر تعداد سالن و امکانات توانایی برگزاری چنین نمایشگاه‌های بزرگی را مانند محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به دست نیاورده است و تا رسیدن به استانداردهای لازم راه طولانی در پیش دارد. / عکس‌ها: امین آزاد

1- دی‌اس 3 محصول جدید شرکت دی‌اس است که در نمایشگاه خودرو تهران رونمایی شد. این خودرو با موتور 1200 سی‌سی 110 اسب بخار قدرت و قیمتی در حدود 140 میلیون تومان دارد. دی‌اس 3 در کلاس B (هم‌اندازه با پژو 206) قرار می‌گیرد و با قیمت 140 میلیون تومانی کمی گران به نظر می‌رسد. داریوش بی‌ریا مدیرعامل گروه آرین سرمایه در پاسخ به سوال تجارت فردا که چگونه خرید چنین محصولی با چنین قیمتی منطقی است در حالی که پلت‌فورم این خودرو با پژو 208 یکی است و قرار است پژو 208 با قیمتی بین 70 تا 80 میلیون تومان در ایران‌خودرو تولید و عرضه شود گفت این محصول یک خودرو لوکس است و از نظر آپشن با پژو 208 تفاوت‌های زیادی دارد. فقط چرم استفاده‌شده در این خودرو حدود سه هزار یورو قیمت دارد. وی گفت برنامه داریم در سال آینده با پنج محصول دی‌اس 5، دی‌اس 6، دی‌اس 4 و دی‌اس 3 حدود هزار خودرو در بازار ایران بفروشیم.

2- احمد گرامی، فردی است که تجارت خودرو را در خاندان گرامی مدیریت می‌کند. او در نمایشگاه خودرو تهران بهترین غرفه نمایشگاه را برای محصولات هیوندایی و کیا‌موتورز در نظر گرفته بود. وی هم‌اکنون به دنبال تولید خودرو در ایران است و می‌خواهد کسب‌و‌کار خانواده گرامی را در حوزه خودرو از واردات به سمت تولید خودرو سوق دهد. وی برای این کار زمینی به وسعت 120 هزار متر را در سمنان برای تولید خودرو در نظر گرفته است. وی ابتدا امید داشت با فولکس‌واگن به توافق برسد اما گروه فولکس‌واگن به دلیل ارتباط این خانواده با هیوندایی به سمت گروه ماموت رفت. جیلی و اشکودا هم‌اکنون از گزینه‌های وی برای تولید خودرو در ایران است. خانواده گرامی به زودی به غیر از هیوندایی و کیا نمایندگی واردات آئودی، جگوار و لندرور را هم در ایران ایجاد خواهند کرد.

3- یک فورد موستانگ در نمایشگاه خودرو، بخش خودروهای کلاسیک مخصوصاً خودروهای آمریکایی از پربیننده‌ترین بخش‌های نمایشگاه خودرو تهران بود.

4- مهرزاد فردوس، پسر بنیانگذار گروه صنعتی ماموت است که سکان هدایت این گروه را در دست دارد. او در نمایشگاه یک سالن کامل را به محصولات گروه ماموت اختصاص داده بود. با اینکه بسیاری منتظر رونمایی از محصولات گروه فولکس‌واگن در نمایشگاه در غرفه ماموت بودند این اتفاق رخ نداد. مهرزاد فردوس در پاسخ به تجارت فردا حاضر به دادن جزئیاتی در خصوص تولید محصولات فولکس‌واگن در ایران نشد و گفت به زودی درباره تولید فولکس در ایران صحبت خواهیم کرد. وی تنها به تولید محصولات اسکانیا در ایران اشاره کرد و گفت اسکانیا ایران را به عنوان کانون تولید کامیون در منطقه انتخاب کرده است. ما می‌خواهیم ظرفیتمان را افزایش دهیم تا محصولات اسکانیا را از ایران به کل خاورمیانه صادر کنیم. اسکانیا تنها شرکت خودروساز سنگینی بود که در تحریم ایران را ترک نکرد. در سال آینده هم میزان ساخت داخل محصولات اسکانیا در ایران به 30 درصد خواهد رسید.

5- برای اولین بار در یک نمایشگاه خودرویی در ایران یک طراح ارشد از یک خودروساز بزرگ شرکت کرده بود. لورنس ون دن اکر مدیر طراحی رنو که در هنگام برگزاری نمایشگاه خودرو به ایران سفر کرده بود گفت رنو هم‌اکنون در حال مطالعه برای بازار ایران و امکان‌سنجی درباره ایجاد مرکز طراحی خود در این کشور است.

6- پرشیا‌خودرو از نسخه گرند تور سری دو در نمایشگاه رونمایی کرد. این شرکت که هنوز نتوانسته نمایندگی رسمی بی‌ام‌دبلیو را کسب کند خودروهای خود را از ابوظبی وارد می‌کند. گرند تور سری دو که از طریق این شرکت وارد ایران می‌شود با دو موتور 1500 سی‌سی با قدرت 136 اسب بخار و دو لیتری با قدرت 231 اسب بخار عرضه می‌شود. در حال حاضر سری 7 پرفروش‌ترین محصول پرشیا‌خودرو در ایران است و این شرکت قصد واردات مدل هیبریدی این محصول را دارد.

7- پژو 2008 اولین محصول جدید پژو در ایران است که قرار است در شرکت مشترک ایران‌خودرو با پژو با نام ایکاپ تولید شود. این محصول از پلت‌فورم مشابهی با پژو 208 و 301 بهره می‌برد. قیمت این محصول ابتدا حدود 80 میلیون تومان عنوان می‌شد اما در نمایشگاه از احتمال قیمت بالای 95 میلیون تومان برای این محصول سخن گفته می‌شد. غرفه ایران‌خودرو در نمایشگاه بسیار کوچک بود و از میان سه محصول تولیدی آینده پژو تنها این مدل به نمایش گذاشته‌شده بود که با استقبال بازدیدکنندگان روبه‌رو شد.


8- شرکت مایان از گروه ماموت در نمایشگاه از اولین محصول خود که کامیونت فوسو بود رونمایی کرد. این محصول در سه مدل 6،5 و 8 تن قرار است رقیب محصولات ایسوزو در ایران باشد. علی جعفری مدیرعامل مایان در گفت‌وگو با تجارت فردا گفت خودروهای این شرکت ابتدا به صورت واردات از پرتغال وارد ایران خواهند شد و در گام‌های بعد این محصول در ایران تولید خواهد شد. این محصول ژاپنی زیرمجموعه شرکت دایملر است و محصولاتش در سایت‌های تولیدی مختلف در جهان مانند پرتغال تولید می‌شود. در آینده ما برنامه برای عرضه محصولات سنگین این برند را در ایران داریم همچنین روی مینی‌بوس رزا این برند هم کار خواهیم کرد.

9- ام‌جی 360 اولین محصول تولیدی ‌ام‌جی در ایران خواهد بود. ارشاد تیمورتاش مدیر بازاریابی شرکت سایک شعبه ایران درباره تولید محصولات ام‌جی به تجارت فردا گفت شرکت سایک‌موتورز با همکاری و شراکت گروه صنعت خودرو آذربایجان اولین محصولش ام‌جی 360 را در سال آینده وارد بازار می‌کند. محصول دوم هم خودرو شاسی‌بلند rx5 است. در سال آینده با این دو محصول وارد بازار ایران خواهیم شد. مدل 360 با گیربکس دستی و اتومات عرضه خواهد شد. نمونه‌های اولیه بدون توربو است و در ادامه این محصول با توربو شارژ هم در ایران تولید خواهد شد. رنج قیمتی این محصول 50 تا 70 میلیون تومان خواهد بود. مدل rx5 که یک خودرو شاسی‌بلند است هم با قیمت پایه 130 میلیون‌تومانی عرضه می‌شود. برای خط تولید سرمایه‌گذاری مشترک انجام شده که حدود 400 میلیون دلار است و سهم طرف چینی برای سرمایه‌گذاری 50 درصد است. خودروهای ما در بخش‌های اول به صورت سی‌کی‌دی می‌آید و در فازهای بعدی طبق برنامه وزارت صنایع داخلی‌سازی خودروها افزایش خواهد یافت. خط تولید ما 200 هزار دستگاه در سال ظرفیت دارد ولی در سال آینده این خط با ظرفیت پنج هزار دستگاه راه‌اندازی خواهد شد.

10- سی‌اچ‌آر محصول جدید تویوتا برای بازار ایران است. ایرتویا واردکننده تویوتا در ایران قصد دارد این محصول را با قیمت 170 میلیون تومان به ایران وارد کند. همچنین در نمایشگاه دو مدل جدید دیگر تویوتا برای بازار ایران معرفی شد که rx200 با قیمت 430 میلیون تومان و auris با قیمت 140 میلون تومان بودند.

11- شرکت آرین‌موتور واردکننده میتسوبیشی در ایران برنامه گسترده‌ای را برای واردات نسل جدید خودرو میراژ به ایران دارد.

12- در نمایشگاه برخی از سالم‌ترین بی‌ام دبلیوهای کلاسیک در ایران به نمایش گذاشته شده بود.

13- کیا‌موتورز اسپورتیج جدید را در نمایشگاه به بازار خودرو ایران معرفی کرد.

14- چری سیاست بازاریابی متفاوتی را در ایران در پیش گرفته است. محصولات این شرکت با دو برند در بازار ایران به فروش می‌رسند؛ سری ارزان‌تر با برند ام‌وی‌ام و سری گران‌تر با برند چری فروخته می‌شوند. بابک صدرایی مدیر بازاریابی چری در گفت‌وگو با تجارت فردا گفت تیگو و آریزو با برند چری و بقیه محصولات با برند ام‌وی‌ام عرضه خواهند شد. تیگو 7 را سال آینده وارد بازار ایران خواهیم کرد و سعی داریم در تیگو 5 و آریزو کیفیت تولید خود را در ایران بالا ببریم. هم‌اکنون تیگو 5 توانسته سه ستاره کیفی را به دست بیاورد. برای محصولات ایکس 22 و ایکس 33 هم قصد داریم کیفیت تولید را بالا بیریم. فعلاً همه خودروها در ایران به صورت سی‌کی‌دی مونتاژ می‌شوند. البته برنامه ساخت داخل خودروها را هم در دستور کار داریم.

15- خودروی لوتوس الیز 220 با قدرت 217 اسب بخار و صفر تا صد کیلومتر چهار ثانیه تنها خودرو واقعی اسپورتی است که در بازار ایران به فروش می‌رسد. طبق اعلام شرکت واردکننده تاکنون 12 دستگاه از این خودرو فروخته شده است.

16- شرکت توان خودرو جی هم قصد عرضه محصولات برند روسی uaz را در ایران دارد. سعید زارع‌پور مدیرعامل این شرکت به تجارت فردا گفت شروع فعالیت ما با عرضه اس‌یو‌وی پاتریوت و وانت دو‌کابین این محصول در ایران است. شاسی‌بلند این محصول 110 میلیون و وانت آن 80 میلیون تومان قیمت خواهد داشت و قصد داریم وانت این محصول را در ایران تولید کنیم. محصول بر اساس شرایط آب و هوایی ایران توسعه پیدا خواهد کرد. این محصول از یک موتور 2700 سی‌سی با قدرت 140 اسب بخار بهره می‌برد و یک خودرو چهار‌چرخ محرک است.

17- اف 3 محصول جدید شرکت کارمانیا برای بازار ایران است. این محصول که بر روی پلت‌فورم قدیمی تویوتا کرولا توسعه یافته در مدل دستی 51 میلیون تومان و در مدل اتوماتیک 57 میلیون تومان قیمت دارد. این خودرو از یک موتور 1500 سی‌سی استفاده می‌کند و 107 اسب بخار قدرت دارد.

18- غرفه سایپا یکی از کم‌تحرک‌ترین غرفه‌های نمایشگاه بود. در غرفه این شرکت محصولات فعلی این شرکت به نمایش گذاشته شده بود که پررنگ‌ترین آنها «ساینا» بود.
دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها