شناسه خبر : 6238 لینک کوتاه

رئیس‌جمهوری آینده اقتصاد را چگونه ترسیم کرد؟

طراحی اقتصاد

بر اساس گفته‌های رئیس‌جمهور برنامه‌های اقتصادی دولت به‌گونه‌ای چیده شده که آنها پیش‌بینی می‌کنند روند کاهشی تورم ادامه خواهد یافت و احتمال دارد تا پایان سال تک‌رقمی شود.

از سخنان رئیس‌جمهوری در گفت‌وگوی اخیرش با تلویزیون چه پیام‌هایی می‌توان برداشت کرد و این سخنان چگونه تصویری از آینده اقتصاد ایران ترسیم کرد؟
حسن روحانی سه‌شنبه‌شب هفته گذشته در حالی برای رونمایی از بسته ضد رکود دولت با مردم سخن گفت که پیش از او، آمارهای غیررسمی از وضعیت رشد اقتصادی و اخباری مانند نامه‌نگاری‌های مردان اقتصادی کابینه‌اش نگرانی‌هایی را برای اقتصاد کشور به وجود آورده بود. اما روحانی با چهره‌ای بشاش و آرام جلوی دوربین رفت. از مسائل مختلفی سخن گفت تا سرانجام به بحث حساس اقتصاد کشور رسید. او هرچند قرار بود بسته ضد رکود از اقتصاد ایران را در این برنامه رونمایی کند، اما بیشتر از آن فضای آینده اقتصاد ایران را به تصویر کشید. اینکه قرار است نرخ تورم، نرخ رشد اقتصادی، وضعیت فروش نفت ایران، تسهیلات‌دهی بانک‌ها، نرخ سود بانکی و در نهایت وضعیت مالی مردم چگونه باشد.
بر اساس گفته‌های رئیس‌جمهور برنامه‌های اقتصادی دولت به‌گونه‌ای چیده شده که آنها پیش‌بینی می‌کنند روند کاهشی تورم ادامه خواهد یافت و احتمال دارد تا پایان سال تک‌رقمی شود. استدلال روحانی هم به انضباط مالی و کنترل پایه پولی برمی‌گردد که وی با تکیه بر آنها وعده تک‌رقمی شدن تورم را داد. در این شرایط پیش‌بینی کاهش تورم، روحانی درباره رشد اقتصادی هم این‌گونه گفت: «ارزیابی ما این است که در سه‌ماهه اول و دوم سال 94 رشد اقتصادی کمتری نسبت به سال گذشته داشته‌ایم، ولی تلاشمان بر این است که در نیمه دوم سال، این روند را تغییر دهیم.» وی حتی این نوید را داد که در سال آینده وضعیت رشد اقتصادی بهتر هم شود. استدلال او هم به مسائلی مانند تغییر در وضعیت فروش نفت ایران در سال آینده برمی‌گردد.
وی در این مورد هم این طور گفت: ‌«سال آینده وضع بهتری خواهیم داشت؛ هم به دلیل اینکه فروش نفت ما محدودیت ندارد و هم به دلیل اینکه تحریم‌های بانکی و پولی کاملاً برداشته می‌شود.» همین برداشته شدن تحریم‌های بانکی شاید به نوعی بهترین گشایش بانکی برای اقتصاد ایران باشد. در همین حال روحانی از گشایش‌های دیگری در این بخش خبر داد و گفت: «بانک‌ها برای تسهیلات دست‌شان بازتر می‌شود.» پس از این، وی درباره نرخ سود هم از کاهش یافتن آن سخن گفت. در این میان درباره مردم نیز روحانی به تسهیلاتی اشاره کرد که قرار است در اختیار مردم قرار گیرد تا با خریدهای آنها به نوعی رونق به اقتصاد بازگردد. وی همچنین از پرداخت مطالبات بخش دولتی به پیمانکاران بخش خصوصی هم خبر داد و در نهایت پیام نهایی‌اش را این‌گونه ایراد کرد: پیام من به ملت ایران این است که باید همه برای یک جهش تولید، رشد اقتصادی و شکوفایی اقتصادی آماده شویم.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید