شناسه خبر : 13930 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بزرگ‌ترین همایش فولادی خاورمیانه در تهران برگزار شد

چهارضلعی صنعت فولاد

هفتمین همایش «چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران» به ابتکار روزنامه «دنیای اقتصاد» ۲۶ و ۲۷ بهمن‌ماه برگزار شد. همایشی با حضور «تحلیلگران و فعالان بازار فولاد»، «سرمایه‌گذاران» و «تامین‌کنندگان و صاحبان تکنولوژی» و «تولیدکنندگان». اما این همایش این‌بار مهمان ویژه‌ای هم داشت؛ علی‌اکبر ناطق‌نوری، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام. ناطق‌نوری، مشکلات صنعت فولاد را در ادامه مسائل اقتصاد کلان ایران دانست که حل آن به تسهیل فضای کسب‌وکار در این صنعت کمک می‌کند.

هفتمین همایش «چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران» به ابتکار روزنامه «دنیای اقتصاد» 26 و 27 بهمن‌ماه برگزار شد. همایشی با حضور «تحلیلگران و فعالان بازار فولاد»، «سرمایه‌گذاران» و «تامین‌کنندگان و صاحبان تکنولوژی» و «تولیدکنندگان». اما این همایش این‌بار مهمان ویژه‌ای هم داشت؛ علی‌اکبر ناطق‌نوری، رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام. ناطق‌نوری، مشکلات صنعت فولاد را در ادامه مسائل اقتصاد کلان ایران دانست که حل آن به تسهیل فضای کسب‌وکار در این صنعت کمک می‌کند. او در این همایش، پنج مشکل اقتصاد ایران را «اقتصاد تک‌محوری»، «بحث امنیت برای سرمایه‌گذار»، «دولتی بودن اقتصاد»، «بوروکراسی» و «ناپایداری قوانین» دانست و همه گروه‌های مرجع را دعوت به هم‌اندیشی برای عبور از این مشکلات کرد. در کنار این موارد، او پیشنهاد داد زنجیره همکاری در سطح مسائل اقتصادی و سیاسی به وجود آید تا هم کشور و هم فعالان اقتصادی از این امکان بهره‌مند شوند.
علیرضا بختیاری، مدیرمسوول گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» هم در افتتاحیه این همایش گفت: حل مشکلات اقتصادی در گرو هم‌اندیشی و تعامل فکری سه گروه اصلی ذی‌صلاح در مسائل اقتصادی شامل سیاستگذاران، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی است. اهمیت این تعامل فکری از آن جهت است که مشاهده می‌شود در بسیاری از تصمیمات اقتصادی اتخاذشده طی دهه‌های اخیر به معضلات واقعی فعالان اقتصادی و به مبانی کارشناسی و پشتوانه تئوریک این تصمیمات عنایت کافی نشده است. طبیعی است تصمیم‌گیری در خلأ و مروری بر کارنامه سیاستگذاری اقتصادی هم این مدعا را اثبات می‌کند. وی افزود: ما اعتقاد داریم دولت‌ها باید فضای کسب‌وکار را بهبود بخشیده و از تصدی‌گری و بنگاه‌داری به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم فاصله بگیرند؛ چراکه تجربه نشان داده است دولت‌هایی که به امر تصدی‌گری پرداخته و بخش عمده‌ای از وقت خود را مصروف سامان دادن بنگاه‌ها و برنامه‌ریزی برای حمایت از آنها می‌کنند، قادر به برنامه‌ریزی استراتژیک و بلندمدت برای اداره کشور نخواهند بود، بنابراین دولت‌ها باید زمینه لازم برای پیدایش بخش خصوصی توانمند را فراهم کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت هم دیگر سخنران این همایش بود که گفت: با تعامل لازم با بانک‌های داخلی و خارجی و رفع نگرانی آنها از آشفتگی بازار فولاد دنیا باید ظرفیت تولید فولاد کشور را افزایش داد و به جای صادرات فولاد خام به سمت صادرات فولاد خاص و آلیاژی گام برداشت. وی گفت: مصرف فولاد را باید در تمام صنایع، ساخت‌وسازهای عمرانی و امور ساختمانی افزایش داد، همچنین باید به گسترش صنایع پایین‌دستی فولاد از جمله ورق گرم نازک و سرد مبادرت کرد و با تمام این اقدامات می‌توان گفت صدور 20 میلیون تن فولاد به قاره اروپا کاری شدنی است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها