شناسه خبر : 7467 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

آیا تهران و ریاض با مذاکره مشکل اعزام زائران ایرانی را حل خواهند کرد؟

معبود همین‌جاست

تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده و فاجعه منا را کمتر کسی از ایرانیان می‌تواند از خاطرش پاک کند. حادثه‌ای که در آن هزاران زائر از جمله صدها ایرانی کشته شدند.

فریبا رسولی

تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده و فاجعه منا را کمتر کسی از ایرانیان می‌تواند از خاطرش پاک کند. حادثه‌ای که در آن هزاران زائر از جمله صدها ایرانی کشته شدند. همین اتفاق باعث شد چالشی جدی در روابط ایران و عربستان شکل بگیرد و منازعه میان دو طرف بالا بگیرد. در آن مقطع مسوولان ایرانی معتقد بودند دولت سعودی مسوول حفاظت از جان و مال زائران خانه خدا است و علاوه بر آن به آمار مفقودان نیز معترض بودند.
حال با گذشت چند ماه از این موضوع، رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص آخرین وضعیت برگزاری حج تمتع سال 95 گفته است که اگر تاخیر سعودی‌ها برای برگزاری مجدد مذاکرات بیش از این طولانی شود، ما وارد محدوده قرمز زمانی برای اجرای عملیات حج خواهیم شد و قطعاً اجرای عملیات با مشکلات و موانع جدی مواجه خواهد شد. در شرایطی که طبق آخرین اخبار، تصمیم‌گیری‌ها درباره حج بر اساس مواضع عربستان مشخص خواهد شد و حکم آخر درباره حج به شورای عالی حج واگذار شده است و برخی مسائل به موضع وزارت خارجه در این شورا بستگی دارد. با وجود اینها دولت عربستان همچنان از موضع خود کوتاه نیامده اما ایران خواستار این است که دولت عربستان به وظایف طبیعی و بدیهی خود به عنوان میزبان مناسک حج عمل کند. در حالی که آنچه تاکنون از رفتار عربستان برداشت شده این بوده که بین سیاست‌های اعلامی و اعمالی این کشور در بحث حج تناقض جدی وجود دارد. اما آیا اختلاف ایران و عربستان در خصوص حج برطرف می‌شود؟ به نظر می‌رسد ماجرای حج در سال 95 به موضوع عجیب و پیچیده‌ای تبدیل شده که هر از گاهی که اخباری درباره آن به گوش می‌رسد، معلوم می‌شود افق روشنی برای از سرگیری سفر حج برای ایرانیان وجود ندارد. تا جایی که شنیده می‌شود سعودی‌ها برای حجاج ایرانی شرط و شروطی جدید گذاشته‌اند و شبکه الجزیره در همین باره نوشته است که وزیر حج عربستان به هیات ایرانی اعلام کرده هرگونه تجمع در اماکن عمومی، راهپیمایی، سر دادن شعار و بالا بردن صدا هنگام دعا خواندن ممنوع است. در صورتی که محدودیت‌ها و مانع‌تراشی‌ها به اینجا ختم نمی‌شود و مسوولان حج سعودی شروط عجیب دیگری را هم مطرح کرده‌اند.
با این حال اوحدی رئیس سازمان حج اخیراً گفته است مذاکرات حج با طرف سعودی از موضع حفظ عزت و کرامت زائران ایرانی و با توجه به جایگاه قوت و قدرت جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است و از طرفی با توجه به این شرایط دغدغه مردم برای تامین امنیت حجاج و حفظ‌ شأن، عزت، کرامت و حرمت آنان، دغدغه جدی ما در این مذاکرات بود. او همچنین گفته است در جلسه با سعودی‌ها 20 راهکار در خصوص تامین امنیت حجاج که حاصل ساعت‌ها جلسه کارشناسی و آسیب‌شناسی بوده ارائه کردیم که تمامی این راهکارها در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری و نشست با هیات‌های علمی دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفته و به زبان عربی ترجمه شده بود. همچنین اعلام کردیم این راهکارها باید در متن تفاهمنامه حج سال 95 لحاظ شود، البته آنها نیز راهکارهایی از جمله دستبند الکترونیکی را به عنوان راهکاری برای تامین امنیت حجاج ارائه دادند. اما آیا با وجود اینها مذاکره تهران و ریاض بر سر حج ایرانیان پایان خوشی خواهد داشت؟

دراین پرونده بخوانید ...

 • گِره حج

  رقابت‌های زمینی ایران و عربستان چه سرنوشتی برای حج رقم زد؟

  گِره حج

 • بیم عربستان

  نرفتن ایرانی‌ها به حج به لحاظ اقتصادی چه تاثیری دارد؟

  بیم عربستان

 • دیپلماسی حج

  مهدی مطهرنیا از چرایی تناقض سیاست‌های اعلامی و اعمالی عربستان درباره حرمین شریفین می‌گوید

  دیپلماسی حج

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها