شناسه خبر : 4850 لینک کوتاه

نذر خون ۱۶ هزار و ۳۰۰ نفر در تاسوعا

گاف در انتشار تصویر متهم اسیدپاشی

«…با توجه به قیمت‌های بازار، رقم تقریبی هر پرس قیمه ۴۵۰۰ تومان است و با احتساب آمار رسمی و هیات‌‌های به ثبت رسیده در کل کشور و با فرض اینکه در هر هیات‌ ۲۰۰ نفر غذا داده می‌شود در یک شب هزینه احسان عاشقان امام حسین(ع) در کل کشور ۸۱ میلیارد تومان و تنها در شهر تهران حدود ۲۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان می‌شود. هزینه‌ای که نه از بیت‌المال است و نه از سر اجبار و نه از سر جمع کردن آرا برای انتخابات؛ این پول، هزینه عاشقی است.»

حمیده حق‌پرست
هفته‌گذشته با ایام سوگواری سالار شهیدان مصادف بود. ایامی که مردم خداجوی ایران در ماتم پیشوای سوم شیعیان به سیاق سال‌های پیش بیرق عزا برافراشته بودند. ایلنا در گزارشی به مناسبت همین روزها به نذورات در دهه محرم پرداخته است. این خبرگزاری در این‌باره می‌نویسد: «...با توجه به قیمت‌های بازار، رقم تقریبی هر پرس قیمه ۴۵۰۰ تومان است و با احتساب آمار رسمی و هیات‌‌های به ثبت رسیده در کل کشور و با فرض اینکه در هر هیات‌ ۲۰۰ نفر غذا داده می‌شود در یک شب هزینه احسان عاشقان امام حسین (ع) در کل کشور ۸۱ میلیارد تومان و تنها در شهر تهران حدود ۲۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان می‌شود. هزینه‌ای که نه از بیت‌المال است و نه از سر اجبار و نه از سر جمع کردن آرا برای انتخابات؛ این پول، هزینه عاشقی است.» در این روزها شیوه نذری جدیدی نیز در میان بعضی از علاقه‌مندان به اباعبدالله (ع) باب شده است که می‌تواند در صورت فعالیت‌های فرهنگی مناسب به یکی از سنت‌های حسنه ایرانیان در ابتدای هزاره سوم بدل شود. خبرگزاری مهر در این‌باره با تیتری با عنوان «نذر خون 16 هزار و 300 نفر در تاسوعا» نوشت: مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، از اهدای خون 16 هزار و 300 نفر از عزاداران حسینی در روز تاسوعا خبر داد. علی اکبر پورفتح‌الله با اعلام این خبر گفت: «اجرای طرح نذر خون از تاسوعای امسال آغاز شده است. این طرح که با هدف ساماندهی و مدیریت اهدای خون سوگواران حسینی تدوین شده است، تا اربعین حسینی ادامه خواهد یافت.» وی به آمار اهدای خون در استان‌های مختلف کشور اشاره و اعلام کرد: «در روز تاسوعای حسینی، میزان اهدای خون در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل، نسبت به روزهای گذشته هفت برابر بود. همچنین در استان‌های هرمزگان، کردستان، البرز، ایلام و همدان نیز این آمار به چهار تا پنج برابر افزایش یافت.»

کاهش میزان بنزن در هوا
با آغاز فصل بارش بسیاری از مردم ایران در انتظار هوایی بهتر برای تنفس بودند. انتظاری که دست‌کم برای شهروندان پایتخت تا حدود زیادی مهیا شد و آنان در هفته پیش هوایی سالم را به ریه‌های خود وارد کردند. در این باره معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، نقشی مهم را ایفا کرده است. او از جمله مسوولانی بود که در سال گذشته از خطر تولید بنزین در کارخانه‌های پتروشیمی سخن گفته بود وخواهان ممانعت از این اقدام شده ‌بود. هشدارهای او در کنار توجه ویژه رئیس‌جمهور و وزیر نفت برای حل معضل آلوگی هوا سبب شد تا بنزین پتروشیمی از سیکل تولید در ایران خارج شود. در هفته گذشته معصومه ابتکار در گزارشی به نتایج این اقدامات اشاره کرد و گفت: «... نتایج آخرین اندازه‌گیری در جایگاه‌های عرضه بنزین حکایت از کاهش شدید میزان بنزن موجود در هوا دارد. این نتایج نشان‌دهنده گام درست ما برای واردات بنزین بوده است. آخرین اندازه‌گیری‌های ما نشان می‌دهد بنزین عرضه‌شده با استاندارد یورو 4 در حال حاضر مطابقت می‌کند.» در هفته گذشته هرچند باران برای مردم پایتخت و شهرهای شمالی و مرکزی ایران امیدبخش بود، اما این نعمت الهی برای مردم اهواز به نقمتی بزرگ بدل شد. با توجه به آلودگی گسترده هوا در این شهر، باران به ناقل آلودگی‌ها در این شهر بدل شد و بیش از 1500 شهروند را راهی مراکز درمانی کرد. مهر در این‌باره نوشت: «...‌پیرو مشکلات تنفسی پیش‌آمده برای تعدادی از هموطنان اهوازی جلسه فوق‌العاده‌‌ا‌ی به دعوت معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای بحث در مورد آخرین نتایج بررسی‌ها و اقدامات صورت‌گرفته با حضور معاونان وزارتخانه‌های نفت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مدیران استانی خوزستان در محل سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد. در این جلسه ضمن بررسی علل متعدد احتمالی این حادثه همچون پدیده گرد و غبار، درباره آلاینده‌های ناشی از فلزهای نفتی یا احتمال وجود برخی اسپورهای قارچی و عوامل حساسیت‌زای گیاهی صحبت و بر اساس سنجش‌ها و مطالعات صورت‌گرفته تصمیماتی اتخاذ شد. در این جلسه علاوه بر اتخاذ تصمیم در خصوص ضرورت اطلاع‌رسانی به موقع به مردم، مقرر شد کارگروه ویژه‌‌ا‌ی جهت بررسی و پایش مستمر وضعیت با محوریت سازمان حفاظت محیط‌زیست تشکیل و هماهنگی‌های لازم بین‌دستگاهی صورت گیرد. بنابر این گزارش، همچنین مقرر شد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارش دقیق وضعیت مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی را از جهت تشخیصی، نوع علائم و عوامل دخیل برای شناسایی منشاء اصلی بیماری ارائه دهد. وزارت نفت نیز مکلف شد اقدامات لازم برای تکمیل طرح آماک، جمع‌آوری گازهای همراه نفت را انجام و برای تسریع آن تلاش کند...»

طرح تازه دولت برای نجات دریاچه ارومیه
یکی از وعده‌های حسن روحانی، تلاش برای احیای نگین فیروزه‌ای شمال غرب کشور بود. در یک سال گذشته طرح‌های زیادی در این‌باره در دستور کار دولت قرار گرفته است. یکی از این طرح‌ها طرح «نکاشت» نام دارد. ایسنا در این‌باره گزارشی تهیه کرد و نوشت: «...پس از گذشت حدود یک ماه از تصویب طرح «نکاشت» در دولت برای احیای دریاچه ارومیه، مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست کشور استقبال مردم استان آذربایجان غربی را از طرح‌ها و آموزش‌های مشارکتی برای احیای دریاچه ارومیه چشمگیر ارزیابی می‌کنند... بر اساس این طرح 50 هزار هکتار از اراضی زراعی در بخش زرینه‌رود به اجاره دولت در می‌آید و خسارتی که از نکاشتن محصول متوجه صاحبان اراضی می‌شود به آنان داده می‌شود تا آب این بخش به دریاچه ارومیه برسد. اعتبار در نظر گرفته‌شده برای طرح نکاشت 2 هزار و 500 میلیارد ریال است که دولت آن را تامین می‌کند. این طرح سه‌ساله و موقتی است اما میزان مبلغ خسارت افرادی که زمین‌های زراعی خود را نمی‌کارند فعلاً یک‌ساله پرداخت می‌شود. طرح نکاشت جزو 26 مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه است که اجرای آن در زمان کشت پاییزه یعنی از آبان‌ماه آغاز می‌شود. مجری این طرح استانداری‌های آذربایجان غربی و شرقی است و ستاد احیای دریاچه ارومیه بر آن نظارت دارد.» باید منتظر ماند و دید این اقدامات تا چه اندازه می‌تواند در احیای این سرمایه ملی موثر باشد. از سوی دیگر خبر می‌رسد زاینده‌رود نیز دست‌کم دوباره جان می‌گیرد. طبق وعده مسوولان محلی از نیمه آبان‌ماه این اژدهای فیروزه‌ای مجدداً در نصف‌جهان جولان خواهد داد. امید که حضورش مستدام باشد و خوان تنعمش همواره گسترده.

گاف در انتشار تصویرنگاری متهم اسیدپاشی
در هفته‌های میانی آبان‌ماه هنوز بحث درباره هویت عاملان اسیدپاشی به چند بانوی اصفهانی در رسانه‌ها بسیار داغ بود. در این روزها خبرگزاری مهر و تعدادی دیگر از رسانه‌ها از جمله باشگاه خبرنگاران صداوسیما، تصویری سیاه و سفید را به همراه توضیحات فرمانده ناجا با عنوان «تصویرنگاری متهم احتمالی اسید‌پاشی» منتشر کردند. تصویر مرد میانسالی با کراوات که برای بسیاری در همان لحظه نخست این پرسش را مطرح می‌کرد که چطور در تصویرنگاری از متهم فراری به جزییاتی چون کراوات او نیز توجه شده است. آفتاب در این باره نوشت: «ساعاتی پس از انتشار این توضیحات به همراه آن تصویر، خبرگزاری‌های ارسال‌کننده خبر، بدون هیچ توضیحی تصویر را حذف کردند و پس از آن شبکه‌های اجتماعی به تصویر شخصی اشاره کردند که رنگی و واضح بود و کاملاً مشابه با تصویر سیاه و سفید اولیه بود.» سرانجام فاش شد که تصویر منتشر‌شده تصویر یکی از اعضای هیات مدیره انجمن علمی استاندارد ایران بوده است که به صورت اشتباهی به جای متهم اسیدپاشی معرفی شده بود. چهره‌ای که بلافاصله خبرگزاری مهر شاید برای جبران اشتباه خود، اظهارنظری را درباره حوزه تخصصی استاندارد از او بازنشر کرد. خبرگزاری مهر پس از ساعاتی درباره علت انتشار آن تصویر توضیحی منتشر کرد. در توضیح این خبرگزاری آمده بود: «پیرو اعلام فرمانده ناجا مبنی بر تصویرنگاری متهم پرونده اسید‌پاشی اصفهان به دلیل نقص فنی تصویری اشتباه در این خبر منتشر شد که متعلق به دکتر علی جلالی مدرس بین‌المللی و عضو هیات مدیره انجمن علمی استاندارد ایران بود. خبرگزاری مهر بابت این اشتباه از وی و مخاطبان پوزش می‌خواهد. تاکنون تصویری از چهره متهم یا متهمان پرونده از سوی پلیس منتشر نشده است و عکس مذکور نیز به اشتباه به عنوان متهم احتمالی اسید‌پاشی معرفی شده است.» در کنار این حواشی وضعیت مصدومان حادثه اسیدپاشی نیز در این روزها مورد توجه ویژه رسانه‌ها قرار داشت. با توجه به حضور وزیر بهداشت بر بالین یکی از مصدومان این حاثه، بسیاری منتظر گزارش او از وضعیت آن بیمار بودند. سرانجام در روزهای میانی هفته پیش سید حسن هاشمی در این‌باره به ایرنا گفت: وضع سهیلا جورکش خوب بود، عفونت کنترل شده و پیوندی که برای او صورت گرفته، خوب و موفقیت‌آمیز بوده است. «سودوموناس» میکروب بسیار خطرناکی است که با یک پیوند هم ممکن است کنترل نشود. اکنون خوشبختانه علائمی از عفونت وجود ندارد و اگر چند روز دیگر را نیز پشت سر بگذاریم و عفونت پیشرفت نکند، جای امیدواری است.

۲۴ ساعت ۱۰ خانواده در کردستان از هم می‌پاشد
«شهروند» در گزارشی با عنوان «سونامی طلاق در کردستان» نوشت: «به گفته مدیرکل ثبت احوال کردستان، در شش ماهه نخست امسال ‌هزار و ۸۸۳ واقعه طلاق در استان ثبت شده که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱/۵درصد افزایش یافته است. «محسن آقایی» می‌گوید، سرعت چرخ خودرو شوم طلاق در سرازیری جاده‌های کردستان آنقدر هراسناک است که نباید برای نصب سرعت‌گیر در مسیر و محورهای خطرناک این پدیده درنگ کرد. به گفته او در شش‌ماهه امسال در هر شبانه‌روز ۱۰ زن و شوهر از هم جدا شده‌اند که بیشترین واقعه طلاق ثبت‌شده مردان مربوط به گروه سنی ۲۹-۲۵ سال است. او با اعلام اینکه در این گروه سنی و جنسی مردان در این مدت ۶۴۴ مورد از هم طلاق گرفته‌اند، افزود: بیشترین طلاق ثبت‌شده زنان مربوط به گروه سنی ۲۴-۲۰ سال با تعداد ۵۳۳ زوجه است. او نسبت ازدواج به طلاق در شش ماه نخست امسال را ۷/۴ می‌داند و می‌گوید، این آمار در مدت مشابه سال قبل ۳/۵ گزارش شده است...» این روزنامه در ادامه به یکی دیگر از استان‌های کردنشین پرداخته و می‌نویسد: «براساس سالنامه آماری سایت اطلاع‌رسانی سازمان ثبت‌احوال کشور ‌هزار و ۱۰۶ واقعه طلاق در استان کرمانشاه در سه‌ماهه نخست امسال ثبت شده است که برخی از کارشناسان آسیب‌های اجتماعی این واقعه تلخ را زلزله مخرب چند‌ریشتری برای آوار سقف کانون خانواده‌ها می‌دانند. به استناد این گزارش رسمی در فروردین‌ماه امسال ۲۲۹، اردیبهشت ۴۳۹ و خردادماه ۴۳۸ خانواده از هم پاشیده‌اند و سند ازدواج این زن و شوهرهای کرمانشاهی مهر باطل خورده است. در استان کرمانشاه در این مدت چهار هزار و ۸۱۸ واقعه ازدواج ثبت ‌شده است که بیشترین آمار ازدواج در سه‌ماهه نخست سال‌جاری مربوط به اردیبهشت‌ماه با ‌هزار و ۹۲۹ واقعه ازدواج است و در ماه‌های فروردین و خرداد هم به ترتیب ‌هزار و ۲۵۵ و هزار و ۶۳۴ سند ازدواج در دفاتر رسمی این استان مهر و امضا شده است.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها