شناسه خبر : 29156 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

سریال دعوای تلویزیونی‌ها روی آنتن

شورای شهر در مسیر انتخاب شهردار جدید پایتخت

در نخستین جلسه هم‌اندیشی فرآیند انتخاب شهردار با حضور اعضای شورای شهر تهران، یک فهرست بلند از گزینه‌های پیشنهادی تهیه و اعلام شد. به گفته علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، در این جلسه پس از اینکه هر کدام از اعضای شورا حداکثر پنج گزینه پیشنهادی خود را مطرح کردند یک لیست 30نفره تهیه شد. سخنگوی شورای شهر با بیان اینکه در مرحله بعدی یک رای‌گیری مخفی به عمل می‌آید که هر کدام از اعضا به پنج نفر رای خواهند داد، گفت: نهایتاً نیز پنج‌نفری که باید به صحن بیایند و برنامه‌هایشان را ارائه کنند، مشخص خواهند شد. طبق زمان‌بندی مشخص‌شده، مقرر است این رای‌گیری روز شنبه ۱۲ آبان انجام شود و روز شنبه ۱۹ آبان‌ماه این پنج نفر برنامه خود را بر اساس برنامه پنج‌ساله سوم شهرداری، به هیات‌رئیسه ارائه می‌کنند. روز یکشنبه ۲۰ آبان‌ماه نیز در دو جلسه کاری صبح و بعد از ظهر هر کدام از این پنج گزینه یک ساعت زمان در اختیار دارند تا نظراتشان را مطرح کنند. پس از ارائه برنامه‌ها، جلسه پرسش و پاسخ برگزار و بقیه این فرآیند پیگیری می‌شود. بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، علی اعطا پیشتر اعلام کرده بود که روز 22 آبان‌ماه شهردار جدید تهران اعلام می‌شود. به گفته سخنگوی شورای شهر تهران، محمدعلی افشانی، شهردار فعلی پایتخت، تا 24 آبان‌ماه فرصت دارد که در شهرداری بماند و اگر شورای شهر تا آن زمان به جمع‌بندی برسد که شهردار جدید چه کسی است و وزیر کشور نیز حکم صادر کند، نیازی به انتخاب سرپرست نخواهد بود. گمانه‌زنی و اظهار نظر درباره انتخاب شهردار جدید برای پایتخت که بعد از مخالفت نمایندگان مجلس با یک فوریت طرح مستثنی کردن شهردار تهران (افشانی) از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان آغاز شده بود، هفته گذشته با انتشار فهرست 30نفره گزینه‌های تصدی این پست شدت گرفت. در این فهرست که هفتم آبان‌ماه اعلام شده، اسامی 30 گزینه پیشنهادی شورای شهر برای تصدی شهرداری تهران ذکر شده است. این 30 نفر عبارتند از: محسن هاشمی‌رفسنجانی، تقوی‌نژاد، الهه کولایی، سمیع‌الله حسینی‌مکارم، علی اوسط هاشمی، مناف هاشمی، مقدس هاشمی، علی ربیعی، محسن پورسیدآقایی، معصومه ابتکار، حجت میرزایی، رضا اردکانیان، عباس آخوندی، نصرالله جهانگرد، مصطفی سلیمی، شهیندخت مولاوردی، مصطفی موسوی‌لاری، ایرج معزی، مصطفی سالاری، جواد امام، حمید ایمانی، غلامرضا انصاری، رسول کشت‌پور، ابراهیم شیخ، صادق خرازی، خواجه نصیر، علی‌اصغر احمدی، محمد ابراهیم انصاری‌لاری، پیروز حناچی و واعظ مهدوی.

انصراف از فهرست 30نفره

تا سه روز پس از اعلام فهرست 30نفره گزینه‌های تصدی شهرداری تهران، مصطفی موسوی‌لاری، صادق خرازی، حجت میرزایی و محمد ابراهیم انصاری‌لاری از حضور در این فهرست اعلام انصراف کرده‌اند. صادق خرازی که در نامه‌ای به رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد نمی‌خواهد نامش در میان کاندیداهای شهرداری تهران باشد، در این نامه ابراز امیدواری کرد که در دوران جدید، جوانان فارغ از هیاهوهای شعاری نقش محوری در اداره شهر پیدا کنند. موضوع سن و سال شهردار جدید تهران مورد توجه کارشناسان و منتقدان هم قرار گرفته است. روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی درباره روند انتخاب شهردار جدید، «بالا بودن سن گزینه‌ها»، «تکرار گزینه‌های گذشته» و «حضور چهره‌های ناآشنا با عرصه مدیریت شهری» را از انتقادات اصلی واردشده به فهرست گزینه‌های شهرداری پایتخت ذکر کرده است. در بخشی از این گزارش آمده است: «کارشناسان شهری معتقدند انتخاب سومین شهردار در این دوره از مدیریت شهری باید به‌ گونه‌ای باشد که فرصت‌سوزی گذشته را جبران و وضعیت بحرانی مدیریت شهری در اداره پایتخت را سامان دهد. با توجه به تجربه یک‌سال گذشته، اعضای شورای شهر باید گزینه‌ای را برای تکیه زدن به کرسی ساختمان بهشت معرفی و انتخاب کنند که دارای دو ویژگی توامان باشد. اول آنکه گزینه نهایی شهرداری تهران دارای وزن سیاسی قابل قبولی باشد، چراکه در مقطع کنونی مدیریت شهری در یک وضعیت پرچالش به لحاظ ثبات مدیریتی، تامین منابع پایدار و کسب اعتماد لازم از سوی شهروندان به سر می‌برد بنابراین نیاز است تا در برابر فشارهای احتمالی به راحتی دچار چالش نشود. دوم آنکه دارای تجربه و نگاه مدیریتی نسبت به شهر باشد. فردی می‌تواند در مقطع کنونی منافع شهر و شهروندان را تامین کند که در اداره شهر دارای تئوری باشد. به ویژه آنکه مطابق با گزارش ارائه‌شده وضعیت هزینه و درآمد شهر در نیمه نخست سال، شهرداری تهران با کسری شدید درآمدی نسبت به بودجه مصوب مواجه است از این‌رو در شرایطی که این انتظار از مدیریت شهری پایتخت برای کاهش قابل توجه درآمدهای ناپایدار وجود دارد، شهردار جدید پایتخت باید بتواند از مسیرهای نوین، سالم و پایدار به تامین منابع مالی برای نجات شهر اقدام کند. کارشناسان هشدار می‌دهند اگر اعضای شورای شهر برای بار سوم فرصت‌سوزی کنند باید شاهد قطع امید و کاهش معنادار مشارکت شهروندان در انتخاب مدیریت شهری طی دوره‌های آتی بود. بنابراین چه بهتر که اعضای شورای شهر تهران از این فرصت استفاده کنند و با ارجح دانستن منافع شهر به منافع حزبی، انتخاب برتری برای شهرداری تهران داشته باشند.»

افشانی هنوز منتظر اعلام نتیجه است

همزمان با آغاز فرآیند انتخاب شهردار جدید برای تهران، افشانی، شهردار فعلی تهران که مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شده و باید با صندلی مدیریت شهری تهران خداحافظی کند، با ارسال نامه‌ای به رئیس شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد به درخواست نمایندگان مردم و بر اساس مسوولیت اجتماعی تا اعلام نتیجه به کار خود ادامه می‌دهد. روزنامه «ایران» درباره مقصود افشانی نوشت: منظور او از «نتیجه» در واقع تلاش مجلسی‌ها برای طرح یک فوریتی است که قرار است او را جزو استثنائات در نظر بگیرد. طرحی که (تصویب آن) از زبان مجلسی‌ها چندان خوش‌بینانه به نظر نمی‌رسد و به همین علت هم شورایی‌ها، فرآیند انتخاب شهردار جدید را با وجود این امیدواری هر چند اندک، آغاز کرده‌اند. البته آن تعداد از شورایی‌ها که همچنان به این استفساریه دل بسته‌اند، تاکید می‌کنند به محض تایید این موضوع از سوی مجلسی‌ها، فرآیند انتخاب شهردار جدید را متوقف خواهند کرد.

مدیر شبکه سه: ما خود را با بی‌بی‌سی مقایسه می‌کنیم

پس از جنجال شبکه سوم صداوسیما با حذف چندهفته‌ای برنامه «نود» با اجرای عادل فردوسی‌پور، این شبکه هفته گذشته بار دیگر بر سر زمان پخش خبر ساعت 22 به حاشیه رفت آن هم درست پس از اینکه علی فروغی، مدیر شبکه سه سیما، با حضور در برنامه «حالا خورشید» درباره حاشیه‌های اخیر این شبکه تلویزیونی توضیح داد و از عملکرد شش‌ماهه خود در این شبکه تمام قد دفاع کرد. یکی از حاشیه‌های اخیر این شبکه پایان‌بندی سریال «دلدادگان» بود. فروغی در این باره گفت: بله پایان این سریال واقعاً خوب نبود. بازیگری که قرار بود در پایان‌بندی سریال حضور داشته باشد به خاطر اختلافات مالی حضور نیافت. این حق طبیعی خانم پانته‌آ بهرام است اما اینکه کار را زمین بگذارد، حرفه‌ای نبود. پایان‌بندی چیز دیگری بود اما سازندگان به دلیل نیامدن بازیگر پایان‌بندی دیگری را ساختند. درباره همین ماجرا گلاب آدینه،‌ بازیگر شناخته‌شده سینما و تئاتر، در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: «همیشه شعبان یک‌بار هم رمضان. تا کی عوامل سریال‌ها باید ماه‌ها و ماه‌ها و ماه‌ها دنبال گرفتن دستمزد خود باشند؟ نمی‌دونم دقیقن اصل ماجرا چیه؟ کی درست می‌گه کی غلط، ولی به نظر من اگر پانته‌آ خانم به خاطر نگرفتن دستمزد به کار ادامه نداده‌اند بسیار کار خوبی کرده‌اند. بالاخره یک‌بار هم که شده یکی می‌باید این کار را می‌کرد.» به نظر می‌رسد موضوعی که پانته‌آ بهرام به آن اعتراض داشته، مشکل تعداد زیادی از هنرمندان با صداوسیماست.

مساله دیگری که مدیر جوان شبکه سوم سیما در برنامه «حالا خورشید» درباره آن توضیح داد، پخش نشدن برنامه «نود» و شایعاتی بود که درباره اختلاف مدیران صداوسیما با عادل فردوسی‌پور مطرح شد. فروغی گفت: نود ماجرای پیچیده‌ای ندارد. مسابقات جذابی مثل فوتبال اسپانیا و انگلیس پخش شد و همزمان بازی دیگری هم بود که از شبکه ورزش روی آنتن رفت. آن هفته همه برنامه‌های شب از شنبه تا سه‌شنبه از آنتن شبکه سه حذف شد و فقط «نود» نبود. تصمیم کنداکتور را منِ علی فروغی نمی‌گیرم بلکه شورای کنداکتور می‌گیرد و این تصمیم شخصی نبوده است. با این حال ما گفتیم «نود» روی آنتن برود اما عادل فردوسی‌پور خودش نخواست یعنی مدیر تامین برنامه با او صحبت کرد که روی آنتن برود اما او روی آنتن نرفت. آن طور که خبرگزاری مهر گزارش داده، فروغی در ادامه صحبت‌هایش درباره فردوسی‌پور، گفت: برنامه «تخت گاز» پربیننده‌ترین برنامه دنیا در بی‌بی‌سی بود ولی وقتی مجری با تهیه‌کننده دعوایش شد او را اخراج کردند. ما خود را با بی‌بی‌سی مقایسه می‌کنیم چون شبکه سه یک رسانه حرفه‌ای و جدی است.

اختلافات داخلی روی آنتن زنده شبکه «حرفه‌ای»

ساعاتی پس از اینکه فروغی به‌شدت بر حرفه‌ای و جدی بودن شبکه سوم سیما تاکید کرد، گوینده خبر ساعت 22 این شبکه که از هفت دقیقه تاخیر در پخش خبر شاکی بود، در ابتدای این بخش خبری، از مخاطبان به دلیل آنچه «رفتار غیرحرفه‌ای پخش شبکه سه» نامید عذرخواهی کرد. روزنامه «خراسان» در گزارشی پس از ذکر این توضیح که همه بخش‌های خبری تلویزیون در همه شبکه‌ها، زیر نظر مجید آخوندی، معاون سیاسی سازمان صداوسیما، هستند و شبکه‌های تلویزیون (به جز شبکه شما) زیر نظر مرتضی میرباقری، معاون سیمای سازمان صداوسیما، فعالیت می‌کنند، به ‌شدت از اختلافات صداوسیما که به یک «دعوای کودکانه روی آنتن شبکه سه» تبدیل شده، انتقاد کرد و نوشت: «در بخش‌های خبری، این طور نیست که یک مجری، به راحتی بتواند هرآنچه خواست، به اخبار اضافه کند. بنابراین آنچه زهرا رکوعی (مجری خبر) به عنوان شکایت بر زبان آورد، بدون تردید با هماهنگی مدیران خود بوده است. این جنجال عجیب، به نوعی از زیرمجموعه مجید آخوندی، معاون سیاسی باسابقه سازمان صداوسیما، هم بعید است.» اما مساله به همین‌جا ختم نشد. ابتدا عوامل برنامه «حالا خورشید» رفتار گوینده خبر ساعت 22 را دستمایه یک شوخی تند قرار دادند و بعد بخش خبری شبانگاهی با کنایه زدن به رضا رشیدپور، تهیه‌کننده و مجری برنامه «حالا خورشید»، روی آنتن رفت. رضا رشیدپور نیز که ابتدا بابت شوخی برنامه‌اش با مجری خبر عذرخواهی کرده بود، با انتشار پستی در اینستاگرام کنایه‌های خبر شبانگاهی را تهدیدگونه توصیف کرد و نوشت: کاری کنید که تعامل با شما بر پایه احترام شکل بگیرد و نه ترس.

استعفای خادم پس از کابوس مسابقات مجارستان

مسابقات جهانی مجارستان برای کشتی ایران تبدیل به یک کابوس شد. «دنیای اقتصاد» نوشت: «تیم‌های آزاد و فرنگی کشورمان از این مسابقات به دستاورد چشمگیری نرسیدند تا یکی از ضعیف‌ترین تورنمنت‌های تاریخ کشتی ایران رقم بخورد. تیم ۱۰نفره کشتی آزاد کشورمان در این رقابت‌ها تنها سه مدال برنز کسب کرد. البته قبل از شروع این مسابقات تحت تاثیر نوسانات ارزی شرایط برای فدراسیون کشتی سخت بود. کمبود منابع باعث شد آماده‌سازی تیم‌ها با مشکلاتی مواجه و برخی از اعزام‌های برون‌مرزی لغو شود. رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی، که خود را در معرض انتقادها می‌بیند، نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشته و از کمبود تدارکات گلایه کرده است. عده‌ای این کار خادم را برای سرپوش گذاشتن روی ناکامی‌های اخیر می‌دانند.» رسول خادم در ادامه این گلایه‌ها 9 آبان‌ماه با انتشار متنی رسماً از سمت خود استعفا کرد. آن طور که ایسنا گزارش داده، به دنبال خادم، مسوولان فدراسیون کشتی، کادرهای فنی تیم‌های ملی و شوراهای فنی کشتی آزاد و فرنگی نیز از سمت‌های خود استعفا کردند تا موج استعفا در کشتی فراگیر شود.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها