شناسه خبر : 37073 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اجرای شناسنامه فنی ملکی از اواخر ماه جاری در تهران

 رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران و بازرس اصلی انجمن انبوه سازان گفت: 

قرار بود صدور شناسنامه فنی ملکی برای ساختمان های گروه ج و د که بیشترین ساختمان ها را شامل می شود از ابتدای شهریور ماه سال گذشته انجام شود اما به تعویق افتاد   و مقرر شد در ابتدای اسفند 99 انجام شود که باز این اتفاق رخ نداد، نهایتا بر اساس قول های شهرداری و شورای شهر قرار است در اواخر ماه جاری این مسئله اجرایی شود.

شهاب سعادت نژاد در گفت و گویی با "ساختمان آنلاین" در خصوص اینکه از آذر ماه سال گذشته سایت پرداخت حق الزحمه مهندسان از طرف سازمان نظام مهندسی بسته شده است، اظهار کرد:

سایت به صورت کامل بسته نشده است، تفاهمی با شهرداری منعقد شده بود که بر اساس آن مقرر شد حق الزحمه هایی که ناظران دریافت می کنند، پرداخت مالک ها و پرداختی به ناظر ها که از طرف شهرداری انجام  می شود به سازمان نظام مهندسی استان تهران منتقل شود به این معنا که سازمان نظام مهندسی هم دریافتی از مالک ها و هم پرداخت به ناظران را انجام دهد اما متاسفانه حین بسته شدن این تفاهم نامه زیر ساخت های موجود در سازمان  نظام مهندسی وجود نداشت و زمانی که شهرداری از 18 آذر ماه سال گذشته سامانه های پرداخت و دریافت خود را قطع کرد حجم کار اضافه شده سبب شد در یک برهه زمانی سازمان نظام مهندسی نتواند پرداخت ها را به درستی انجام دهد و اکنون شاهد یک انباشتی از ماه های آذر و بهمن هستیم که در حال انجام است 

وی ادامه داد:  شاهد انباشت پروانه هستیم و به خاطر تعطیلی ها و کاهش ساعت کاری که به دلیل شیوع کرونا با آن مواجه هستیم و همچنین ابتلای برخی از کارکنان به بیماری کووید 19 هنوز این موضوع به روال عادی خود برنگشته است اما سازمان در صدد حل موضوع است.

رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران در خصوص اجرایی نشدن تفاهم نامه شهرداری برای استفاده از مجری ذیصلاح برای برج های ساختمانی گفت:

در تابستان گذشته تفاهم نامه ای با شهرداری مبنی بر استفاده خدمات سازنده دارای صلاحیت برای گروه ج و د  در تهران بسته شد اما عدم اجرای مناسب تفاهم نامه اول که مربوط به پرداختی ها بود ، این تفاهم نامه را تحت تاثیر خود قرار داد و اکنون انجمن سازندگان مصرانه پیگیر هستیم که در دولت و شورای شهر فعلی این مسئله اجرایی شود.

سعادت نژاد شناسنامه فنی ملکی را هویت یک ساختمان دانست و خاطر نشان کرد: ساختمان های ما که دارای ارزش های میلیاردی هستند متاسفانه شناسنامه ندارند. در شناسنامه فنی ملکی بیمه تضمین کیفیت اجباری است و 10 سال اعتبار دارد. نقشه های تاسیسات، مکانیک، برق، سازه، معماری، نوع ساخت و... استاندار مصالح به کار رفته و  پیمانکاران در این شناسنامه مشخص می شوند  و نهایتا خریدار می داند که چه ملکی خریداری می کند و اگر ملکش در زمینه تاسیسات و مکانیک دچار مشکل شد می تواند مشکل را حل کند همچنین تمام این اطلاعت در سامانه ثبت می شود و مالکین می توانند علاوه بر نسخه فیزیکی در هر زمانی این اطلاعات را در سامانه مشاهده کنند.

وی در پایان یادآور شد: 

قرار بود صدور این شناسنامه برای ساختمان های گروه ج و د که بیشترین ساختمان ها را شامل می شود از ابتدای شهریور ماه سال گذشته انجام شود اما به تعویق افتاد و مقرر شد در ابتدای اسفند 99 انجام شود که باز این اتفاق رخ نداد، نهایتا بر اساس قول های شهرداری و شورای شهر قرار است در اواخر ماه جاری این مسئله اجرایی شود.