شناسه خبر : 25399 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

اینفوگرافیک

نمای رونق

توصیف بانک مرکزی از بازار مسکن در ماهی که گذشت

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در آذرماه 1396 که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 17 هزار و 776 واحد مسکونی رسید. این آمار، 2 /50 درصد افزایش معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

بر اساس آخرین آمار از بازار مسکن شهر تهران در آذرماه 1396 که از سوی روابط عمومی بانک مرکزی منتشر شد تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در این ماه به 17 هزار و 776 واحد مسکونی رسید. این آمار، 2 /50 درصد افزایش معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد. به عقیده بسیاری از کارشناسان مسکن رسیدن تعداد معاملات مسکن در آخرین ماه فصل پاییز به نزدیکی 18 هزار واحد، نشان‌دهنده آن است که بازار مسکن این روزها به رونق رسیده یا به آن بسیار نزدیک است.

بر اساس این آمار توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی نشان می‌دهد واحدهای مسکونی که قیمت هر مترمربع از آنها بین 3 تا 5 /3 میلیون تومان است با 6 /10 درصد بیشترین سهم را دارا بوده‌اند. تعداد معاملات بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی نیز بیانگر آن است که واحدهای مسکونی زیر 80 مترمربع با 4 /49 درصد بیشترین سهم را از آن خود کرده‌اند. همچنین معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی که ارزش آنها بین 150 تا 200 میلیون تومان است، با سهم 11 درصد، بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های شهر تهران در آذرماه 1396 معادل 09 /5 میلیون تومان بود که این رقم افزایش 9 /14درصدی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد و گویای آن است که نرخ رشد قیمت مسکن در آذرماه 1396 از تورم عمومی پیش افتاده است.  

طبق این گزارش بانک مرکزی شاخص کرایه مسکن اجاری هم در آذرماه 1396 در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 8 /10 و 7 /9 درصد رشد را نشان می‌دهد. 

تجارت فردا- اینفوگرافیک- بررسی تحولات مسکن