شناسه خبر : 7173 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ایران در هفته‌ای که گذشت

برنامه احمدی‌نژاد برای خلع سلاح مجلس

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: غذای زندان اوین از غذایی که در خانه می‌خورم بهتر است

در واپسین روز کاری هفته گذشته طرح استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ۱۸ امضا از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شد.

در واپسین روز کاری هفته گذشته طرح استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ۱۸ امضا از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شد. در صورت عدم کسب رای اعتماد توسط این عضو کابینه محمود احمدی‌نژاد عملاً کابینه در مرز سقوط قرار خواهد گرفت. بسیاری از بازیگران سیاست در کشور از اکثریت افتادن کابینه را یکی از خطوط قرمز رئیس دولت دهم می‌دانند. اما به نظر می‌رسد وی زیاد توجهی به این اعداد و ارقام ندارد. درست پیش از تصمیم مجلس سایت خبری سفیرنیوز نزدیک به علی‌اکبر ناطق‌نوری در خبری از احتمال برکناری وزیر راه خبر داده ‌بود. این سایت نوشت: «... در دو ماه اخیر جابه‌جایی‌های قابل توجهی در سطح وزرا و مدیران عالی‌رتبه آغاز شده است و بر اساس شنیده‌ها قرار است این تغییرات ادامه داشته باشد. شنیده‌ها حاکی از آن است که «رستم قاسمی» کاندیدای احتمالی بعدی اخراج از دولت است. گویا اختلاف بر سر نحوه مدیریت و هزینه‌کرد درآمدهای حاصل از فروش نفت که به دلیل تحریم‌ها بخش قابل توجهی از آن امکان ورود به کشور را ندارد علت اصلی فشار جریان موثر در دولت برای برکناری وزیر نفت است. در همین راستا شنیده می‌شود برکناری مرضیه وحید‌دستجردی هم چندان بی‌ارتباط با این موضوع نبوده و مذاکره مستقیم و بدون هماهنگی وزیر سابق بهداشت با وزیر نفت بر سر تامین ارز مورد نیاز برای واردات دارو از علل موثر در برکناری او بوده است.»
با توجه به وضعیت شکننده کابینه این پرسش طرح می‌شود که چرا رئیس‌جمهور نگران از حد نصاب افتادن کابینه نیست. در این زمینه ماهنامه «نسیم بیداری» در مطلبی با عنوان «عاقبت محمود» به برنامه‌های احتمالی احمدی‌نژاد برای چند ماه آینده پرداخته و پاسخی احتمالی به پرسش ما داده است. این نشریه می‌نویسد: « ... در هفت سال گذشته همگی تا حدود زیادی با وجوه مختلف شخصیتی محمود احمدی‌نژاد آشنا شده‌ایم. شخصیتی که در روزهای نخست بسیار غیرقابل پیش‌بینی می‌نمود. فردی زیرک، با‌ جسارت و اعتماد به ‌نفس فوق‌العاده بالا که خطوط قرمز نظام را تا حدود زیادی می‌شناسد و به کرات تا مرز آن پیش رفته و در وقت لزوم به سرعت عقب‌نشینی می‌کند. اگر به اظهار نظرهای بسیاری از سیاسیون از اصلاح‌طلب گرفته تا اصولگرا درباره رئیس دولت دهم توجه کنیم به یک نکته مشترک قابل تامل می‌رسیم. آنان همه بر این باورند که وی اجاره‌نامه پاستور را به سادگی به رقبا تحویل نخواهد داد. این پیش‌فرض روی دیگری نیز دارد و آن اینکه محمود احمدی‌نژاد و یاران حلقه وی برای انتخابات آتی از سال‌ها پیش برنامه‌ریزی کرده و برای رسیدن به اهداف خود نقشه راهی منسجم و دقیق تهیه و گام ‌به گام اجرا کرده‌اند.... بسیاری اصل ۱۳۶ قانون اساسی را حد یقف تغییرات کابینه محمود احمدی‌نژاد می‌دانند. اصلی که تاکید می‌کند در صورتی که بیش از نیمی از اعضای کابینه تغییر کنند، کابینه مجدداً باید از مجلس رای اعتماد بگیرد. در ماه گذشته شاهد تغییرات گسترده در کابینه بوده‌ایم و هر روز نیز شایعاتی درباره تغییرات جدید کابینه به گوش می‌رسد. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که اگر کابینه از اکثریت بیفتد چه فرصتی در اختیار رئیس دولت قرار خواهد گرفت؟ از سویی وزرای ناهماهنگ به صورت خودکار از رده خارج می‌شوند، از سوی دیگر رئیس‌جمهور می‌تواند برای همه وزارتخانه‌ها تا سه ماه سرپرست تعیین کند و از همه مهم‌تر در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی، کابینه جدید را به مجلس معرفی کند و مجلس را عملاً در این زمینه آچمز کند و در این فضای درهم و برهم که بودجه نیز به مجلس ارسال نشده، فرمان اجرای فاز دوم هدفمندی را نیز صادر کند.»

بازدید نمایندگان از زندان اوین
در روزهای میانی هفته تعدادی از نمایندگان مجلس رخصت یافتند تا زندان اوین را بازرسی کنند. اکثر قریب به اتفاق این گروه پس از بازدید شش‌ساعته از این زندان 41‌ساله، وضعیت را مناسب دانسته و از امکانات درون زندان ابراز رضایت کردند. روزنامه بهار در این زمینه با «صفر نعیمی» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت‌و‌گو کرد. وی در این گفت‌وگو تصریح کرد: «... اوین به مجرمان مالی، سیاسی و اتباع بیگانه غیر از افغانستان و پاکستان تخصیص داده شده است. قزل‌حصار برای مجرمان مواد مخدر و اتباع بیگانه افغانستان و پاکستان، رجایی‌شهر زندان امنیتی و ویژه مجرمان تجاوز به نوامیس و سارقان و زورگیری و راهزنی و نه زندانیان سیاسی، زندان تهران بزرگ زندان سارقان مسلح است و زندان شهر ری هم زندان بانوان شده است... از تمام قسمت‌های زندان بازدید شد، از‌‌ همان ابتدای زندان که قرنطینه است. یعنی از‌‌ همان قسمت که زندانیان به بند‌ها تقسیم نشده‌اند و به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند و مربوط به دادسرا‌ها و دادگاه‌ها هستند. به اندازه کافی فضا در اختیارشان بود و امکانات هم به قدر کافی داشتند و هیچ مشکلی هم دیده نمی‌شد. سپس از بهداری زندان و آشپزخانه، زندان عمومی، بخش‌های فرهنگی و تربیتی و آموزشی، بند ۲۰۹ بند وزارت اطلاعات، بند ۳۵۰ که بند فتنه، امنیتی، سیاسی، منافق، چپ، القاعده، مشارکت، ملی مذهبی و نهضت آزادی و آخر سر هم از بند نسوان دیدن شد... همه در سلامت کامل بودند. امکانات در حد عالی و بیست بود و هیچ مشکلی مشاهده نشد. ‌گاه زندانی‌ها به مشکلات حاشیه‌ای و جزیی اشاره داشتند که اینها کاملاً قابل رفع است... به طور کلی می‌توان گفت زندان اوین زندان نیست، هتل اوین است، عالی بیست بیست... آقای میردامادی می‌گفتند ما ضدولایت نیستیم و ولایت را قبول داریم و مسلمان، فرزند انقلاب و امام هستیم و اتفاقی افتاده که باید حل شود. مشاور آقای موسوی هم می‌گفتند من خطایی نداشتم و جرم من این بوده که در ستاد آقای موسوی کار می‌کردم و مشاور ایشان بودم و می‌گفتند که حکم ما دو روز قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۸ صادر شده بود که ما را دستگیر کنند منتها به هر دلیلی یا ما را پیدا نکردند یا دلیل دیگر تا ۳۰ خرداد همه را دستگیر کردند. در بازدید از بند نسوان که شامل محکومان بهایی، منافق، فتنه و مجاهد بود سرکرده‌ آنها خانم فائزه هاشمی به وضعیت غذای زندانیان و وجود دوربین‌های مداربسته در بند نسوان اعتراض داشت. که به نظر می‌رسد صحبت‌هایش به وضعیت خانوادگی‌اش برمی‌گردد چرا که ایشان هرگز غذاهایی را که همه می‌خورند نخورده است هر چند من فکر می‌کنم غذای زندان اوین از غذایی که ما در خانه می‌خوریم بهتر است. ایشان همچنین خواستار آزادی مشروط بعضی از زندانی‌ها شد که نیمی از مدت زندان خود را متحمل شده‌اند...»

میزان محبوبیت ایرانی‌ها در جهان
موسسه نظر‌سنجی پیو (PEW) در نظرسنجی خود از میان مردم کشورهای مختلف نظر آنها را درباره ایران مورد ارزیابی و سنجش قرار داده است. به گزارش عصر ایران بر اساس یافته‌های این نظر‌سنجی مردم پاکستان با ۷۶ درصد بیشترین احساس مثبت را نسبت به ایران دارند و آلمانی‌ها با ۹۱ درصد منفی‌ترین نظر را درباره ایران دارند. پس از پاکستانی‌ها مردم لبنان و تونس با ۳۹ درصد در رده دوم و سوم دوستداران ایران قرار گرفته‌اند. روسیه و یونان و ترکیه نیز به ترتیب با ۳۶، ۲۷ و ۲۶ درصد در رده‌های چهارم و ششم این نظرسنجی قرار گرفته‌اند. مردم آمریکا با ۱۳ درصد نظر مثبت نسبت به ایران در رده هفدهم قرار گرفته‌اند و مردم ایتالیا با ۵ درصد احساس مثبت نسبت به ایران در جایگاه ۲۱ -آخر- قرار دارند. همچنین مردم آلمان با ۹۱ درصد نظر منفی نسبت به ایران در جهان بیشترین احساس منفی را نسبت به ایران دارند و پس از آلمان، مردم فرانسه و ایتالیا به ترتیب با ۸۶ و ۸۵ درصد منفی‌ترین نظر را نسبت به ایران داشته‌اند. در این لیست مردم آمریکا با ۶۸ درصد نظر منفی نسبت به ایران در جایگاه ۱۲ قرار گرفته‌اند و مصری‌ها هم با ۷۶ درصد نظر منفی نسبت به ایران در رده هشتم قرار دارند. مردم پاکستان اما در این لیست در رده آخر (۲۱) قرار دارند و تنها ۸ درصد از پاکستانی‌ها اعلام کرده‌اند نظر منفی نسبت به ایران دارند. مردم چین با ۶۲ درصد نظر منفی نسبت به ایران در رده چهاردهم این لیست هستند.

تشکر سیدمحمد خاتمی از عسگراولادی
در هفته گذشته نیز بدون شک حبیب‌الله عسگر‌اولادی خبرساز‌ترین چهره سیاسی کشور بود. اظهارات متعدد وی درباره نوع نگاهش به حوادث خرداد ۸۸ و میرحسین موسوی و مهدی کروبی در هفته پیش نیز با واکنش‌های زیادی مواجه بود. از سویی روزنامه جمهوری اسلامی از فشار هم‌حزبی‌ها علیه عسگراولادی سخن گفته و از تهدید وی برای خروج از حزب خبر داد، از سوی دیگر ممدوحی از اعضای جامعه مدرسین از شرط این تشکل مبنی بر تبری از عسگراولادی برای ادامه همکاری با موتلفه خبر داد. این خبر در اواسط هفته از سوی سایر اعضای جامعه مدرسین تکذیب و اعلام شد، اظهارات ممدوحی نظر شخصی وی بوده است. حسین شریعتمداری مدیرمسوول کیهان نیز در دوم بهمن‌ماه پاسخ تندی به حبیب‌الله عسگراولادی داد. وی در یادداشت خود نوشت: «... با کسانی که فتنه ۸۸ و جنایات فتنه‌گران را دیدند و سکوت کرده و پا پس کشیدند و امروزه زبانی را که آن روز‌ها به کام کشیده بودند، به نق زدن دراز کرده‌اند حرفی نیست، چرا که خود را به خواب زده‌اند و به خواب‌رفته نیستند که با نهیب و هشدار، بیدار شوند. اما با برخی عزیزان و مخصوصاً یکی از برادران بزرگ‌تر و بزرگوار نگارنده، این سخن در میان است که آیا هیچ یک از خیانت‌ها و جنایات «این آقایان» قابل انکار است؟! اگر قابل انکار نیست -که نیست- پرسش بعدی آن است که چرا و با استناد به کدام معیار و ملاک اسلامی، قانونی، منطقی و حقوقی می‌توان انبوه جرم و جنایاتی را که سران فتنه ۸۸ مرتکب شده‌اند نادیده گرفت و آنان را «فتنه‌زده» دانست و نه «فتنه‌گر»؟!... این برادر بزرگوار از میزان ارادت نگارنده به ایشان باخبر است. جایی فرموده‌اند «من به عنوان یک شهروند ایرانی...» که باید گفت؛ حضرتعالی بحق یکی از استوانه‌های پایدار و ماندگار نظام و انقلاب هستید ولی به مصداق «که مور‌ ران ملخ می‌برد سلیمان را» از محضر استاد اجازه می‌خواهم با تواضع خدمت‌شان عرض کنم که براساس واقعیت‌ها و اسناد غیرقابل انکار مورد اشاره، سران فتنه ۸۸ و مدیران آمریکایی و اسرائیلی و انگلیسی و در یک کلمه مدیران غربی و عبری و عربی آنها، سر و ته یک کرباسند.» در همین حال سیدمحمد خاتمی رئیس‌جمهور سابق کشورمان از اظهارات اخیر عسگراولادی تشکر کرد. به گزارش خبرآنلاین وی در دیدار با اعضای سازمان جوانان مجمع نیروهای خط امام بدون آنکه نامی از وی ببرد تاکید کرد: «...‌من تشکر می‌کنم از بعضی شخصیت‌های متین و با‌سابقه‌ای که شجاعت می‌کنند در این موقعیت و دم از نزدیکی دل‌ها به همدیگر می‌زنند، از این نفرت‌افکنی موجود جلوگیری می‌کنند و می‌دانم هزینه هم می‌پردازند. این نشانه ایمان‌شان و ظرفیت آنهاست که این کار را می‌کنند. این کار کار درستی است.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها