شناسه خبر : 5870 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

هیچ سمی اصلاحات را نمی‌کشد

واجب شرعی مراقبت از رای هر ایرانی

آیت‌الله خامنه‌ای در فرازی دیگر از بیانات خود با انتقاد از شبهه‌افکنی در روند انتخابات تصریح کردند: «بدیهی است که در موضوع سلامت انتخابات مراقبت‌های شدیدی به عمل می‌آید و به کسی اجازه چنین کارهایی داده نمی‌شود.

پدرام سهرابلو
«انتخابات در ایران، با معیارهای متعارف بین‌المللی نیز از سالم‌ترین و بهترین انتخابات است اما متاسفانه عده‌ای در داخل در اقدامی غلط در سلامت انتخابات خدشه می‌کنند و حتی از قبل از انتخابات از تقلب و دغدغه ناسالم بودن انتخابات حرف می‌زنند.» مقام معظم رهبری در دیداری که روز چهارشنبه 18 شهریورماه با اقشار مختلف مردم در حسینیه امام خمینی برگزار شد ضمن بیان مطالب فوق و با تاکید بر اهمیت انتخابات که «مظهر حضور و اعتماد مردم و نماد مردم‌سالاری دینی و واقعی در ایران» است، خاطرنشان کردند: «به دلیل همین اهمیت بی‌بدیل، برگزاری انتخابات در ایران در ۳۷ سال گذشته، به هیچ علتی و در هر شرایط سخت و دشوار، حتی یک روز به تاخیر نیفتاده است البته برخی سیاست‌بازان در مقاطعی در این زمینه تلاش کردند اما جلوی آنها گرفته شد.»
آیت‌الله خامنه‌ای در فرازی دیگر از بیانات خود با انتقاد از شبهه‌افکنی در روند انتخابات تصریح کردند: «بدیهی است که در موضوع سلامت انتخابات مراقبت‌های شدیدی به عمل می‌آید و به کسی اجازه چنین کارهایی داده نمی‌شود...[پس] چرا عده‌ای با طرح دغدغه‌های دروغین و مباداگویی‌های بی‌مبنا، این اعتماد را خدشه‌دار می‌کنند؟» ایشان در ادامه «از بزرگ‌ترین برکات شورای نگهبان» را مراقبت از هرگونه خطا و اشتباه دانستند که البته دستگاه‌های دیگر هم در این زمینه فعال هستند. مقام معظم رهبری همچنین رای مردم را مصداق واقعی «حق‌الناس» توصیف کرده و افزودند: «مراقبت از رای هر ایرانی، واجب شرعی و اسلامی است و هیچ‌کس حق ندارد در این امانت خیانت کند ضمن اینکه نتیجه آرای مردم نیز مظهر کامل حق‌الناس است و همه باید در مراقبت و دفاع از آن تلاش کنند.»

زنان می‌توانند کاندیدای خبرگان شوند
یک عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه منعی برای حضور زنان در مجلس خبرگان وجود ندارد، می‌افزاید: «شرعاً نمی‌توانیم بگوییم، جنسیت در مجلس خبرگان ملاک است [صرفاً] باید اهل خبره باشند. کجا آمده که جنسیت باید مرد باشد. عقیده‌ام این است که زن می‌تواند مرجع تقلید شود. چون در مرجع تقلید، فقیه و اعلم می‌خواهیم. اکنون زن فقیه داریم، نمی‌گویم اعلم اما امکان دارد زنی فردا اعلم شود. از حکم عقل است که رجوع عاقل به جاهل صورت گیرد، و چه فرقی می‌کند جنسیت ملاک نیست که باید به مرد رجوع کند و اگر زنی فقیه بزرگی شد، می‌توان از او تقلید کرد.» سیدمحمد موسوی‌بجنوردی در گفت‌وگو با روزنامه آرمان با تاکید بر اینکه «جنسیت هیچ‌گاه در اسلام ملاک فضیلت نیست» به قضات زن در دادگستری اشاره کرده و در توضیح واژه «رجل» در قانون اساسی می‌گوید: «وقتی در عرب می‌خواهند بگویند فلان شخص از شخصیت‌های علمی است می‌گویند «من رجالات علم» اگر بخواهند بگویند از شخصیت‌های بافضیلت است می‌گویند «من رجالات الفضیل». اصلاً رجل و رجال در عرب یعنی شخصیت و شخصیت‌ها.
به معنای مرد نمی‌گیرند. قانون اساسی ما هم جامع‌نگری کرده است والا می‌گفت از مردان [لذا] به متن مذاکرات که مراجعه شود، مشخص می‌شود که منظور مرد نیست. در سخنرانی‌هایم می‌گویم قانون اساسی اصراری ندارد که از مردها باشند و می‌گوید رجال و رجال هم یعنی شخصیت‌ها. اعم از زن و مرد.» در همین حال دبیرکل مجمع نیروهای خط امام با اظهار اینکه «نسبت به حضور اصلاح‌طلبان در مجلس خبرگان حساسیت به وجود آورده‌اند»، می‌گوید: «شورای هماهنگی ترجیح می‌دهد نسبت به انتخابات مجلس ورود کند و لیست مشترک ارائه دهد.» به گزارش آنا سیدهادی خامنه‌ای در جمع اصحاب رسانه و دانشجویان علوم سیاسی در پاسخ به سوالی پیرامون احتمال کاندیداتوری برخی از شخصیت‌های مطرح در انتخابات خبرگان، تاثیر این‌ رویداد را نیازمند بررسی بیشتر دانسته و با تاکید بر ضرورت فعالیت فرهنگی اصلاح‌طلبان برای تبیین جایگاه و اهمیت این نهاد در میان مردم می‌افزاید: «ما می‌توانیم و باید در همه رده‌های اجتماعی روی این مسائل که مهم هم هست، کار کنیم و اهمیت و جایگاه خبرگان را برای تمام اقشار مردم روشن کنیم. حتی لازم است با گفت‌وگو با برخی شخصیت‌های تاثیرگذار توضیح داده شود که مجلس خبرگان به مانند مجلس شورای اسلامی جایی است مهم. دلیلی ندارد حضور این مجلس محدود به یکسری انسان‌های خاص با عقاید خاص شود.»

مصباح مرکز ثقل اختلاف
به نوشته روزنامه قانون «اصولگرایان برخلاف اصلاح‌طلبان از یک گفتمان و بدنه اجتماعی یکسان برخوردار نیستند». همچنین به علت وجود تعریف جدیدی از اصولگرایی که در جبهه پایداری به سردمداری مصباح‌یزدی وارد دنیای سیاست شده، بسیاری از اصولگرایان از نزدیک شدن به این طیف با تفکر رادیکال خودداری می‌کنند و تلاش دارند تا خود را تنها وابسته به روحانیت نشان دهند و فعالیت‌شان را از زیر پرچم این طیف خارج کنند. همچنان که محسن غرویان در گفت‌وگو با ایلنا اظهار می‌دارد: «فکر می‌کنم در نهایت اصولگرایان محوریت پایداری‌ها و محمدتقی مصباح‌یزدی را برای انتخابات مجلس آینده نمی‌پذیرند. البته در جامعتین هم دو طیف وجود دارد که ممکن است با یکدیگر در برخی مبانی فکری اختلاف‌نظرهایی داشته باشند.» به گفته این مدرس حوزه «وحدت اصولگرایان را تنها استفاده از کلیدواژه‌های رهبری می‌تواند رقم بزند و مادامی که اصولگرایان ادعای «انـا رَجُلْ» داشته باشند به وحدت نخواهند رسید.» لذا به نظر می‌رسد همان‌طور که مصباح‌یزدی در انتخابات سال 1392 با تکروی سبب شکست اصولگرایان شد، در انتخابات پیش رو نیز با طرح مطالباتی سبب انشقاق و دوری اصولگرایان از یکدیگر شده هر چند اصولگرایان با پدیده دیگری با نام احمدی‌نژادی‌ها مواجه هستند. طیفی که مدت‌هاست بلای جان آنها شده و اصولگرایان را بیشتر از پیش به چنددستگی کشانده است.

حزب زنانه یا زنان حزبی
نظام‌های دموکراتیک بدون وجود احزاب محقق نمی‌شوند لذا با نگاهی به وضعیت احزاب در هر کشور عیار دموکراتیک آن را می‌توان سنجید. در این میان حضور زنان در احزاب یا به بیان دقیق‌تر نقش سیاسی زنان نیز معیاری دقیق‌تر برای ارزیابی میزان توسعه‌یافتگی یک کشور از حیث سیاسی است که ترجمه‌ای جز دموکراسی ندارد. از این‌رو روزنامه شرق در میزگردی با حضور خانم‌ها، آذر منصوری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، معصومه رضایی قائم‌مقام سیاسی جامعه زینب (س) و سهیلا جلودارزاده عضو شورای مرکزی خانه کارگر و عضو جمعیت زنان جمهوری اسلامی، به دلایل حاشیه‌نشینی زنان در کار حزبی و شیوه‌های موثر برای تشویق جامعه زنان و احزاب کشور برای توجه به این مهم پرداخته است. شرکت‌کنندگان در این نشست «از عدم خودباوری زنان و ضعف احزاب به‌طورکلی گفتند و اشاره کردند که مشارکت سیاسی زنان نباید تنها در بزنگاه‌های انتخاباتی مورد توجه باشد. [همچنین] ضرورت تمرکز بر افزایش تعداد زنان در مجلس آتی با تاکید بر کمیت به جای کیفیت، نکته دیگری است که به آن اشاره شده است.
در عین حال به دست آوردن سهم بیشتر در مجلس و استفاده از احزاب مستقل زنان به‌عنوان یک راه میان‌بر از جمله عوامل اثرگذار بر افزایش حضور زنان در ارکان و سطوح مختلف احزاب توصیف شده است.» هر چند در مورد ایجاد حزب زنان اتفاق‌نظری میان خانم‌های حاضر در میزگرد احساس نمی‌شد چنان که آذر منصوری معتقد است: «احزاب زنان در واقع کار صنفی می‌کنند؛ زیرا در احزاب دیگر به جریان‌سازی برای مشارکت زنان توجه نمی‌شود و اگر قرار باشد این اتفاق بیفتد قاعدتاً باید ما الگویی داشته باشیم و بر اساس آن رفتار کنیم.» حال آنکه سهیلا جلودارزاده ضعف سیاسی زنان را ناشی از ضعف احزاب دانسته و می‌گوید: «بالا و پایین، انحلال و تعطیلی‌های نانوشته در جریان فعالیت حزبی سبب شده است که زنان نتوانند مشارکت سیاسی خود در چارچوب احزاب را رشد دهند.» معصومه رضایی نیز وجود و تقویت احزاب زنانه را ضرورتی در راستای ارتقای نقش سیاسی زنان و ایجاد خودباوری در میان آنها می‌داند.

هیچ سمی اصلاحات را نمی‌کشد
استاد بازنشسته جامعه‌شناسی دانشگاه تهران معتقد است «گفتمان اصلاحات در عمق جامعه ایرانی ریشه دوانده و هیچ سمی اصلاحات را نمی‌کشد.» غلامعباس توسلی در گفت‌وگو با اعتماد «اصلاح‌طلبانه سخن گفتن روحانی و لبیک توده‌های اجتماعی به درخواست کادر رهبری اصلاحات در انتخابات ریاست‌جمهوری پیشین» را نشانه‌های باور جامعه به چارچوب مفهومی گفتمان اصلاحات می‌داند و اطمینان می‌دهد اهداف و مطالبات اصلاح‌طلبانه روز به روز در لایه‌های زیرین جامعه تعمیق می‌یابد ولو آنکه کنش سیاسی همراه با مخاطرات و مصائب گوناگون باشد. این عضو شورای مرکزی نهضت آزادی که فعالیت آن غیرقانونی اعلام شده بالا بودن «فشارها و حساسیت‌ها» را مانع اصلی هرگونه کنش سیاسی برشمرد و ابراز امیدواری کرد که رئیس‌جمهوری همان‌گونه که سد تحریم‌های جهانی را شکسته است با دیپلماسی داخلی هم بتواند رافع بسیاری از محدودیت‌های سیاسی باشد.
او با اشاره به دو انتخابات پیش رو به اصلاح‌طلبان توصیه می‌کند که «باید مراقب باشند تا گرفتار جنگ روانی جریان رقیب‌شان نشوند. تردیدی ندارم که آنها از هم‌اکنون تلاش می‌کنند با برخی اصلاح‌طلبان وارد مذاکره شوند تا به آنها بگویند اگر از طیف اکثریت اصلاح‌طلبان جدا شوید دیگر لازم نیست نگرانی‌ای بابت احراز صلاحیت داشته باشید. با این کارها می‌خواهند پروسه اتحاد اصلاح‌طلبان را خدشه‌دار کنند. از همین رو فکر می‌کنم با وجود برخی تفاوت روش‌ها که اجتناب‌ناپذیر هم هست بهتر است اصلاح‌طلبان با همان فرمول انتخاب ریاست‌جمهوری پا به انتخابات مجلس بگذارند و حرف بزرگ‌ترهایشان را گوش کنند.»

انتخابات و اردوگاه‌های سیاسی
«فرهیختگان» در آغاز گزارش خود از صورت‌بندی نیروهای سیاسی در آستانه انتخابات می‌نویسد: «اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به پیچ تند انتخاباتی نزدیک می‌شوند که به نظر می‌رسد نتیجه آن نه تجربه مجلس ششم را تکرار می‌کند و نه البته مجلس نهم را. گویا این بار نقشه‌راه مجلس در دست معتدلان هر دو جناح است.» این روزنامه در ادامه با مروری کلی بر خط‌مشی‌ها و جهت‌گیری‌های احزاب اصلی تحول‌خواه اعم از اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا (همچون حزب اتحاد ملت، کارگزاران سازندگی، اعتماد ملی و مجمع نیروهای خط امام و...) و احزاب اصولگرا (جبهه پیروان، جبهه پایداری و حزب یکتا و...) به این نتیجه رسیده است که «اصلاح‌طلبان با وجود اینکه دو حزب موثر خود را در پنج سال گذشته از دست داده‌اند اما به نظر می‌رسد تجربه انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1392 باعث شده است موضع و رویکرد مشترکی نسبت به انتخابات مجلس دهم داشته باشند تا ماجرای سال 1384 دوباره در سال 1394 تکرار نشود. اصولگرایان اما با وجود احزاب مختلف ریش‌سفیدانی را از دست داده‌اند که تشتت و واگرایی را برایشان به دنبال داشته است. واگرایی‌ای که با وجود برگزاری جلسات و نشست‌های متعدد خروجی روشنی نداشته و همچنان ائتلافی انتخاباتی را به همراه نیاورده است.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید