شناسه خبر : 4291 لینک کوتاه

مرکل و اولاند در افتتاحیه المپیک زمستانی روسیه شرکت نمی‌کنند

حضور آمریکا در افتتاحیه

مایکل مک فال سفیر ایالات متحده آمریکا در روسیه در گفت‌وگویی اعلام کرد به رغم تمام مسائل در روابط میان دو کشور و نگرانی فزاینده در مورد وضعیت اوکراین، آمریکا قصد ندارد بازی‌های المپیک زمستانی سوچی در روسیه را تحریم کند.

مایکل مک فال سفیر ایالات متحده آمریکا در روسیه در گفت‌وگویی اعلام کرد به رغم تمام مسائل در روابط میان دو کشور و نگرانی فزاینده در مورد وضعیت اوکراین، آمریکا قصد ندارد بازی‌های المپیک زمستانی سوچی در روسیه را تحریم کند. مک فال در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش روسیه رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی با رد حرف‌هایی که در مورد احتمال تحریم المپیک زمستانی از سوی آمریکا زده می‌شود گفت که آمریکا هیاتی را به مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی می‌فرستد اما هنوز مشخص نشده که ریاست هیات را چه کسی یا چه مقامی بر عهده خواهد داشت. وی افزود: «هر کشوری بر اساس سیاست خودش عمل می‌کند اما در مورد آمریکا می‌توانم بگویم هیاتی از سوی ریاست جمهوری حاضر خواهد شد اما هنوز جزییات دقیق این هیات نهایی نشده است.» شهر سوچی در روسیه، ماه فوریه سال آینده میلادی، حدود دو ماه دیگر پذیرای مسابقات المپیک زمستانی است. شماری از منتقدان گفته بودند با توجه به سیاست‌های اخیر دولت روسیه در نقض حقوق بشر و همچنین مسائل داخلی اوکراین، بهتر است آمریکا این مسابقات را تحریم کرده و در آن شرکت نکند. چند هفته پیش فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه، و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته بودند در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی شرکت نخواهند کرد. این لغو حضور در پی سیاست‌های نقض حقوق بشر در روسیه در پی قانون «ممنوعیت هرگونه تبلیغ همجنس‌گرایی» اعلام شد. کرملین در دفاع از سیاست خود در قبال همجنس‌گرایان گفته اجازه هیچ‌گونه حرکت تبلیغاتی در مورد همجنس‌گرایی را نخواهد داد.
سفیر آمریکا در روسیه در خصوص اعتراض‌ها در اوکراین به تصمیم رئیس‌جمهوری این کشور در عقب‌نشینی از گفت‌وگوهای همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا گفت که مردم اوکراین مشغول تمرین حقوق دموکراتیک خود هستند. اوکراین گفت‌وگوهایی طولانی با اتحادیه اروپا برای همکاری‌های نزدیک داشت اما ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری این کشور تصمیم گرفت نزدیکی و همکاری بیشتر با روسیه را پیگیری کند. در چند هفته اخیر هزاران معترض به این تصمیم ریاست جمهوری اوکراین در این کشور مشغول اعتراض هستند. سفیر آمریکا گفت: «ما با روسیه شماری منافع مشترک در این قضیه داریم. اما اول اینکه اعتراض‌های اوکراین صلح‌آمیز است و دوم اینکه بخشی از روند دموکراتیک است. اینکه چه تصمیمی گرفته شود و چگونه قضایا فیصله یابد، مساله‌ای است که تصمیم آن در اختیار مردم اوکراین است.» مایکل مک فال گفت: «ما بر این دو اصل تاکید کرده و از آن حمایت می‌کنیم. یک اوکراین ورشکسته نه به نفع اروپاست، نه به نفع روسیه و نه حتی به نفع آمریکا. از این نظر بار دیگر تاکید می‌کنم که در این موضوع با روسیه منافع مشترک داریم.» روز سه‌شنبه 17 دسامبر، خبرگزاری‌ها گزارش دادند روسیه پیشنهاد همکاری به اوکراین داده است. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه گفت: «ما به کمک کشور همسایه خود می‌آییم و ۱۵ میلیارد دلار وام به همراه تخفیف و کاهش قیمت در فروش گاز به آنها پیشنهاد می‌کنیم.» گزارش‌ها حاکی است دولت اوکراین با کاهش بودجه روبه‌رو است و در بازار انرژی مبالغ زیادی به روسیه بدهکار است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها