شناسه خبر : 2401 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

انتخابات افغانستان در یک نگاه

دومین دور از انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان که در آن رای مردم معیار راهیابی فرد به ارگ ریاست‌جمهوری است در تاریخ ۵ آوریل ۲۰۱۴ برگزار شد. آنچه در زیر می‌خوانید نگاهی آماری و کوتاه به فرآیند برگزاری این انتخابات و شکل نظارت بر آن است.

دومین دور از انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان که در آن رای مردم معیار راهیابی فرد به ارگ ریاست‌جمهوری است در تاریخ 5 آوریل 2014 برگزار شد. آنچه در زیر می‌خوانید نگاهی آماری و کوتاه به فرآیند برگزاری این انتخابات و شکل نظارت بر آن است.
دو نهاد غیردولتی مسوولیت نظارت بر انتخابات در افغانستان را بر عهده دارند:
1- بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا
2- بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به تیفا.
نکته قابل توجه در خصوص این دو نهاد این است که هر دو از دل جامعه مدنی بیرون آمده‌اند و تامین منابع مالی آنها بر عهده طرف‌های خارجی است.
تعداد کل حوزه‌های رای‌گیری فعال در کشور: 6421
تعداد حوزه‌هایی که به جهت ناامنی فعال نشدند: 748
تعداد کل صندوق‌های رای: 21663
صندوق‌های مربوط به زنان: 8958
صندوق‌های مربوط به مردان:
12705(البته از جمع این صندوق‌ها 437 تا نیز در روز رای‌گیری به جهت ناامنی مورد استفاده قرار نگرفتند که با این حساب کل صندوق‌های فعال 21226 عدد بوده است.)
اعلام نتایج ابتدایی انتخابات: 1393/2/4
اعلام نتایج نهایی انتخابات بعد از رسیدگی‌های کمیسیون شکایات: 1393/2/24
انتقال قدرت در صورتی که انتخابات در دور اول تمام شود: 1393/3/1
بر اساس اعلام کمیسیون مستقل انتخابات بیش از هفت میلیون نفر (برخی از اخبار این میزان را 7/3 میلیون نفر گفته‌اند) که معادل 60 درصد کل واجدین شرایط بوده است در این انتخابات شرکت کرده‌اند. البته دو انتخابات هم‌زمان بوده است. انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخابات شوراهای ولایتی (اهمیت شوراهای ولایتی در این است که 30 درصد اعضای مجلس سنا از میان این افراد و از ولایت‌های مختلف تعیین می‌شوند).
گفته می‌شود بیش از 200 هزار نفر ناظر داخلی و خارجی بر این انتخابات نظارت داشتند. البته اکثر ناظران خارجی در کابل و برخی ولایت‌های مهم بودند و تعدادی از آنها هم متعاقب حمله به هتل سرینا در یک هفته قبل از انتخابات این کشور را ترک کردند.
آخرین نتایج شمارش 10 درصد آرای ماخوذه:
عبدالله‌عبدالله: 41/9 درصد
اشرف‌غنی احمدزی: 37 درصد
زلمی رسول: 9 درصد
عبدالرسول سیاف: 5 درصد
قطب‌الدین هلال: 2 درصد

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید