شناسه خبر : 19150 لینک کوتاه

میشل باشلت باز هم رئیس‌جمهور شیلی شد

بازگشت خانم سوسیالیست

میشل باشلت سیاستمدار چپگرای شیلی با اختلاف فاحشی بر رقیبش اِوِلین ماتئی پیروز شد.

میشل باشلت سیاستمدار چپگرای شیلی با اختلاف فاحشی بر رقیبش اِوِلین ماتئی پیروز شد. این دومین بار است که باشلت رئیس‌جمهور شیلی می‌شود. خانم باشلت بیش از ۶۲ در‌صد آرا را به دست آورد. خانم ماتئی از ائتلاف حاکم راست‌میانه ۳۸ درصد آرا را کسب کرده است. خانم باشلت که ۶۲ سال دارد متخصص بیماری‌های کودکان است. او نامزد حزب سوسیالیست بود و در این انتخابات رهبری ائتلاف چپ، همراه با احزاب دموکرات مسیحی و کمونیست را بر عهده داشت. میشل باشلت پیش از این در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ رئیس‌جمهور شیلی بود اما بر اساس قوانین انتخاباتی نمی‌توانست بلافاصله برای دور دوم رئیس‌جمهور شود. او زمانی که از قدرت کنار رفت، بسیار محبوب بود. خانم باشلت پس از پیروزی در انتخابات گفت: «من از این نتیجه و این پیروزی خوشحالم و حال باید رئیس‌جمهور همه مردم شیلی باشم. من افتخار می‌کنم که امروز رئیس‌جمهور منتخب شما هستم. من به کشوری که با هم ساخته‌ایم، افتخار می‌کنم و به کشوری هم که با هم خواهیم ساخت، افتخار می‌کنم.»
با اعلام پیروزی خانم باشلت، طرفداران او به خیابان‌ها ریختند و مشغول شادی و پایکوبی شدند. سباستین پینیه‌را رئیس‌جمهور فعلی شیلی تلفنی پیروزی خانم باشلت را به او تبریک گفت. رقیب خانم باشلت، اِوِلین ماتئی نامزد ۶۰ساله احزاب میانه‌رو راستگرا که در دولت آقای پینیه‌را وزیر کار بود، پس از اعلام نتایج گفت: «نتیجه دیگر معلوم است. او برنده شد و ما به او تبریک می‌گوییم.»
خانم ماتئی پس از آن به عنوان نامزد احزاب میانه‌رو راست برگزیده شد که دو نامزد دیگر این ائتلاف از دور مبارزات کنار رفتند. خانم ماتئی سیاست خود را ادامه سیاست‌های سباستین پینیه‌را اعلام کرد چرا که به عقیده او وضعیت مردم از چهار سال پیش که آقای پینیه‌را به قدرت رسید، بهتر شده است. با این که شیلی یکی از ثروتمندترین کشورهای آمریکای لاتین است اما در چند سال گذشته میلیون‌ها نفر به خصوص دانشجویان برای توزیع عادلانه‌تر ثروت و آموزش بهتر تظاهرات کرده‌اند. سیاست خانم باشلت در این دوره، افزایش مالیات‌ها برای رایگان کردن تحصیلات دانشگاهی و اصلاح ساختارهای اقتصادی و سیاسی به جای‌مانده از زمان دیکتاتوری کودتایی ژنرال آگوستو پینوشه است. میشل باشلت و اِوِلین ماتئی در دهه 50 میلادی در یک پایگاه هوایی همسایه و هم‌بازی بودند. پدران هر دو آنها ژنرال‌های نیروی هوایی شیلی بودند. فرناندو پدر خانم ماتئی به ریاست دانشکده نظامی رسید و آلبرتو پدر خانم باشلت در دولت سوسیالیست سالوادور آلنده صاحب سمت بود. با کودتای نظامی ژنرال پینوشه که با حمایت ایالات متحده در سال ۱۹۷۳ صورت گرفت و به سقوط دولت مردمی آلنده انجامید، پدران میشل و اِوِلین در دو طرف مرز سیاسی قرار گرفتند. آلبرتو باشلت سال بعد به علت حمله قلبی در بازداشت در‌گذشت. تحقیقاتی که بعدها به عمل آمد نشان داد ژنرال ۵۱ساله، احتمالاً به علت مشکلات قلبی ناشی از شکنجه درگذشته است. خانم باشلت به همراه مادرش در سال ۱۹۷۵ بازداشت و به استرالیا و سپس به آلمان شرقی تبعید شد. او در سال ۱۹۷۹ به شیلی بازگشت و به یکی از چهره‌های شاخص حزب سوسیالیست بدل شد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها