شناسه خبر : 18895 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

تا انتخابات

پیشنهاد محسن رضایی برای ائتلاف فراگیر

آغاز سفرهای خارجی مشایی

هفته‌ای که گذشت اخبار انتخاباتی به‌رغم تعطیلی میان‌هفته که خیلی‌ها را راهی سفر کرد، نه‌تنها تعطیل نشد بلکه جنجالی نیز شد.

نفیسه زارع‌کهن
هفته‌ای که گذشت اخبار انتخاباتی به‌رغم تعطیلی میان‌هفته که خیلی‌ها را راهی سفر کرد، نه‌تنها تعطیل نشد بلکه جنجالی نیز شد.
در این هفته جانشین رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور از زمان ثبت نام کاندیدا‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو خبر داد و گفت: «۲۶ فروردین زمان ثبت‌نام انتخابات شورا‌ها و ۱۷ اردیبهشت برای ریاست‌جمهوری است.» طبق آنچه مهر خبر داد حسنعلی نوری صبح یکشنبه در ارتباط با برگزاری انتخابات به صورت رایانه‌ای و مکانیزه نیز بیان کرد: در این مورد منتظر نظر و موافقت نهایی شورای نگهبان هستیم که در صورت موافقت شورای نگهبان نسبت به برگزاری مکانیزه انتخابات ریاست‌جمهوری و شورا‌ها هم اقدام خواهیم کرد. وی همچنین به زمان تبلیغات انتخاباتی شوراهای اسلامی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: بر اساس قوانین انتخابات کاندیدا‌ها پس از اینکه تایید صلاحیت شدند، برای تبلیغات خود ۱۵ تا ۲۰ روز زمان خواهند داشت. در همین حال برمبنای آنچه عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد طرح اصلاح قانون انتخابات تایید شد. به گفته او «پس از اصلاحاتی که مجلس درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری اعمال کرد، در آخرین نشست اعضای شورای نگهبان مغایرتی در این اصلاحیه با شرع و قانون اساسی ملاحظه نشد... هیات اجرایی مرکزی نیز در این قانون باقی ماند؛ اگرچه ایراداتی را نسبت به اختیارات این هیات داشتیم که مجلس آنها را اصلاح کرد و مقداری اختیارات مذکور محدود شده است.» سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد بر اساس طرح مجلس انتخابات ریاست‌جمهوری توسط هیات اجرایی مرکزی انتخابات متشکل از نمایندگانی از سه قوه و هفت نفر از چهره‌های ملی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و به ریاست وزیر کشور اجرا می‌شود. از دیگر سوی هم عزت‌الله ضرغامی رئیس صدا و سیما درباره پخش مناظره‌های انتخاباتی از صدا و سیما گفت: «گفت‌وگوهای دو‌نفره و یا چند‌جانبه بین نامزد‌ها و یا طرفداران نامزد‌ها به روشن شدن فضای انتخاباتی به ویژه برنامه‌های نامزد‌ها و ایجاد شور و حس و حال بیشتر در انتخابات کمک می‌کند. ما نیز در این رابطه اقداماتی کرده‌ایم و طرح‌های اولیه‌ای آماده شده است. اما موضوع طراحی برنامه مناظره به تعداد نامزد‌ها هم بستگی دارد.» رئیس سازمان صدا و سیما با بیان اینکه نظر مثبتی به این اتفاق دارد، یادآور شد: «با این حال در ‌‌نهایت همه این موارد باید در شورای قانونی تبلیغات که زیر نظر وزیر کشور است، تصویب و بعد از آن عملیاتی شود. «به گفته وی» تا به حال با این کمیته جلسه نداشته‌ایم اما با حضور در هیات دولت، خود من شخصاً با وزیر کشور درباره مسائل مختلف تبلیغاتی، صحبت‌های فراوانی داشته‌ام اما تاکنون جلسه رسمی برگزار نشده است.»index:2|width:|height:200|align:left

اصولگرایان
این روز‌ها در خانه اصولگرایان انگار از هر دری که وارد شوی یک لنگه‌اش رو به موتلفه‌ای‌ها باز خواهد شد چه نام عسگر‌اولادی در میان باشد چه نباشد. برهمین مبنا هم بود که پس از انتشار خبر دیدار موتلفه‌ای‌ها با اصلاح‌طلبان محمد‌علی امانی قائم‌مقام دبیرکل حزب موتلفه اسلامی اخبار منتشره را تکذیب کرد. محمدعلی امانی در گفت‌وگو با روزنامه الکترونیک«شما‌« ارگان حزب موتلفه با یادآوری اینکه حزب موتلفه اسلامی همواره با تشکل‌های فعال در چارچوب نظام گفت‌وگوی انتقادی و سازنده داشته است، یادآور شد: گفتمان حزب موتلفه اسلامی ریشه در گفتمان امام و رهبری دارد که از اصلی‌ترین بنیان‌های آن وحدت سیاست و دیانت است. چنین تفکری با نگاه سکولار فاصله عمیق دارد و از این رو دروغین بودن شایعاتی از قبیل دیدارهای محرمانه و تعاملات انتخاباتی از واضحات است.
وی اظهار کرد: مشکلات اقتصادی و مدیریتی کشور باید در سال‌های آینده به نحو خوبی رفع شود و «منطق کارآمدی» باید محور ائتلاف باشد. وی عنوان کرد: بر این اساس، منطق کارآمدی را نخبگان می‌توانند تشکیل دهند و اگر خود کاندیدا‌ها بگویند که ما قوی‌ترین و کارآمد‌ترین هستیم، همه چنین ادعایی می‌کنند و به نتیجه‌ای نمی‌رسیم. رضایی پیشنهادش را این طور مطرح کرد: «‌باید جلسه‌ای مرکب از نخبگان کشور شکل گیرد و آنهایی که می‌خواهند ائتلاف کنند، برنامه‌ها و تیم‌هایشان را اعلام کنند و نخبگان نیز به این برنامه‌ها نمره دهند و بر اساس آن نمره، ائتلاف فراگیر شکل گیرد.‌«
حسین مظفر رئیس ستاد انتخاباتی ائتلاف سه‌گانه اصولگرایان شامل حدادعادل، قالیباف و ولایتی که پیشتر با نام ۱+۲ شناخته می‌شد در اظهارات عجیبی اعلام کرد شاید هیچ یک از چهره‌های‌ تشکیل‌دهنده ائتلاف به عنوان نامزد نهایی انتخاب نشوند. به گزارش خراسان وی تاکید کرد: «‌سه عضو این ائتلاف برای انتخاب یک فرد توانمند و صالح که بتواند آرای عمومی را جذب کند پیمان بسته‌اند؛ حال این فرد از میان خود آنها باشد یا از میان گزینه‌های دیگر... ما در این زمینه کمیته‌ای تشکیل داده‌ایم به نام کمیته نظرسنجی و جلساتی هم داشته‌ایم و در نظر داریم تا نظرات مردم را بگیریم و طبق آنها تصمیم‌گیری کنیم.» از دیگر اخبار جالب در اردوگاه اصولگرایان انتشار خبر کنار کشیدن حدادعادل به نفع دو نامزد دیگر ائتلاف بود که این خبر نیز چند ساعت پس از مخابره تکذیب شد. index:3|width:|height:200|align:left

اصلاح‌طلبان
در دیگر سوی طیف سیاسی جامعه ایران که‌‌ همان اصلاح‌طلبان باشند به جز اخباری که از روند بازداشت بسیاری از روزنامه‌نگاران فعال در این حوزه به گوش رسید خبر از حمایت فرزند هاشمی‌رفسنجانی از حضور حسن روحانی در انتخابات منتشر شد.
به گزارش روزنامه بهار که مصاحبه‌ای را با فرزند هاشمی انجام داده بود یاسر هاشمی درباره کاندیداتوری حسن روحانی اظهار کرده بود: «به نظر باید گفت نامزدی دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم قطعی است. به‌‌ همان دلیل که گفتم اکنون اعتدال یک خواست عمومی شده است و کارنامه ۳۴‌ساله روحانی نشان می‌دهد ایشان همواره عملکرد معتدلی از خود نشان داده و با همه گروه‌های سیاسی هم رابطه حسنه‌ای داشته است. شما به دوران حضور ایشان در جایگاه‌های مختلف، مانند معاونت فرماندهی جنگ، مجلس، شورای‌ عالی امنیت ملی، خبرگان و... نگاه کنید؛ در هیچ نقطه‌ای وارد فضای افراط و تفریط نشدند و به همین دلیل دکتر روحانی می‌تواند گزینه مطلوبی برای ریاست‌جمهوری باشد. هنگامی ‌که آقای روحانی به عنوان مذاکره‌کننده ارشد ایران در پرونده هسته‌ای فعالیت داشت، دیدیم که تعامل و تعادل چگونه توانست ثبات را حفظ کند.» اما در همین حال که پسر هاشمی از حضور حسن روحانی استقبال کرده بود از طرفی دیگر هم محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی دولت خاتمی که اخیراً برای ورود به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام آمادگی کرده است، به سایت مشرق گفت: اگر آقای هاشمی کاندیدا باشند من شرکت نمی‌‎کنم. آقای خاتمی، آقای ناطق و آقای حسن خمینی هم همین طور. وی همچنین خاطرنشان کرد: «من با بررسی دقیق نسبت به موضوع تقریباً مطمئن هستم که شرایطی الان هست که ممکن است امکان حضور این اشخاص نباشد. اگر آقایان در عرصه انتخابات تشریف بیاورند من اصلاً انتخاب می‌‎کنم از بین آنها اما اگر تشریف نیاورند بنده حتماً نامزد می‌شوم.» به گفته او شخصیت کاریزماتیک کسی مثل آقای هاشمی و خاتمی و آقای خمینی یا کسی مثل آقای ناطق‌نوری ظرفیت به کارگیری جامعه وسیع‎تری از نخبگان ملت و مجریان را در اختیار ملت ایران می‌‎گذارد که من حاضر نیستم در محدود کردن آن سهیم باشم. البته آن هم به معنای تایید تمام آنچه هرکدام از این سروران و بزرگواران در عرصه تعاریف‎ سیاسی گفته‎اند، نیست. به نظر می‌رسد حسن روحانی نیز این روزها خود را برای انتخابات آماده می‌کند.index:4|width:|height:200|align:left علی عسگر مشاور وی در گفت‌وگو با اعتماد اعلام کرد: «‌اگر چهار روحانی برجسته کشور؛ آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی، سیدحسن خمینی و علی‌اکبر ناطق‌نوری برای انتخابات ثبت نام نکنند، حسن روحانی حتماً نامزد انتخابات می‌شود.» از جانب دیگر کمالی دبیر حزب اسلامی کار که تاکنون بار‌ها خبر از حضورش در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو داده بود این بار با اعلام این موضوع که برای حضور در انتخابات هنوز تصمیم نگرفته‌ام، گفت: «‌همان‌طور که قبلاً گفته‌ام هنوز تصمیمی در این مورد اتخاذ نکرده‌ام. برخی از گروه‌های سیاسی و جمعیت‌های اقتصادی خواستار حضور اینجانب در انتخابات هستند اما اینجانب هنوز هیچ‌گونه تصمیمی در این مورد اتخاذ نکرده‌ام.»

یاران حلقه احمدی‌نژاد
اما در حلقه یاران احمدی‌نژاد خبر از آغاز سفرهای دوره‌ای مشایی به کشورهای خارجی بود. به گزارش کاشف‌نیوز، اکنون جدید‌ترین خبری که از «‌لیدر جریان خاص داخل دولت» به گوش می‌رسد، حکایت از تلاش‌های او برای ایجاد وجهه بین‌المللی و کلید خوردن سفرهای خارجی وی دارد. به نوشته این سایت خبری شنیده‌ها حکایت از آغاز سفرهای خارجی مشایی با سفر به بیش از ۲۰ کشور دارد. البته در زمان صدور حکم جدید رئیس‌جمهور برای اسفندیار رحیم‌مشایی، حدس و گمان‌هایی از دلایل این انتصاب زده می‌شد که‌‌ همان‌گونه که انتظار می‌رفت، این سفرهای رحیم‌مشایی در‌‌ همان جهت و با‌‌ همان هدف یعنی ایجاد وجهه بین‌المللی برای اسفندیار رحیم‌مشایی ترتیب داده شده و به زودی این سفر‌ها آغاز خواهند شد.
وی همچنین در بهمن‌ماه دیداری با سفرای کشورهای خارجی در تهران دارد که این دیدار در چارچوب فعالیت‌های دبیرخانه جنبش عدم تعهد برنامه‌ریزی و برگزار می‌شود. پیش از این نیز، سفرهای اسفندیار رحیم‌مشایی به کشورهای خارجی و دیدارهای وی با برخی گروه‌های خاص به خصوص در حاشیه سفرهای احمدی‌نژاد به نیویورک با واکنش‌هایی در داخل مواجه شده بود. احمدی‌نژاد در حکم انتصاب مشایی به عنوان ریاست دبیرخانه جنبش عدم تعهد، او را انسانی موحد، مومن، پاک، صبور و دارای قلب و اندیشه‌ای زلال، عاشق و دلبسته به ارزش‌های الهی و آحاد مردم جهان و عمیقاً عارف و متعهد به آرمان مهدوی، حاکمیت جهانی توحید، عدالت، عشق و آزادی و مدیریت مشترک ملت‌ها و فردی شایسته، مدیر، مدبر و امین و از جهات گوناگون توانمند معرفی کرده و آشنایی و همکاری با مشایی را برای خود هدیه‌ای الهی و افتخاری بزرگ برشمرده بود.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها