شناسه خبر : 13271 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ایران در هفته‌ای که گذشت

احتمال بازگشت هاشمی به صدر مجلس خبرگان

باهنر: عملاً از حمایت از احمدی‌نژاد توبه کردم

در روزهای اخیر بحثاحتمال عدم حضور آیت‌الله مهدوی‌کنی در رقابت بر سر کرسی ریاست خبرگان رهبری در برخی از محافل سیاسی کشور به گوش می‌رسد.

در روزهای اخیر بحث احتمال عدم حضور آیت‌الله مهدوی‌کنی در رقابت بر سر کرسی ریاست خبرگان رهبری در برخی از محافل سیاسی کشور به گوش می‌رسد. با توجه به اینکه دو روحانی منتقد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یعنی احمد جنتی و محمد یزدی پیش از این بخت خود را در رقابت با وی برای کرسی ریاست خبرگان سنجیده‌اند، تحلیلگران بر این باورند که عدم حضور مهدوی‌کنی در انتخابات ریاست مجلس خبرگان عملاً به معنی سپردن این کرسی به رئیس سابق این نهاد مهم نظام به شمار می‌رود. کرسی مهمی که دو سال پیش هاشمی ترجیح داد برای حفظ آن با مهدوی‌کنی رقابت نکند. به هرحال شایعات در این باره چنان افزایش یافت که رئیس دفتر آیت‌الله مهدوی‌کنی را مجبور به واکنش کرد. به گزارش فارس ابراهیم انصاریان رئیس دفتر رئیس مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه الحمدلله وضعیت جسمی آیت‌الله مهدوی‌کنی بسیار خوب و مناسب است، برخی اظهارنظرها مبنی بر عدم کاندیداتوری رئیس فعلی مجلس خبرگان را به دلیل کسالت رد کرد. با این حال وی در پاسخ به این سوال که آیا مهدوی‌کنی برای ریاست مجدد مجلس خبرگان رهبری کاندیدا خواهند شد یا نه تنها به این نکته بسنده کرد که «کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری ایشان برای ریاست خبرگان، بر اساس آیین‌نامه در جلسه انتخابات هیات‌رئیسه مشخص خواهد شد».
با این همه در حالی که رئیس دفتر مهدوی‌کنی از آمدن یا نیامدن رئیس خود اطلاع نداشت، اما احمد خاتمی از منتقدان اکبر هاشمی در گفت‌وگو با مهر به صراحت بر حضور مهدوی‌کنی در انتخابات هیات‌رئیسه تاکید و اعلام کرد: «...‌آیت‌الله مهدوی‌کنی حتماً کاندیدای این دوره نیز خواهند بود.» در همین حال انتشار خبری درباره هاشمی‌رفسنجانی احتمال نقش‌آفرینی پررنگ‌تر وی در روزهای آتی را بیشتر کرده است. روزنامه جمهوری اسلامی در هفته پیش در ستون جهت اطلاع خود که بیشتر به انتشار اخبار غیررسمی می‌پردازد، اعلام کرد: «...‌شنیده شده معاونت سیاسی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای که به بخش‌های مختلف این سازمان ارسال کرده، خواسته است که لقب آیت‌الله پیش از ذکر نام هاشمی‌رفسنجانی، آورده شود...» این بخشنامه خواستار آن شده است که ضمن مد نظر گرفتن سوابق هاشمی‌رفسنجانی، از پخش هرگونه برنامه تخریبی علیه او خودداری شود. این در حالی است که صدا و سیما پیش از این در برنامه‌های تلویزیونی بخش سیاسی خود، به ذکر مواردی در جهت خدشه به جایگاه آقای هاشمی و نقش او در انقلاب اسلامی مردم ایران پرداخته است که در مواردی هم عکس‌العمل دفتر ایشان را به همراه داشته است.

عملاً توبه کرده‌ام
محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس این روزها کنفرانس‌های مطبوعاتی زیادی برگزار کرده و تلاش می‌کند با ژست دیپلماتیک خود را برای بزنگاه خردادماه آتی آماده کند. در هفته گذشته ماهنامه «نسیم ‌بیداری» گفت‌وگوی جالبی را از وی منتشر کرد. این چهره اصولگرا در این مصاحبه به اقدامات گذشته خود پرداخت و از برخی از آنان ابراز پشیمانی کرد. وی تاکید کرد: «...‌من در دوم خرداد اعتراف کردم که ادبیات ما ادبیات مردم‌پسندی نبوده و نتوانسته‌ایم ادبیات خود را به روز بکنیم... آقای ناطق آن زمان اعلام کرد که من دنباله‌رو آقای هاشمی هستم و آقای خاتمی گفت که من دنباله‌رو آقای هاشمی نیستم و مردم از دنباله‌رو بودن آقای هاشمی بدشان می‌آمد. البته مردم نمی‌دانستند که چه چیزی می‌خواهد جای هاشمی بیاید اما دنبال ایجاد تحول بودند و ما این پیام را به موقع درک نکردیم...» وی در پاسخ به این پرسش که آیا از حمایت از احمدی‌نژاد توبه کرده‌اید نیز اعلام کرد: «...‌عذرخواهی که تنها به بیان نیست. من در عمل این کار را انجام دادم. اتفاقاً خبرنگاری از من پرسید احمدی‌نژاد 1384 با احمدی‌نژاد 1389 چه فرقی دارد که شما آن زمان از ایشان حمایت می‌کردید اما در حال حاضر مخالف هستید. من همان زمان گفتم احمدی‌نژاد امکان دارد تغییر نکرده باشد اما من اطلاعاتم در مورد احمدی‌نژاد خیلی بیشتر شده در حالی که سال 1384 وی را کمتر می‌شناختم. توبه من رفتارم است. بسیاری هم توبه می‌کنند اما عمل نمی‌کنند. من از زمانی که حامی احمدی‌نژاد بودم تا زمانی که از وی زاویه گرفتم کاملاً در رفتار سیاسی خودم این مساله را نشان دادم. این رفتار مصداق توبه است... سال 1388 هم بارها اعلام کردم که من به ایشان رای ندادم و به آقای رضایی رای دادم، البته اگر به مهندس موسوی هم رای داده بودم می‌گفتم.»

قاضی مرتضوی در دادگاه
سرانجام پس از سه سال و نیم دادگاه فاجعه تاسف‌بار کهریزک در هفته گذشته به ریاست قاضی سیامک مدیر‌خراسانی برگزار شد. این جلسه با حضور سعید مرتضوی دادستان سابق تهران به همراه دو قاضی معلق‌شده و همکار با مرتضوی و اولیای دم محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی و جوادی‌فر سه قربانی بازداشتگاه کهریزک به صورت غیرعلنی برگزار شد. در پایان این جلسه دادگاه به رغم آنکه در کیفرخواستی که پیش‌تر از سوی دادستانی منتشر شده بود اتهام معاونت در قتل برای مرتضوی مطرح نشده بود اما اولیای دم قربانیان کهریزک از قرائت اتهام «معاونت در قتل» برای سعید مرتضوی از سوی نماینده دادستان در این جلسه خبر دادند. به گزارش خراسان در حالی که خبرنگاران و تصویربرداران زیادی در خارج از ساختمان دادگاه منتظر ورود به جلسه بودند حسین‌زاده نماینده روابط عمومی دادگستری استان تهران با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طبق بند سه ماده ۱۸۸ قانون آیین دادرسی کیفری هیات قضایی تصمیم به غیرعلنی شدن دادگاه گرفته است، اعلام کرد: نوار این دادگاه تقدیم حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه خواهد شد تا اطلاع‌رسانی از طریق وی انجام شود. با پایان دادگاه و پس از خروج دور از چشم خبرنگاران متهمان از ساختمان، اولیای دم با حضور در میان خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ گفتند. عبدالحسین روح‌الامینی، پدر محسن روح‌الامینی در پاسخ به سوالات خبرنگاران درخصوص روند دادگاه ضمن تاکید بر غیر‌علنی بودن و عدم اجازه برای بیان جزییات دادگاه افزود: در جلسه نماینده دادستان کیفرخواست را قرائت کرد که شامل سه ماده اتهامی بود و نه دو ماده و در ادامه نیز برخی شکات و وکلای آنها مطالب خود را بیان کردند و ادامه جلسه به بعد موکول شد... ما در این دادگاه هر چه دل‌مان خواست گفتیم البته مقدار زیادی گریه کردیم و حرف زدیم و دوستان دیگر هم حرف زدند و آه و ناله کردند. کامرانی یکی دیگر از اولیای دم نیز در جمع خبرنگاران با مثبت ارزیابی کردن دادگاه با بیان اینکه خدا را شاکرم که عمرم باقی ماند تا این جلسه را ببینم، افزود: ما چیزی جز حق نمی‌خواهیم و نسبت به حمایت از متهمان کهریزک اعتراض داریم چرا که جنایت کهریزک به گونه‌ای بود که هرگز نامش از بین نمی‌رود. وی در خصوص کیفرخواست صادرشده برای متهمان نیز گفت: برای پرونده من هر سه اتهام گزارش خلاف واقع، بازداشت غیرقانونی و معاونت در قتل برای متهم ردیف اول صادر شده و برای دو پرونده دیگر گزارش خلاف واقع و بازداشت غیرقانونی در کیفرخواست آمده است. پدر مرحوم جوادی‌فر یکی دیگر از قربانیان پرونده کهریزک نیز تاکید کرد: دادگاه رضایت‌بخش بوده است... دو نفر از شکات شکایت خود را مطرح کردند، دادگاه خوب بود ولی نتیجه رضایت‌بخش بودن دادگاه در آخر معلوم می‌شود. ساعاتی پس از پایان دادگاه دادستانی کل کشور با صدور اطلاعیه‌ای بیستم اسفند را روز برگزاری جلسه دوم دادگاه متهمان کهریزک اعلام کرد.

عصبانیت نمایندگان از عدم حضور احمدی‌نژاد
برخلاف سنت معهود و ماده ۲۱۳ قانون برنامه پنجم برای نخستین بار رئیس دولت شخصاً بودجه را به مجلس نیاورد و ترجیح داد معاون پارلمانی وی لایحه بودجه ۹۲ را به مجلس ارائه دهد. در حالی که رای اعتماد مجلس به نامزد پیشنهادی احمدی‌نژاد برای پست وزارت ارتباطات تا حدودی فضای پرتنش میان مجلس و دولت را تلطیف کرده بود، این اقدام خلاف عرف رئیس‌جمهور مجدداً آتش اختلاف را روشن و نمایندگان را به واکنش واداشت. به گزارش خبرآنلاین نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در تذکری اعلام کرد: «...این رفتار رئیس‌جمهور دهن‌کجی به خانه ملت است. چرا دیروز که رئیس‌جمهور به مجلس آمد نمایندگان دورش جمع شدند تا امروز اینگونه مجلس را تضعیف کند؟ وی خطاب به نمایندگان گفت: این رفتار رئیس‌جمهور با شما، حق شماست» ! احمد توکلی نماینده تهران نیز اعلام کرد: «...در این تردید نیست که نص صریح آیین‌نامه داخلی رئیس‌جمهور را ملزم نکرده که در هنگام ارائه لایحه بودجه حضور داشته باشد اما بر اساس قانون برنامه پنجم که با رای دو‌سوم نمایندگان تصویب می‌شود و قطعیت آن به همان اندازه آیین‌نامه داخلی است؛ رئیس‌جمهور الزام داشت برای ارائه لایحه بودجه به مجلس بیاید و اطلاعات لازم درباره لایحه بودجه را به نمایندگان ارائه دهد... اینکه رئیس‌جمهور بعد از ۳۴ سال این رفتار را دارد، نوعی توهین و گردن‌کشی در برابر مجلس است و مضر برای جایگاه ریاست‌جمهوری است و جایگاه مجلس را تخفیف می‌دهد.»

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها