شناسه خبر : 1239 لینک کوتاه

ایران در هفته‌ای که گذشت

ماجرای پاراگراف حذف‌شده

کردان بر اثر فشار مظلومیت تسلیم مرگ شد

سرانجام پس از دو ماه فراز و فرود گزارش مجلس درباره مرگ ستار بهشتی در بازداشتگاه ناجا در صحن علنی بهارستان قرائت شد.

بامداد روز انتشار این گزارش، «بهار» در تیتر نخست خود از حذف یکی از پاراگراف‌های این گزارش خبر داد. منبع خبر بهار نیز مهدی دواتگری نماینده ویژه مجلس در بررسی علل مرگ این وبلاگ‌نویس رباط‌کریمی بود. او تاکید کرده بود گزارشی که ماه گذشته توسط وی تهیه شده‌ است با حذف یک پاراگراف در مجلس قرائت خواهد شد. انتشار این خبر سبب شد تا مهدی کوچک‌زاده نماینده حامی دولت، در صحن مجلس به اظهار نظر دواتگری اعتراض کند و وی را به اقدامی غیر‌قانونی متهم کند. به گزارش «اعتماد» ‏نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی نیز که برای قرائت گزارش کمیسیون پشت تریبون قرارگرفته بود، برای زدودن ابهامات ‏درباره بخش‌های حذف‌شده گزارش، ترجیح داد توضیح دهد که قسمت مورد اشاره آقای دواتگری دوباره به گزارش اضافه شده و ‏الان گزارش کامل بدون حذفیات در صحن قرائت خواهد شد. در گزارش قرائت‌شده تاکید شده ‌بود: ... در راستای شناسایی تبلیغ‌کنندگان علیه نظام جمهوری اسلامی ایران پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) تهران بزرگ اقدام به شناسایی شخصی با نام مستعار سعید که با ایجاد صفحاتی در سایت اجتماعی فیس‌بوک با عنوان ستار آزادی و سعید آزاد همچنین وبلاگ
magalh91.blogspot. com کرد که این وبلاگ دارای مطالبی از جمله تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، ارزش‌های نظام، انعکاس اخبار غلط و... بوده و در خارج از کشور نیز با فعالان سیاسی معاند ارتباط نزدیک داشته است... ماموران پلیس فتای تهران بزرگ با بهره‌گیری از بانک‌های اطلاعاتی موجود هویت وی را به نام ستار بهشتی فرزند سردار، ۳۵ساله، دارای تحصیلات سیکل، بیکار، اهل خرمشهر و ساکن رباط‌کریم استخراج می‌کنند و سپس با مجوز قضایی ساعت 12:30 تاریخ 9/8/1391 وارد منزل متهم می‌شوند... بازپرس محترم رسیدگی‌کننده ضمن اعزام متهم به بازداشتگاه اوین، با تقاضای پلیس فتای تهران بزرگ مبنی بر قرار گرفتن وی در بازداشتگاه پلیس آگاهی تهران بزرگ به مدت ۱۰ روز موافقت می‌کند. النهایه متهم ساعت 16:20 تاریخ 10/8/1391 تحویل بازداشتگاه اوین می‌شود... ماموران پلیس فتای تهران بزرگ، متهم متوفی را برخلاف دستور قضایی که باید تحویل بازداشتگاه پلیس آگاهی تهران بزرگ که زیرنظر سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی است، می‌شد ساعت 11:45 تاریخ 11/8/1391 به تحت‌نظرگاه پلیس فتای تهران بزرگ منتقل می‌کنند و تا زمان فوت (حدود ۴۸ ساعت) هیچ گونه تحقیقی از وی به عمل نمی‌آورند... حسب دفتر ثبت وقایع روزانه در بدو ورود مجدد متهم از ناحیه صورت، ساق پای چپ دارای کبودی و تورم است، بازوی دست راست و بازوی دست چپ نیز دارای خالکوبی است، از ناحیه سمت راست کمر نیز دارای کبودی و تورم است... ساعت 13:20 تاریخ 13/8/1391 افسر نگهبان وقت پلیس فتای تهران بزرگ که یکی دیگر از ماموران انتظامی بازداشت‌شده است برای سرکشی به تحت نظرگاه، مراجعه و با مشاهده عدم حرکت و تنفس متهم، مراتب را ساعت 13:49 به مرکز اورژانس تهران گزارش نمود. حسب گزارش تکنسین مرکز در ساعت 14:06 «متهم فوت کرده و جمود نعشی شکل گرفته است». در بخش دیگری از این گزارش آمده بود:
«... نتیجه کالبدگشایی تاریخ 14/8/1391 سازمان پزشکی قانونی کشور حاکی است که در معاینه ظاهری ناحیه قدامی و خلف تنه، کبودی‌های در حال جذبی در شانه چپ، ران، زانو و ساق پای راست و پای چپ مشهود بود که این کبودی‌ها مربوط به سه تا چهار روز قبل از مرگ بود... نمونه‌های محتویات معده، صفرا، امعاء و احشاء و ادرار برای سم‌شناسی و نمونه‌های مغز و مخچه، قلب، کبد و کلیه‌ها برای آسیب‌شناسی ارسال شد و در تاریخ 21/8/1391 نظریه بخش سم‌شناسی و آسیب‌شناسی پزشکی قانونی واصل شد که طی آن وجود هرگونه دارو یا سم در بدن متوفی منفی اعلام شد... در حال حاضر با توجه به بررسی‌های انجام‌شده یا اطلاعات موجود، تعیین علت قطعی فوت از لحاظ پزشکی مقدور نبوده، اما نظر به اینکه در معاینه جسد و بررسی‌های تکمیلی هیچ‌گونه دلایل و شواهدی از بیماری منجر به فوت احراز نشده است، محتمل‌ترین علت منجر به فوت می‌تواند پدیده شوک باشد که در صورت احراز ایراد ضرب یا ضربات به نقاط حساس بدن یا فشارهای شدید روانی این عوامل، می‌تواند عامل شوک مذکور باشد.» به گزارش اعتماد پس از پایان قرائت گزارش مجلس علی مطهری طی تذکری اعلام کرد: «... ‏تا آنجا که من در جریان هستم آن پاراگراف که حذف شده بود باز هم در این گزارش نبود... در ملاقاتی که خانواده ‏ستار بهشتی با من داشتند، گفتند: افرادی که وارد منزل شدند حکم قضایی نداشتند و وقتی این خانواده از آنها حکم قضایی خواستند ‏اسلحه بیرون آوردند و وارد خانه شدند... من در این زمینه تحقیق هم کردم و به این نتیجه رسیدم. بنابراین باید این ‏مساله در گزارش کمیسیون اصلاح شود.» لاریجانی که ریاست مجلس را برعهده داشت خطاب به وی تاکید کرد: «این‌طور که نمی‌شود ‏اصلاح کرد. ضمن اینکه کمیسیون این مساله را بررسی کرده است. اینکه نمی‌شود بگوییم که مادر و خواهر ایشان این حرف را ‏زدند.‌‏»
محمدرضا تابش نیز بعد از پایان جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران حاضر شد و با نشان دادن گزارش اولیه و گزارش قرائت‌شده در مجلس، بخش‌های حذف‌شده را بیشتر مربوط به دلایل احتمالی مرگ ستار بهشتی دانست و تاکید کرد: «...دو پاراگراف مهم و چند سطر از لابه‌لای این گزارش به اضافه بند 6 نتیجه‌گیری حذف شده که بیشتر مربوط به تشریح مسائلی است که می‌تواند علت مرگ باشد. همچنین بند 5 نتیجه‌گیری تغییر کرده و البته یک بند هم به قسمت پیشنهادات اضافه شده است... مجلس مصلحت ندیده گزارش اولیه در صحن قرائت شود و اگرچه این گزارش محرمانه نیست اما نمی‌توانم آن را در اختیار خبرنگاران قرار دهم.»

تجلیل از کردان
به نظر می‌رسد تجلیل از مرحوم کردان به یکی از برنامه‌های ثابت سالانه در دولت دهم بدل شده ‌باشد. امسال نیز در سومین سالگرد درگذشت این عضو سابق کابینه برخی از اعضای دولت از جمله وزرای کشور، نیرو و امور اقتصادی و دارایی به زادگاه وی رفتند و در مراسم بزرگداشت وی حضور یافتند. محمدرضا رحیمی معــاون اول محمود احمدی‌نژاد به عنوان سخنران اصلی مراسم از سجایای اخلاقی مرحوم کردان تجلیل و تصریح کرد: «درگذشت مرحوم» علی کردان وزیر اسبق کشور بر اثر بیماری و کسالت نبود بلکه وی به خاطر فشار مظلومیت تسلیم مرگ شد. وی که در حسینیه «چهار‌دونگه‌ای‌های» ساری سخن می‌گفت، تاکید کرد: «مرحوم کردان از جمله مسوولانی بود که برای خدمت به نظام از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کرد... ماجرای مظلومیت کردان هنوز برای مازندرانی‌ها روشن نشده است... کردان می‌توانست بیش از ۳۰ سال دیگر به این استان خدمت کند.»

آینده متعلق به گرو‌ه‌های مدافع حقوق ‌بشر است
در هفته گذشته برخی از چهره‌های سیاسی کشور به مناسبت سالگرد صدور فرمان هشت‌ماده‌ای رهبر کبیر جمهوری اسلامی ایران در زمینه رعایت حقوق مردم توسط نهادهای قضایی و امنیتی کشور گفت‌وگو‌ها و سخنرانی‌هایی داشتند. در این زمینه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی دیداری با اعضای جمعیت حقوقدانان ایرانی مدافع حقوق ‌بشر داشت. رئیس مجمع تشخیص مصلحت در این دیدار نظام آینده را متعلق به گروه‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد و گروه‌های مدافع حقوق ‌بشر دانست و با تاکید بر لزوم حفظ امید و پشتکار در این زمینه تاکید کرد: «جوشش افکار درست و صحیح از دل و ذهن مردم راه پیشرفت را با وجود تنگ‌نظری‌ها و محدودیت‌ها باز خواهد کرد.» وی با اشاره به آیات متعدد موجود در قرآن کریم و روایات بی‌شمار از ائمه معصومین (ع) درباره حقوق ‌بشر، دین اسلام را دین کرامت انسان و توجه به تعالی مادی و معنوی آن دانست و تصریح کرد: «... زمانی که بسیاری از کشور‌ها در غرب و شرق عالم در بربریت به سر می‌بردند و چیزی به عنوان حقوق انسان و بشر را نمی‌شناختند، رسول گرامی اسلام در جزیره‌العربی با آن فرهنگ ابتدایی، منادی کرامت بشر و تعالی انسان شد و همین وجه اسلام بود که توسعه سریع آن را در قرون اولیه تاریخ اسلام در بخش وسیعی از دنیا و در دل انسان‌های آزاده ممکن ساخت... مساله مهم برای ما به عنوان عالمان دین و حاملان مکتب تشیع و نیز دلسوزان نظام اسلامی باید این باشد که نتیجه حکومت اسلامی در ایران جز خوش‌نامی اسلام در نزد جهانیان و سایر ملت‌ها نباشد.» پایگاه اطلاع‌رسانی جماران هم در این زمینه گفت‌وگویی با علی یونسی، وزیر اطلاعات دوران اصلاحات انجام داد. وی در این گفت‌وگو با اشاره به صدور فرمان هشت‌ماده‌ای امام (ره) تاکیدکرد: ...این منشور در شرایطی صادر شد که کشور و انقلاب گرفتار وضعیت جنگی بود و به علاوه در داخل کشور فعالیت‌های تروریستی و تهدید در اوج خودش بود... امام در اوج قدرت دفاع و بسیج‌دهندگی مردم، این خطر را هم احساس کرد که برخی افراد ممکن است برای رسیدن به اهدافی از مسیر و جاده اعتدال و اخلاق خارج شوند و ملاحظات اخلاقی و انسانی را نادیده بگیرند... در این چارچوب، دو موضوع امام را کاملاً به این فراست رساند؛ یکی وضعیت بسیار اسفناک و ضداخلاقی گزینش‌ها بود... موضوع دیگر رفتار نهادهای امنیتی، نظامی، دادگاه‌ها و کمیته‌های انقلاب، بازجو‌ها، بازپرس‌ها، بازرسی‌ها و به طور کلی ارگان‌ها و سازمان‌هایی بود که کار آنها کنترل، بازرسی و برخورد بود. این نهاد‌ها و ارگان‌ها و افراد شاغل در آنها متاسفانه بعضاً خیلی بد‌تر از گزینش‌ها عمل می‌کردند و شرایط را بسیار تحمل‌ناپذیر کردند. آنقدر این مساله بالا گرفت که دیگر هیچ‌کس احساس امنیت نمی‌کرد. شنود‌ها و کنترل‌های بی‌جا، سخت‌گیری‌های بی‌جا، بدبینی‌های بی‌جا و افشاگری‌های بی‌جا آن‌قدر شایع بود که «افشا باید گردد» و «اعدام باید گردد» دیگر جزو شعارهای همه شده بود. اما امام برخلاف جو عمومی، به اصطلاح خط‌شکنی کردند و برخلاف مشی و خط جریان عمومی پیامی دادند که در زمان خودش یک انقلاب اخلاقی بود.

۴۸ گروگان ایرانی در سوریه آزاد شدند
سرانجام پس از حدود ۱۰ ماه ۴۸ ایرانی گروگان گرفته‌شده توسط ارتش آزاد سوریه با پادرمیانی ترکیه آزاد شدند. به گزارش العالم، «بولنت یلدرم» رئیس هیات امدادرسانی و کمک‌های بشردوستانه ترکیه چهارشنبه هفته گذشته از مبادله بازداشت‌شدگان بین نظام سوریه و مخالفان مسلح این کشور خبر داد، تا براساس آن دو هزار و ۱۳۰ فرد بازداشتی در زندان‌های سوریه، از جمله شماری اتباع ترک در مقابل ۴۸ تبعه ایرانی، آزاد ‌شوند.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها