شناسه خبر : 29410 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

باخبرگزاری‌ها (جهان)

تسنیم: نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد اعلام کرد که کاخ سفید طرح واشنگتن برای صلح در خاورمیانه را، که به «معامله قرن» معروف است اوایل سال آینده میلادی رونمایی خواهد کرد. «دنی دانون»، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، اعلام کرد که دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، به اسرائیل اطلاع داده است که طرح صلح در خاورمیانه را اوایل سال آینده میلادی ارائه خواهد کرد.

ایرنا: به‌رغم اصرارهای قبلی آمریکا به عربستان برای ایجاد آتش‌بس در یمن و ازسرگیری مذاکرات صلح با مبارزان یمنی؛ دولت ترامپ حالا با خواست سازمان ملل برای آتش‌بس مخالف است.

ایرنا: دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری گرجستان در سراسر این کشور آغاز شد. در این دور از انتخابات «سالومه زورابیشویلی» نامزد حزب حاکم «رویای گرجستان» و «گریگول واشادزه» نامزد اتحاد نیروهای مخالف دولت، که بیشترین آرا را در دور اول کسب کرده‌اند، رقابت می‌کنند.

ایسنا: جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، در یک کنفرانس خبری گفت که چون زبان عربی نمی‌داند به نوار قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، گوش نداده است. او در پاسخ به یک خبرنگار که از وی پرسیده بود چرا به این نوار گوش نداده است، گفت: «فکر می‌کنید از شنیدن (این نوار) چه چیزی می‌فهمم؟ من عربی نمی‌دانم، شنیدنش چه فایده‌ای دارد وقتی عربی ندانید؟»

مهر: رئیس‌جمهوری افغانستان در نخستین روز کنفرانس ژنو به نمایندگان کشورهای حاضر گفت که افغانستان برای رفع چالش‌ها، توسعه اقتصادی و رشد تجارت، نیازمند برنامه فراگیر و راهبرد کلان اقتصادی است. «اشرف غنی» گفت که چالش‌های زیادی در برابر رشد اقتصادی افغانستان وجود دارد، موانع جدی که بدون ایجاد راهکارهای فراگیر و برنامه مشخص اقتصادی نمی‌تواند از میان برداشته شود.

ایلنا: رئیس‌جمهوری آمریکا کاهش اهمیت نفت خاورمیانه برای کشورش را انگیزه خروج از این منطقه برشمرد اما در نقطه مقابل اسرائیل را انگیزه‌ای برای ادامه حضور ذکر کرد. «دونالد ترامپ» گفت: «آیا در این منطقه باقی می‌مانیم؟ در اینجا دلیل دیگری چون اسرائیل برای ادامه حضور ما وجود دارد... اما اهمیت نفت خاورمیانه برای ما کم شده، زیرا تولید ما در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری بیشتر از تولید این منطقه است.»

فارس: نماینده پاکستان در سازمان ملل متحد گفت: با تصمیمات یک‌جانبه در معادلات بین‌المللی مخالف هستیم و از اقدامات سازمان شانگهای برای مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنیم. «ملیحه لودهی»، نماینده پاکستان در سازمان ملل متحد، گفت: با تصمیمات یک‌جانبه در معادلات بین‌المللی مخالف هستیم و از اقدامات سازمان شانگهای برای مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنیم.

دراین پرونده بخوانید ...