شناسه خبر : 28830 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (جهان)

اعتراف عربستان به اشتباه در کشتار مردم یمن

ایران نوشت: نماینده وزارت دفاع عربستان در نشست کمیته بین‌المللی حقوق کودکان در ژنو اعتراف کرد، ائتلاف تحت رهبری کشورش در برخی حملات خود مرتکب اشتباه شده و انسان‌های بی‌گناه را کشته است. اما این اعتراف آلام مردم حدیده را که آمار وبا بین آنان 170 درصد افزایش داشته و پنج میلیون کودک یمنی را که از گرسنگی رنج می‌برند، کاهش نمی‌دهد. عسکر العتیبی، نماینده وزارت دفاع عربستان در نشست کمیته بین‌المللی حقوق کودکان در ژنو تحت فشار اعضای شرکت‌کننده، در رویدادی نادر، ادعا و اعتراف کرد، ائتلاف عربستان با وجود همه تلاش‌هایی که کرده تا محل‌های حملات خود را با دقت شناسایی کند، در مواردی مرتکب اشتباه شده و جان انسان‌های بی‌گناه را به خطر انداخته است.

مین‌روبی از مرز دو کره

همشهری نوشت: کره شمالی و کره جنوبی در تازه‌ترین قدم به سوی صلح، به‌ صورت همزمان پاکسازی بیش از 800 هزار مین در نوار مرزی مشترک را شروع کرده‌اند. به گزارش بی‌بی‌سی، در جنوب، مقامات کار مین‌روبی را از منطقه امنیتی مشترک در دهکده پانمونجون شروع کرده‌اند. مین‌ها در دیگر بخش‌های مرز دو کشور، جایی که هزاران سرباز در جنگ کره در آنها کشته شدند، برچیده خواهند شد. مین‌روبی در مرز دو کره در دیدار کیم جونگ اون رهبر همسایه شمالی با مون جائه این رئیس‌جمهور کره جنوبی در سئول مطرح شد و دو طرف با آن موافقت کردند.قرار است تمامی مین‌های موجود در منطقه جی‌اس‌ای، تنها بخشی از منطقه حائل نظامی بین دو کره طی 20 روز آینده برچیده شود.

گام لرزان بایدن برای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا

دنیای اقتصاد نوشت: جینا ریموندو، فرماندار رودآیلند، در نشستی که حزب دموکرات برگزار کرده بود، خیلی روشن در مورد جلسه استماع سنا و اتهاماتی که متوجه برت کاواناست، صحبت کرد و گفت در زمان تماشای جلسه حال بدی به وی دست داده است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، سناتور شلدون وایت‌هاز که بسیار خشمگین بود نیز سوگند خورد که اگر دموکرات‌ها انتخابات ماه نوامبر را پیروز شوند دیگر آمریکا شاهد کاواناها نخواهد بود. زمانی که نوبت به جوزف بایدن رسید او نیز خشمگین و حتی فلسفی صحبت کرد. او گفت: جمهوریخواهان در خصوص موضوع دیوان عالی کشور خشمی کور و شراکتی وحشی‌گرایانه را به نمایش گذاشته‌اند. او جمهوریخواهان را متهم به دستکاری در هنجارهای کمیته قضایی کرد.

آمریکا تا ابد هم در عراق بماند پیروز نخواهد شد

کیهان نوشت: واشنگتن باید به خواسته مردم آمریکا گوش فرا داده و عراق را ترک کند چراکه اگر تا ابد هم در عراق بماند نتیجه نمی‌گیرد. نشنال اینترست در مقاله‌ای بار دیگر با انتقاد از سیاست اشغالگری آمریکا در عراق و با اشاره به حوادث روزهای اخیر شهر بصره نوشته: «آشوب‌های بصره ممکن است با توجه به شرایط معیشتی مردم محلی چندان تعجب‌برانگیز نباشند اما در عین حال باید از آنها درس گرفت. این نتیجه‌ای است که بعد از تغییر رژیم، 15 سال مداخله،‌ اشغالگری و بازسازی در عراق به بار آمده است. این حاصل تریلیون‌ها دلار پول قرض گرفته و خرج شده و از بین رفتن جان ده‌ها هزار آمریکایی و عراقی است.»

 

دراین پرونده بخوانید ...