شناسه خبر : 24480 لینک کوتاه

جدایی پردردسر

آمادگی اتحادیه اروپا برای سرعت‌بخشیدن به فرآیند برگزیت

مذاکره‌کننده ارشد برگزیت اتحادیه اروپا اعلام کرد آماده است تا سرعت مذاکرات با بریتانیا را تشدید کند. این در حالی است که فرصت آغاز مذاکرات تجاری در سال جاری در حال اتمام است.

مذاکره‌کننده ارشد برگزیت اتحادیه اروپا اعلام کرد آماده است تا سرعت مذاکرات با بریتانیا را تشدید کند. این در حالی است که فرصت آغاز مذاکرات تجاری در سال جاری در حال اتمام است. مایکل بارنیر، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران در براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی، اعلام کرد: «من آماده‌ام تا سرعت مذاکرات را افزایش دهم. ما سه تاریخ برای دور تازه مذاکرات پیشنهاد دادیم. در چند ساعت یا چند روز آینده، ما با نمایندگان بریتانیا برای تعیین تاریخ دقیق صحبت خواهیم کرد.» تقریباً دو هفته پس از سخنان ملایم آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در نشست اکتبر، هیچ تاریخی برای ادامه مذاکرات سیاستگذاری تعیین نشد. این در حالی است که هر دو طرف با سردرگمی مواجه‌اند. در لندن، تمرکز مباحثات کابینه به جای توافق برای جدایی آرام روی برنامه‌ریزی برای خروج متمرکز شده است. 

بر اساس اعلام یکی از مقامات ارشد اتحادیه اروپا، این اتحادیه در خصوص رویکرد بریتانیا در مذاکرات ابهام دارد چراکه بریتانیا هیچ گزینه جدیدی را که اجازه حل‌وفصل پرونده جدایی را بدهد روی میز نگذاشته است. دیوید دیویس، وزیر برگزیت بریتانیا، پیشنهاد داده مذاکرات از الگوی کنونی خود که جلسات چهارروزه در ماه است خارج شود. وزیر برگزیت انگلیس گفت در نهایت خروج لندن از اتحادیه اروپا از لحاظ مالی و اقتصادی برای بروکسل بسیار مساعدتر از لندن خواهد بود ولی آینده روابط برای هر دو طرف خوب است. طرف بریتانیایی که از زمان نشست دیپلماسی رفت و برگشتی را اتخاذ کرده علاقه‌مند به بحث در خصوص تجارت آینده است. اما اتحادیه اروپا می‌خواهد ابتدا حدومرز وضعیت مالی مشخص شود. تنها زمانی که رهبران اروپایی نظیر آنگلا مرکل موافقت کنند که بریتانیا و اتحادیه اروپا پیشرفت کافی را در مسیر جدایی از خود به جای گذاشته‌اند آنها اجازه خواهند داد تا مذاکرات در خصوص مبادلات تجاری پسا‌برگزیت آغاز شود. شانس بعدی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، برای پذیرفتن این پیشنهاد در نشست بعدی اتحادیه اروپا در 14 دسامبر خواهد بود. با اینکه اتحادیه اروپا در ماه سپتامبر از پیشنهاد می استقبال کرد اما اتحادیه اروپا می‌خواهد تعهدات بریتانیا با جزئیات دقیق در اسناد الزام‌آور توافق قید شود. 

ژان‌کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، پیش از این هشدار داده بود روز 29 مارس سال 2019 که بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج می‌شود، روز دردناکی در تاریخ خواهد بود و مردم بریتانیا پشیمان می‌شوند. پنج دور مذاکره میان دو طرف تاکنون با پیشرفت زیادی همراه نبوده و دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، یک‌بار گفته بود برای پیشبرد مذاکرات برگزیت نیاز به یک معجزه است. دلیل اختلاف لندن و بروکسل در مذاکرات بر سر شرایط دو طرف است و اتحادیه اروپا تمایلی برای گفت‌وگو درباره آینده روابط تا قبل از حصول توافق برگزیت ندارد. 

دراین پرونده بخوانید ...