شناسه خبر : 24481 لینک کوتاه

ستاره‌های پرفروغ

کاهش نرخ بیکاری و افزایش رشد اقتصادی منطقه یورو

اقتصاد منطقه یورو در سه‌ماهه گذشته رشدی فراتر از انتظار داشته و نرخ بیکاری این منطقه به پایین‌ترین سطح 9 سال اخیر خود سقوط کرد. موضوعی که ناشی از حرکت بانک مرکزی اروپا به سمت کاهش برنامه خرید اوراق قرضه با وجود نرخ تورم پایین در ماه جاری بود.

اقتصاد منطقه یورو در سه‌ماهه گذشته رشدی فراتر از انتظار داشته و نرخ بیکاری این منطقه به پایین‌ترین سطح 9 سال اخیر خود سقوط کرد. موضوعی که ناشی از حرکت بانک مرکزی اروپا به سمت کاهش برنامه خرید اوراق قرضه با وجود نرخ تورم پایین در ماه جاری بود. دفتر آمار اتحادیه اروپا (یوروستات) برآورد کرده است تولید ناخالص داخلی 19 کشور عضو این اتحادیه در سه‌ماهه جولای تا سپتامبر در مقایسه با سه‌ماهه قبلی رشدی 6 /0‌درصدی و در مقایسه با مدت مشابه سال 2016 رشدی 5 /2‌درصدی را به ثبت رسانده است. این در حالی است که اقتصاددانان مورد بررسی رویترز انتظار داشتند اقتصاد این منطقه رشد فصلی 5 /0‌درصدی و رشد سالانه 4 /2‌درصدی را تجربه کند. دانیل آنتونوچی و ژائو آلمیدا، اقتصاددانان مورگان استنلی در یادداشتی نوشتند: «عملکرد فراتر از انتظار رشد GDP اروپا نشان می‌دهد که رشد این منطقه همچنان قوی بوده و این موضوع ناشی از کالیبراسیون مجدد برنامه‌های تسهیل پولی بانک مرکزی اروپا بوده است.» هفته گذشته، بانک مرکزی اروپا اولین گام خود را در مسیر کم کردن وابستگی منطقه به سیاست‌های انبساطی آغاز و اعلام کرد از ماه ژانویه میزان خرید ماهانه اوراق قرضه این بانک نصف شده و به 30 میلیارد یورو کاهش خواهد یافت. رشد اقتصادی باعث شده تا نرخ بیکاری منطقه یورو با رسیدن به پایین‌ترین سطح خود از ژانویه 2009 فراتر از انتظارات بازار عمل کند. در ماه سپتامبر نرخ بیکاری به 9 /8 درصد نیروی کار یا 14.513 میلیون نفر رسید که نسبت به ماه آگوست اندکی کمتر شده است. در ماه آگوست این نرخ 9 درصد یا 14.609 میلیون نفر برآورد شده بود. اقتصاددانان مورد بررسی رویترز انتظار داشتند نرخ بیکاری در ماه سپتامبر 9 درصد گزارش شود. با وجود این برآوردهای یوروستات نشان می‌دهد رشد قیمت مصرف‌کننده در ماه اکتبر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به 4 /1 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در دو ماه گذشته این رشد 5 /1 درصد گزارش شده بود. بانک مرکزی اروپا در نظر دارد تورم اساسی در دو سال آینده پایین اما نزدیک به دو درصد باقی بماند. تورم پایین‌تر عمدتاً به دلیل رشد آهسته‌تر قیمت‌های انرژی بوده که در ماه اکتبر رشد سالانه سه‌درصدی را به ثبت رسانده بودند. این در حالی است که این رشد در ماه سپتامبر 9 /3 درصد گزارش شده بود. بر اساس گزارش یوروستات قیمت غذاهای فرآوری‌نشده در این ماه رشدی 8 /2‌درصدی را به ثبت رساند که 3 /1 درصد بیشتر از ماه سپتامبر بوده است. 

رشد قوی موجب این می‌شود که تورم اساسی به تدریج به سمت حالت نرمال حرکت کند. پس از گذشت دو دهه که منطقه یورو با دو بحران اقتصادی بلندمدت یعنی بحران بدهی‌های دولتی و خروج نصفه و نیمه یونان از پول واحد مواجه بود، این منطقه رشد را دوباره تجربه می‌کند. عملکرد بهتر در کشورها از آمریکا و کانادا تا روسیه و هند به این افزایش کمک کرده است. بخش تولیدی صادرات‌محور یکی از نفع‌برندگان این وضعیت بوده و شاخص مدیریت خرید در ماه‌های اخیر هم رکورد زده است. 

دراین پرونده بخوانید ...