شناسه خبر : 22595 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

کاهش وابستگی اقتصاد جهان به آمریکا

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی آمریکا را کاهش داد

در سال‌های اخیر جهان به منظور حفظ بهبود جهانی، وابستگی کمتری به بزرگ‌ترین اقتصادش داشته است. صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین به‌روزسانی پیش‌بینی خود در خصوص رشد جهانی با عنوان چشم‌انداز اقتصاد جهان، پیش‌بینی کرد اقتصاد جهان در سال جاری رشدی 5 /3‌درصدی و در سال آینده رشدی 6 /3‌درصدی را تجربه خواهد کرد.

در سال‌های اخیر جهان به منظور حفظ بهبود جهانی، وابستگی کمتری به بزرگ‌ترین اقتصادش داشته است. صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین به‌روزسانی پیش‌بینی خود در خصوص رشد جهانی با عنوان چشم‌انداز اقتصاد جهان، پیش‌بینی کرد اقتصاد جهان در سال جاری رشدی 5 /3‌درصدی و در سال آینده رشدی 6 /3‌درصدی را تجربه خواهد کرد. پیش‌بینی صندوق برای رشد امسال و سال آینده در مقایسه با گزارش ماه آوریل تغییری نکرده است. بر اساس اعلام IMF در حال حاضر جهان وابستگی کمتر از انتظاری به آمریکا و بریتانیا داشته و بیشتر به چین، ژاپن، منطقه یورو و کانادا تکیه کرده است. در اواسط ماه جولای دلار به پایین‌ترین سطح 14 ماه اخیر رسید، این در حالی بود که سرمایه‌گذاران نسبت به توانایی دولت ترامپ برای برآورده کردن وعده‌های اقتصادی‌اش به خصوص لغو بیمه اوباماکر ناامید شده‌اند. صندوق‌ بین‌المللی پول برآورد کرده رشد آمریکا در سال جاری و سال آینده 1 /2 درصد خواهد بود که مطابق با ارزیابی سالانه 27 ژوئن این صندوق بوده است. در چشم‌انداز اقتصاد جهانی ماه آوریل، IMF پیش‌بینی کرده بود اقتصاد آمریکا در سال 2017 و 2018 به ترتیب 3 /2 و 5 /2 درصد رشد خواهد داشت. IMF در آخرین گزارش خود اعلام کرد: «‌پیش‌بینی‌های رشد آمریکا از برآورد ماه آوریل پایین‌تر است و این موضوع با این فرض است که سیاست پولی این کشور نسبت به آنچه قبلاً پیش‌بینی می‌شد کمتر انبساطی خواهد بود.»‌ رئیس اداره بودجه دولت ترامپ در ماه جولای هدف این اداره را رسیدن به رشد اقتصادی سه‌درصدی اعلام کرد و نام طرح پیشنهادی خود را نیز «ماگانومیکز» اعلام کرده بود. در حالی که بریتانیا در حال انجام مذاکرات برگزیت است، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی این کشور را با افتی 3 /0‌درصدی به 7 /1 درصد تنزل داد، موضوعی که ناشی از فعالیت‌های اقتصادی کمتر از انتظار در سه‌ماهه نخست بود.

بر اساس پیش‌بینی IMF رشد چین در سال 2017 درحدود 7 /6 درصد خواهد بود و 1 /0 درصد بیشتر از چشم‌انداز اقتصادی جهانی ماه آوریل بوده است. برای سال 2018 نیز رشد چین در حدود 4 /6 درصد برآورد شده که رشدی 2 /0‌درصدی را نسبت به گزارش سه ماه پیش نشان می‌دهد. در گزارش IMF رشد سالانه متوسط چین در سال‌های 2018 تا 2020 معادل 4 /6 درصد برآورد شده است. بر اساس گزارش اخیر IMF، ژاپن با افزایش 1 /0‌درصدی نسبت به پیش‌بینی قبلی رشدی 3 /1‌درصدی را در سال جاری تجربه خواهد کرد و این در حالی است که اقتصاد ژاپن در سال 2018 با افتی شدید تقریباً 6 /0 درصد رشد به ثبت خواهد رساند. منطقه یورو نیز در مجموع با رشدی 9 /1‌درصدی در سال جاری مواجه خواهد شد که نسبت به پیش‌بینی سه ماه قبل 2 /0 درصد بیشتر خواهد بود. این منطقه در سال 2018 رشدی 7 /1‌درصدی را به ثبت خواهد رساند که در این میان اسپانیا بیشترین رشد را در میان اعضای این منطقه به نام خود ثبت خواهد کرد. 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها