شناسه خبر : 33596 لینک کوتاه

وعده پایان جنگ‌های خاورمیانه

دونالد ترامپ در سخنرانی سالانه دست نداد؛ نانسی پلوسی متن سخنرانی را پاره کرد

دونالد ترامپ شامگاه سه‌شنبه گذشته و همزمان با آغاز سال چهارم دوره اول ریاست‌جمهوری‌اش، سخنرانی سالانه (State of Union) خود را در کنگره ایراد کرد. ترامپ در این نطق که یک ساعت و ۱۸ دقیقه طول کشید، از عملکرد دولت خود در عرصه‌های اقتصادی، مهاجرتی و امنیت ملی دفاع کرد. به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا سعی کرد تا از این سخنرانی برای جلب نظر رای‌دهندگان آمریکایی و برای انتخاب مجددش در انتخابات ماه نوامبر استفاده کند. او در ابتدای سخنان خود گفت: سه سال پیش بازگشت بزرگ آمریکا را آغاز کردیم. امروز در برابر شما ایستاده‌ام تا نتایج باورنکردنی آن را به اشتراک بگذارم. اشتغال افزایش یافته، درآمدها بالا رفته، فقر کمتر شده، جرائم کاهش یافته، اعتماد قدرت گرفته و کشور ما بار دیگر به شدت قابل احترام شده است. سال‌های فروپاشی اقتصادی به پایان رسیده است. روزهایی که کشور ما توسط سایر ملت‌ها مورد استفاده، بهره‌جویی و حتی اهانت قرار می‌گرفت، مدت‌هاست پشت سر گذاشته شده است. وعده‌های عمل‌نشده، احیای بدون اشتغال، اظهارات کلیشه‌ای و بهانه‌های بی‌پایان برای کاهش ثروت، قدرت و حیثیت آمریکا به پایان رسیده است. رئیس‌جمهوری آمریکا در نطق سالانه خود در کنگره، در لفاظی‌های جدید علیه حکومت ایران، از به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دفاع کرد. ترامپ پیشتر در این سخنرانی همچنین از خط‌مشی خود در برابر ایران از جمله تشدید تحریم‌های اقتصادی دفاع کرد. او در نطق سالانه موسوم به «وضعیت کشور» درباره سردار قاسم سلیمانی یاوه‌گویی‌هایی را مطرح کرد و گفت: «او حمله ماه دسامبر علیه نیروهای آمریکایی را در عراق هدایت کرده بود و همچنان مشغول برنامه‌ریزی بود. برای همین ایالات متحده دست به عملیاتی دقیق زد و به رعب‌افکنی او برای همیشه پایان داد.» ترامپ در نطق سالانه‌اش در کنگره از عملکرد دولت خود در عرصه‌های اقتصادی، مهاجرتی و امنیت ملی نیز دفاع کرد. او گفت روند احیای عظمت آمریکا سه سال پیش و پس از ورود او به کاخ سفید آغاز شد و ادامه خواهد یافت. ترامپ اضافه کرد: «ما هرگز اجازه نخواهیم داد که سوسیالیسم، نظام درمانی آمریکا را نابود کند.» رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین با تاکید بر اینکه «من به وعده‌هایم عمل می‌کنم» یادآور شد که شش روز پیش پیمان تجاری تازه‌ای را به جای پیمان تجاری آمریکای شمالی -نفتا- امضا کرده است. او ادعا کرد که کاهش نرخ بیکاری در آمریکا به کمترین سطح در نیم‌قرن گذشته رسیده است و افزود: «روزهای زوال اقتصادی به سر آمده است.» به گزارش بی‌بی‌سی، در جریان این سخنرانی جمهوریخواهان به دفعات برای او کف زدند اما دموکرات‌ها بدون هیچ واکنشی به نطق گوش می‌کردند. هفت نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از جمله اوکازیو کورتز این نطق را بایکوت کرده و از حضور در کنگره خودداری کردند تا به آنچه عادی‌سازی قانون‌شکنی‌های ترامپ خواندند، کمک نکنند. خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان ونزوئلا، هم یکی از مهمانان ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا بود. او این‌گونه ادامه داد: «من در پی آن نیستم که صدها هزار نفر از مردم افغانستان را که خیلی از آنها بی‌گناه هستند بکشم. این همچنین کار ما نیست که به عنوان نیروی پلیس کشورهای دیگر عمل کنیم. در افغانستان، عزم و شجاعت نیروهای ما به ما این امکان را داده است که پیشرفت چشمگیر داشته باشیم و مذاکرات صلح در حال انجام است. ما در تلاش هستیم تا سرانجام به طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان دهیم و نیروهای خود را به خانه برگردانیم.»

پلوسی متن سخنان ترامپ را پاره کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در آغاز سخنرانی سالانه خود از دست دادن با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امتناع کرد. ترامپ همزمان با پا گذاشتن به محل سخنرانی یک کپی از متن سخنرانی خود را به مایک پنس، معاونش و یکی دیگر را به پلوسی داد؛ پلوسی دستش را دراز کرده بود تا با ترامپ دست بدهد اما رئیس‌جمهوری از این کار امتناع کرد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم در واکنش به این کار ترامپ در برابر چشم رسانه‌های داخلی و خارجی کپی متن سخنرانی رئیس‌جمهوری آمریکا را که قبل از شروع سخنرانی به او داده بود، پاره کرد. پلوسی همچنین در واکنش به این رفتار ترامپ فقط گفت: خانم‌ها و آقایان، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا. این در حالی است که رسم بر این است که رئیس مجلس نمایندگان این‌طور رئیس‌جمهوری ایالات متحده را به حضار معرفی کند: اعضای کنگره، مفتخرم که رئیس‌جمهوری ایالات متحده را معرفی کنم.

پلوسی: این مودبانه‌ترین پاسخ به او بود

نانسی پلوسی هنگام خروج از کنگره پس از سخنرانی ترامپ، در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره علت پاره کردن متن سخنرانی رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: این مودبانه‌ترین کاری بود که می‌شد در پاسخ به حرف‌ها و اقدامات ترامپ انجام داد. به گزارش ایرنا، رسانه‌های غربی به‌ویژه آمریکایی همگی به حاشیه‌های جنجالی سومین نطق سالانه دونالد ترامپ در مکانی که تا چند روز پیش جلسه دادگاه وی برگزار شد، پرداخته و گزارش دادند که «حرف‌های شعارگونه ترامپ» با واکنش سرد و جنجالی دموکرات‌ها به ویژه نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همراه شد. شبکه فرانس ۲۴ روز چهارشنبه گذشته نوشت: ترامپ در حالی در شعاری از بازگشت شکوهمند آمریکا حرف زد که نانسی پلوسی نطق او را پاره کرد.

سخنرانی ترامپ سراسر دروغ بود

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ساعاتی پس از نطق سالانه دونالد ترامپ، با صدور بیانیه‌ای رسمی تصریح کرد: صفحه به صفحه سومین نطق سالانه رئیس‌جمهوری آمریکا دروغ بود. در بیانیه نانسی پلوسی که در سایت مجلس نمایندگان آمریکا منتشر شده، آمده است: این نطق صفحه به صفحه دروغ دونالد ترامپ، باید به مثابه درخواستی برای اقدام از سوی هر کسی که انتظار حقیقت از رئیس‌جمهور و سیاست‌های دولتی دارد، باشد. آمریکایی‌ها سزاوار رئیس‌جمهوری هستند که برای آرزوهای فرزندان این کشور احترام قائل باشد و نسبت به آنها صداقت پیشه کند.

سازمان همکاری اسلامی طرح «معامله قرن» را رد کرد

سازمان همکاری اسلامی روز دوشنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای ضمن رد طرح ضدفلسطینی «معامله قرن»، از کشورهای عضو این سازمان خواست که با این طرح آمریکایی همراهی نکنند. به گزارش شبکه خبری المیادین، سازمان همکاری اسلامی با ۵۷ عضو با تشکیل جلسه‌ای فوق‌العاده در جده، طرح اخیر آمریکا علیه فلسطینی‌ها را بررسی کرد و با صدور بیانیه‌ای مخالفت خود را با این طرح اعلام کرد. در این بیانیه آمده است: از همه کشورهای عضو این سازمان می‌خواهیم که با طرح آمریکایی همراهی نکنند یا با دولت این کشور برای اجرای آن به شکل‌های مختلف همکاری نکنند. این سازمان در ادامه اسرائیل را مسوول بحرانی شدن اوضاع در فلسطین دانست و تاکید کرد: طرح آمریکا قوانین و معاهدات بین‌المللی را زیرپا گذاشته و در تضاد با روند صلح است. این در حالی است که «یوسف بن احمد العثیمین» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز پیشتر در سخنانی بر حمایت از همه تلاش‌های بین‌المللی برای حل مساله فلسطین تا دستیابی به صلح فراگیر تاکید کرد. وی همچنین افزود: این سازمان از برپایی کشور فلسطین بر اساس مرزهای سال ۱۹۶۷ به پایتختی بخش شرقی بیت‌المقدس حمایت می‌کند. روز شنبه نیز اتحادیه عرب با صدور بیانیه‌ای طرح «معامله قرن» را «معامله ناعادلانه» و مغایر قطعنامه‌های بین‌المللی توصیف کرد و از جامعه جهانی خواست جلوی اقدامات اسرائیل برای اجرای بندهای این طرح را بگیرد.

اتحادیه اروپا با «معامله قرن» ترامپ مخالف است

اتحادیه اروپا طرح ترامپ برای حل مناقشه میان اسرائیل و فلسطینیان را مغایر توافق‌های بین‌المللی می‌داند. اسرائیل از موضع اتحادیه به‌شدت انتقاد کرد. جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه ۱۵ بهمن (چهارم فوریه) پس از بازگشت از ایران موضع اتحادیه در قبال «معامله قرن» ترامپ را اعلام کرد. بورل گفت اتحادیه اروپا معتقد است که طرح ترامپ با توافق‌های بین‌المللی در زمینه مناقشه میان فلسطینیان و اسرائیل همخوانی ندارد. او تصریح کرد که اتحادیه از راه‌حل دو کشور در مرزهای سال ۱۹۶۷ و «تقسیم عادلانه» سرزمین میان دو طرف حمایت می‌کند.

پیشتازی بوتیجج و سندرز در انتخابات مقدماتی آیووا

نتایج نسبی شمارش آرای مجمع‌های انتخاباتی حزب دموکرات در ایالت آیووای آمریکا نشان می‌دهد که پیت بوتیجج از سایر رقبا پیش افتاده است. به گزارش ایسنا، حزب دموکرات ایالت آیووا اعلام کرد با شمارش نتایج ۶۲ درصد حوزه‌ها بوتیجج 9 /26 درصد آرا و برنی سندرز 1 /25 درصد آرا را به دست آورده‌اند. الیزابت وارن با 3 /18 درصد آرا سوم است و جو بایدن با 6 /15 درصد آرا چهارم. نامزد نهایی حزب دموکرات که پس از رای‌گیری در کلیه ایالات مشخص خواهد شد، در ماه نوامبر آینده رقیب دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور خواهد بود. به گزارش بی‌بی‌سی، حزب دموکرات هنوز برنده رای‌گیری روز دوشنبه گذشته در آیووا را که دستخوش مشکلات فنی بود اعلام نکرده است. این نتایج بخشی از سهمی خواهد بود که بر اساس سیستم نامتعارف انتخابات آمریکا برای کسب نامزدی حزب لازم است. برای کسب نامزدی حزب دموکرات به ۱۹۹۱ امتیاز نیاز است و سهم آیووا در این میان ۴۱ است. حزب دموکرات در نهایت نامزد مورد نظر خود را در ماه ژوئیه در یک گردهمایی ملی در شهر میلواکی ویسکانسین معرفی خواهد کرد.

مقتدی صدر طرفدارانش را به حضور در میادین تظاهرات فراخواند

رهبر جریان صدر عراق خواستار حمایت قوی از «انقلاب بیستم» شد. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه‌نیوز، رهبر جریان صدر عراق در توئیتی نوشت: درود بر تظاهرات‌کنندگان انقلاب بیستم و همه عاشقان اصلاحات، کسانی که برای احیای تحصیل، علم و آموزش همکاری می‌کنند تا امنیت برقرار شود. رهبر جریان صدر بار دیگر از طرفدارانش خواست در میادین اعتراضات تظاهرات کنند و حضور گسترده داشته باشند. وی افزود، باید از انقلاب بیستم به شدت حمایت شود تا در مبارزه با فاسدان قوی بوده و از مسالمت‌آمیز بودن و شکوه خود حفاظت کند. همچنین صباح الطلوبی العکیلی، نماینده ائتلاف سائرون وابسته به مقتدی صدر گفت اقدامات صدر سنجیده و میهن‌پرستانه بوده و هدفش خدمت به کشور است. انقلاب ۱۹۲۰ عراق یا شورش عراقیان در تابستان همان سال با تظاهرات گسترده مردم عراق، ضداشغال عراق توسط نیروهای بریتانیایی آغاز شد.

490 نفر قربانی شدند؛ مبتلایان از مرز 24 هزار نفر عبور کردند

طبق آخرین آمار و ارقام، تعداد تلفات ویروس ناشناخته «کرونا» به 490 نفر افزایش یافت و مبتلایان به این ویروس از مرز 24 هزار و 300 نفر عبور کردند. به گزارش فارس، آمار و ارقام تلفات ویروس کشنده «کرونا» روز چهارشنبه گذشته به ۴۹۰ تن و تعداد مبتلایان به این ویروس ناشناخته به ۲۴ هزار و ۳۲۴ نفر افزایش یافت. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرد که روز سه‌شنبه، ۶۵ مورد جدید به قربانیان ویروس کشنده کرونا افزوده شدند که تعداد تلفات جدید به این ویروس را به ۴۹۰ نفر افزایش دادند. 

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها