شناسه خبر : 780 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

باز‌پرداخت ۱۳۷ میلیارد دلار از بدهی بانک‌های اروپایی به ECB

ماریو دراگی از اصلاح اقتصاد اروپا سخن گفت

رئیس بانک مرکزی اروپا در سخنرانی تازه‌ای در مورد اصلاح اقتصاد اروپا و خروج این منطقه از بحران اقتصادی صحبت کرد و اقدام شماری از بانک‌های اروپایی را برای باز‌پرداخت سهمی از وام‌های سه‌ساله‌ای که به دلیل شرایط اضطرار اقتصادی به بانک‌های بحران‌زده داده شده بود تاییدی بر این مدعا دانست.

رئیس بانک مرکزی اروپا در سخنرانی تازه‌ای در مورد اصلاح اقتصاد اروپا و خروج این منطقه از بحران اقتصادی صحبت کرد و اقدام شماری از بانک‌های اروپایی را برای باز‌پرداخت سهمی از وام‌های سه‌ساله‌ای که به دلیل شرایط اضطرار اقتصادی به بانک‌های بحران‌زده داده شده بود تاییدی بر این مدعا دانست. طبق این گزارش 278 موسسه مالی فعال در اروپا تا روز سی‌ام ژانویه سال 2013 میلادی 2/137 میلیارد یورو برابر با 4/184 میلیارد دلار از این وام را باز‌پرداخت می‌کنند. این در حالی است که اغلب اقتصاددانان با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشورهای اروپایی پیش‌بینی می‌کردند تنها 84 میلیارد یورو از این وام در اولین ماه سال جاری بازپرداخت شود. کل مبلغ وام‌های پرداختی توسط بانک مرکزی اتحادیه اروپا به موسسات مالی آسیب دیده برابر با 489 میلیارد یورو بوده است.
به دنبال انتشار این خبر ارزش یورو در بازار جهانی در برابر دیگر ارزهای معتبر رشد کرد و به بالاترین سطح خود از فوریه سال 2012 میلادی تا‌کنون رسید. کریستین شولز اقتصاددان ارشد بانک برنبرگ لندن در این مورد می‌گوید: «اغلب بانک‌های مرکزی دنیا از قبیل فدرال‌رزرو امریکا بانک مرکزی انگلیس و حتی بانک مرکزی کشور ژاپن هنوز برای حمایت از اقتصاد داخلی به تزریق ادامه می‌دهند ولی جهت جریان مالی در نظام بانکی اتحادیه اروپا عکس دیگر کشورهاست و این نشان می‌دهد اقتصاد این منطقه به راستی از بحران گذر کرده است.‌« ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا در مورد طرح‌های اقتصادی که سبب شد تا اروپا بتواند از روزهای سخت گذر کند، گفت: اثرگذارترین سیاست خرید نا‌محدود اوراق قرضه دولتی توسط بانک مرکزی برای ممانعت از فروپاشی منطقه یورو و خروج کشورهای بحران‌زده از اتحادیه بود. از طرف دیگر تمام دولت‌های منطقه طرح ریاضت اقتصادی را به منظور متعادل کردن شرایط مالی و از بین بردن عدم توازن‌ها در اقتصاد اجرا کردند و این طرح‌ها به اقتصاد اروپا کمک بزرگی کرد.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها