شناسه خبر : 33350 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

دفتر پربرگ

آیا می‌توان به استقرار بلاک‌چین در نظام حسابرسی ایران امیدوار بود؟

بلاک‌چین یک سامانه ثبت اطلاعات و گزارش توزیع‌شده به صورت غیرمتمرکز است که مانند یک دفتر اطلاعاتی توزیع‌شده عمل می‌کند. در این فناوری با وجود کاربران پرشمار که به‌طور همزمان داده‌هایی را ثبت و اصلاح می‌کنند، یکپارچگی محتوای پایگاه داده حفظ می‌شود و ایجاد تداخل داده‌های ورودی به صفر می‌رسد.

مجید اسکندری: بلاک‌چین یک سامانه ثبت اطلاعات و گزارش توزیع‌شده به صورت غیرمتمرکز است که مانند یک دفتر اطلاعاتی توزیع‌شده عمل می‌کند. در این فناوری با وجود کاربران پرشمار که به‌طور همزمان داده‌هایی را ثبت و اصلاح می‌کنند، یکپارچگی محتوای پایگاه داده حفظ می‌شود و ایجاد تداخل داده‌های ورودی به صفر می‌رسد. زنجیره بلاک‌چین برای اولین‌بار در سال 1991 توسط گروهی از پژوهشگران با ترکیب سه فناوری جداگانه و منحصربه‌فرد به شرح زیر به وجود آمد:

کلید عمومی رمزنگاری‌شده: یک کد رمزنگاری‌شده منحصربه‌فرد که به منظور انجام معامله از سوی دو طرف تراکنش ارائه می‌شود.

شبکه همتا به همتا: سامانه‌ای که به هر فردی اجازه می‌دهد تا با افراد دیگر تعامل مستقیم داشته باشد و به طرف سوم نیازی ندارد.

برنامه نرم‌افزاری: که به منظور زمان‌بندی اسناد دیجیتال است.

اساس حرفه حسابداری بر تایید و اعتبارسنجی بنا شده است. این مقولات به راحتی توسط امکانات بلاک چین قابل اجراست. طبق تحقیقات اخیر چهار موسسه بزرگ حسابرسی جهان و وال‌استریت نیز فناوری بلاک‌چین می‌تواند عامل دگردیسی و تحول در حرفه نسبتاً قدیمی حسابداری شود. افشا و گزارشگری مالی بانک‌ها و رشد بازارهای مالی و افزایش مقررات نظارتی نیز یک چالش اساسی است که بلاک‌چین به عنوان زیرساخت نوین و نوآورانه فناوری اطلاعات می‌تواند در این حوزه راهگشا باشد. زیرا رشد بازارهای مالی و پیچیده شدن محیط کسب‌وکار، افشا و گزارشگری اطلاعات در بانک‌ها را به امری پیچیده، هزینه‌بر و زمان‌بر تبدیل کرده است. رشد ابزارهای مالی مشتقه و غیرمشتقه از جنس دارایی و بدهی‌های مالی و طرح مباحث نوینی همچون ارزشگذاری منصفانه دارایی و بدهی‌های مالی و سایر مباحث نوین حسابداری و تغییرات هرروزه آن طی سال‌های اخیر نیز مزید بر علت  بوده و بر پیچیدگی افشا و گزارشگری مالی افزوده است.

ثبت سوابق معاملات در یک دفتر کل، اساس فرآیند حسابداری و گزارشگری مالی است. حال با غیرمتمرکزسازی این دفترکل به شکلی ایمن می‌توان همکاری بین نهادهای مختلف را افزایش داد و بر کارایی و اثربخشی حسابداری افزود. سامانه‌های غیرمتمرکز این امکان را فراهم می‌کنند تا گزارش‌های مالی را به سندی زنده تبدیل کنند. به‌طوری که همه ذی‌نفعان به آن دسترسی داشته باشند.

اگر اطلاعات مالی به صورت آنی در دسترس قرار گیرد، مشکل اساسی گزارش‌های حسابرسی که اخطار پس از واقعه است از بین خواهد رفت و حسابرسان می‌توانند به موقع متوجه هر نوع اشکال موجود در صورت‌های مالی شوند و ارزش‌آفرینی حسابرسی صورت عملی به خود خواهد گرفت.

با به‌کارگیری فناوری بلاک چین، سطح اعتماد عمومی به داده‌های مالی و حسابداری به میزانی باورنکردنی بالا خواهد رفت. همچنین، پاره‌ای از ادعاهای موجود در سطح صورت‌های مالی بدون نیاز به انجام خدمات اطمینان‌بخشی حسابرسی مورد پذیرش عمومی قرار خواهند گرفت. در مجموع، فناوری بلاک چین با برداشتن پاره‌ای از محدودیت‌های موجود در اصول و ضوابط حسابداری، حسابرسی و مالی، اعتبار این حرفه‌ها را در جامعه ارتقا خواهد داد.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها