شناسه خبر : 33240 لینک کوتاه

تبادل صفر و یکی

رمزارز مشترک اسلامی تا چه حد کارآمد است؟

در اجلاس سران کشورهای اسلامی 2019 که در کوالالامپور برگزار شد، حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان خواستار استفاده از فناوری بلاک‌چین برای تحقق ایده دینار اسلامی و ساخت رمزارز مشترک اسلامی شد. ایده‌ای که ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی در سال 2007 و پیش از تولد و رونق بیت‌کوین با عنوان «دینار طلا» برای نخستین‌بار آن را مطرح کرده بود.

محمد علی‌نژاد: در اجلاس سران کشورهای اسلامی 2019 که در کوالالامپور برگزار شد، حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان خواستار استفاده از فناوری بلاک‌چین برای تحقق ایده دینار اسلامی و ساخت رمزارز مشترک اسلامی شد. ایده‌ای که ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی در سال 2007 و پیش از تولد و رونق بیت‌کوین با عنوان «دینار طلا» برای نخستین‌بار آن را مطرح کرده بود. ارزی مشترک که برای مبادلات میان کشورهای همسو و مسلمان مورد استفاده قرار گیرد. رئیس‌جمهور ایران در حالی در میزگرد «اولویت‌های توسعه و چالش‌ها» مربوط به نشست اجلاس سران کشورهای اسلامی، پیشنهاد ایجاد ارز اسلامی با استفاده از فناوری بلاک‌چین را مطرح ساخت که نخست‌وزیر مالزی نیز موافقت خود را با پیشنهاد ایران در ایجاد رمزارز مشترک و استفاده از آن به عنوان جایگزین دلار آمریکا در مبادلات میان کشورهای اسلامی اعلام کرد.

ماهاتیر محمد پس از گفت‌وگوی مشترک با شرکت‌کنندگان در اجلاس سران کوالالامپور و شرکت در میزگرد چهارگانه‌ای که در آن رجب طیب اردوغان (رئیس‌جمهور ترکیه)، حسن روحانی (رئیس‌جمهور ایران) و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی (امیر قطر) حضور داشتند، به خبرنگاران گفت وی مدت‌ها قبل پیشنهاد ایجاد یک ارز جایگزین دلار برای تجارت‌های بین‌المللی را مطرح کرده است. هرچند تلاش‌هایی نیز در این زمینه صورت گرفته است، اما این ایده با واکنش ابرقدرت‌ها در راستای توقف استفاده از ارزهای دیگر مواجه شد.

البته این تنها ایده حسن روحانی نبود، رئیس‌جمهور در این نشست پیشنهاد ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک خطرپذیر را داد. این صندوق سرمایه‌گذاری برای حمایت از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فین‌تک در کشورهای عضو ایجاد خواهد شد و می‌تواند از شرکت‌های نوپایی که داوطلب ایجاد بستر فنی مناسب و متن باز در این زمینه هستند حمایت کند و طی فراخوانی از نوآوران کشورهای عضو برای تدوین و تشکیل بستر بلاک‌چین لازم در میان کشورهای عضو اقدامات لازم را انجام دهد. ایده ایجاد یک رمزارز برای مبادلات بین‌المللی و مقابله با تحریم‌ها در سال‌های گذشته نیز مطرح بود به‌طوری که حسن روحانی به بانک مرکزی دستور داده بود تا توسعه پروژه رمزارز ملی را پیگیری کند در نتیجه نسخه آزمایشی رمزارز ملی نیز ایجاد شد اما خبری از راه‌اندازی این پروژه نشد. البته ایجاد رمزارز مشترک میان چند کشور بحث تازه‌ای نیست و در حال حاضر کشورهای حوزه یورو نیز در این خصوص مطالعاتی را انجام داده‌اند، همچنین کشورهایی نظیر روسیه، ترکیه و چین نیز به دنبال انجام چنین کاری هستند و حتی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در بستر بلاک‌چین بسیاری معاملات و فرآیندهای مالی خود را انجام می‌دهند. با وجود این، تحلیلگران نظرات متفاوتی در مورد موفقیت این ایده دارند و در حالی که برخی آن را در زمان تحریم موثر می‌دانند، برخی دیگر معتقدند ایجاد یک رمزارز مشترک نمی‌تواند موجب دور زدن تحریم‌ها شود.

دراین پرونده بخوانید ...