شناسه خبر : 1220 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

ین ژاپن هفته‌ای فوق‌العاده را پشت سر نهاد

حال دلار خوب نیست

دلار آمریکا این هفته نیز به دلیل متقاعد نشدن سرمایه‌گذاران نسبت به تصمیم فدرال‌رزرو برای تعدیل سیاست پولی خود در هفته آتی، افت کرد. دلار با ۴/۲ درصد کاهش به نرخ ۲۱/۹۸ به ازای هر ین رسید که بیشترین میزان افت در یک ماه اخیر بوده است.

سیدمحمدامین طباطبایی
دلار آمریکا این هفته نیز به دلیل متقاعد نشدن سرمایه‌گذاران نسبت به تصمیم فدرال‌رزرو برای تعدیل سیاست پولی خود در هفته آتی، افت کرد. دلار با 4/2 درصد کاهش به نرخ 21/98 به ازای هر ین رسید که بیشترین میزان افت در یک ماه اخیر بوده است. این ارز در برابر یورو نیز وضع خوبی نداشت و با یک درصد کاهش مواجه شده و در عدد 32/1معامله شد که در10روز اخیر بی‌سابقه بوده است. این در حالی است که یورو خود در برابر ین 4/1درصد سقوط کرده است. معیار نوسانات قیمت بین هفت ارز مهم دنیا برای پنجمین هفته متوالی کاهش یافت که طولانی‌ترین دوره طی یک سال گذشته بوده است. شاخص دلار بلومبرگ نیز که این ارز را در مقابل10 ارز اصلی دیگر می‌سنجد، با کاهش یک‌درصدی به 1022رسید. معضلی که در حال حاضر این ارز بین‌المللی با آن روبه‌رو است خبرهای ضد و نقیض بسیار و همچنین عدم وجود چشم‌انداز روشن و مشخص در تصمیمات بانک مرکزی آمریکاست. البته گمانه‌زنی‌هایی درباره صعود ارزش دلار در برابر هشت رقیب اصلی‌اش از جمله یورو، ین و پوند وجود دارد که باید دید واقعاً روی می‌دهد یا خیر. در این میان دلار کانادا برای سومین هفته متوالی تقویت شد که چنین روند صعودی‌ای از ماه سپتامبر سابقه نداشته است. دولت این کشور گزارش اقتصادی و رشد تولید ناخالص داخلی ماه می را هفته آینده منتشر خواهد کرد که پیش‌بینی می‌شود رشد 3/0‌درصدی را نشان دهد. این گزارش و نیز افزایش فوق‌العاده شاخص خرده‌فروشی را که پیش‌تر اعلام شده بود می‌توان عوامل تقویت ارز کانادا دانست. دلار کانادا که به اختصار لونی نامیده می‌شود در هفته جاری با 9/0 درصد افزایش، نرخ برابری 025/1 را به ازای هر دلار آمریکا تجربه کرد. همتای نیوزیلندی دلار آمریکا، یعنی دلار نیوزیلند که به آن «کیوی» اطلاق می‌شود، خوش‌اقبال‌ترین ارز این هفته بود و روز جمعه بیشترین افزایش روزانه یعنی حدود دو درصد را طی یک سال اخیر در برابر دلار آمریکا تجربه کرد. در این روز رئیس بانک مرکزی نیوزیلند، گرامه ویلر اعلام کرد سال آینده نرخ بهره را افزایش خواهد داد. در عوض دیگر همتای دلار آمریکا یعنی دلار استرالیا روزهای خوبی را سپری نمی‌کند و در میان 10 ارز معتبر دنیا بدترین عملکرد را طی شش ماه گذشته داشته و در مجموع حدود 11 درصد در برابر دلار آمریکا سقوط کرده است. اما از طرفی برخی کارشناسان در استرالیا معتقدند این روند چندان هم به ضرر اقتصاد این کشور نیست و حتی می‌تواند از طریق افزایش سودآوری کشاورزان و در نتیجه سرمایه‌گذاری بیشتر، اقتصاد این کشور را هرچه بیشتر رقابتی کند. گفتنی است استرالیا سومین تولید‌کننده گوشت و گندم در دنیا و بزرگ‌ترین صادرکننده پشم است.
ارز مشترک منطقه اروپا، یورو، نیز این هفته در برابر برخی ارزها از جمله ین ژاپن افت کرد ولی در مقایسه با دلار آمریکا اوضاع بهتری داشت و در مقابل این ارز تقویت شد. پیش‌بینی می‌شود بانک مرکزی اروپا نیز تحت تاثیر تصمیم هفته آینده فدرال‌رزرو قرار گرفته و سیاست مقتضی را اتخاذ کرده تا از کاهش ارزش یورو در برابر دلار جلوگیری کند. پس از یورو، به سراغ پوند انگلستان می‌رویم. این ارز نیز در پی انتشار آمارهای اقتصادی که از افزایش رشد و نیز تسریع روند بهبود اقتصاد این کشور خبر می‌داد، با افزایش ارزش روبه‌رو شد. به بیان دیگر پوند استرلینگ برای سومین هفته متوالی در برابر دلار آمریکا بهبود یافت. آمارهای منتشرشده حاکی از آن است که تولید ناخالص داخلی انگلستان در سه ماه دوم سال جاری 6/0 درصد رشد داشته است. بانک انگلستان نیز هفته آینده جدیدترین سیاست پولی خود را پیش از انتشار گزارش تورم سه‌ماهه اخیر، اعلام خواهد کرد. این روند مثبت اقتصادی از یک سو و انتظار ادامه آن از سوی دیگر، موجب افزایش تقاضا برای پوند شده است.

ارزهای آسیایی

این هفته در بین ارزهای آسیایی ین ژاپن عملکرد خیره‌کننده‌ای داشت به طوری که در برابر تمامی 16 ارز مهم دنیا تقویت شد. اگرچه پس از درآمدهای ناامید‌کننده شرکت‌های ژاپنی و سقوط سهام در بورس این کشور سرمایه‌گذاران نیز ناامید شده بودند ولی در هفته اخیر دوباره تصمیم به سرمایه‌گذاری گرفته‌اند. ارزش اوراق 10‌ساله دولتی ژاپن نیز که به تورم حساس هستند بالا رفت و شاخص قیمت مصرف‌کننده هم به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت. همان طور که در بالا گفته شد، ارز این کشور با 1/1 درصد افزایش به 21/98 به ازای هر دلار رسید تا شکاف ایجاد‌شده میان ین و دلار در هفته‌های اخیر اندکی کمتر شود. در طول سه ماه گذشته و در میان ارزهای 10 کشور توسعه‌یافته جهان، ین حدود یک درصد تقویت شده است. یوان چین هم بهترین هفته خود را از ماه می پشت سر گذاشت. پس از اعلام دولت این کشور مبنی بر جلوگیری از رسیدن رشد اقتصادی به زیر هفت درصد و همچنین تلاش برای افزایش رشد صادرات، یوان در برابر دلار تقویت شد و با 1/0 درصد افزایش به نرخ 131/6 به ازای هر دلار رسید. این در حالی بود که این ارز طی دو هفته گذشته با افت مواجه شده بود. همچنین بانک خلق چین نرخ مرجع یوان را با 06/0 درصد افزایش به 172/6 رسانید. البته کارشناسان می‌گویند روند افزایش ارزش یوان چندان صعودی نخواهد بود و سیری کاهنده خواهد داشت. در این میان باید منتظر اقدامات دولت و بانک مرکزی چین بود و دید در صورت کاهش ارزش پول این کشور چه اقدامی را در پیش خواهند گرفت.
رَند، واحد پول آفریقای جنوبی در برابر اکثر رقبایش افت کرد. این اتفاق در حالی روی داد که چین به بیش از 1400 شرکت این کشور دستور داد تا با تعدیل ظرفیت مازاد تولید چشم‌انداز صادرات را برای صادرکنندگان این کشور اندکی نامشخص کند. از همین رو، ارز این کشور با 5/0 درصد کاهش در برابر دلار آمریکا به 770/9 رسید. برزیل نیز از این تصمیم دولت چین بی‌نصیب نبود و رئال، ارز این کشور پس از اعلام خبر فوق 6/0 درصد افت کرد و به 256/2 به ازای هر دلار رسید. همان گونه که در هفته‌های گذشته نیز مشاهده شده بود که سیاست پولی اخیر فدرال‌رزرو بر ارزش ارزهای مهم جهانی به ویژه ارز اقتصادهای نوظهور تاثیر بسزایی گذاشت، در روزهای آتی نیز سیاستگذاران آمریکایی در قالب یک نشست گرد هم می‌آیند تا درباره چگونگی سیاست‌های آتی خود طی سال‌های پیش رو تصمیم‌گیری کنند.
*دلار آمریکا به عنوان ارز مبنا در نظر گرفته شده است.
index:1|width:375|height:250|align:center

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها