شناسه خبر : 11920 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

رشد۴۶ درصدی اقتصاد چین طی چهار سال آینده

معجزه چین ادامه دارد

در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاران دنیا میلیاردها دلار در بازارهای در حال توسعه دنیا سرمایه‌گذاری کردند که این سرمایه‌گذاری‌ها به طمع کسب سود بیشتر بود.

مونا مشهدی‌رجبی
در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاران دنیا میلیاردها دلار در بازارهای در حال توسعه دنیا سرمایه‌گذاری کردند که این سرمایه‌گذاری‌ها به طمع کسب سود بیشتر بود. آمارها نشان می‌دهد در سال 2012 میلادی ارزش بازار سهام کشورهای در حال توسعه دنیا بالغ بر 50 هزار میلیارد دلار شده است که این بر رونق این بازارها در سال‌های آینده می‌افزاید. طبق گزارش تازه‌ای که بلومبرگ ارائه کرد در سال 2012 میلادی چین بزرگ‌ترین بازار در حال گذار دنیا بود و با توجه به پیش‌بینی‌های مربوط به رشد اقتصادی در این کشور انتظار می‌رود ورود سرمایه‌های خارجی به چین در سال‌های آتی نیز بیشتر از دیگر کشورهای دنیا باشد. طبق این گزارش در فاصله سال‌های 2013 تا 2017 میلادی اقتصاد چین 9/45 درصد بزرگ‌تر می‌شود و نرخ تورم آن در این بازه زمانی حداکثر به سه درصد می‌رسد. نسبت بدهی دولت چین به تولید ناخالص داخلی این کشور برابر با 9/14 درصد گزارش شده است و این کشور از نظر سهولت انجام کار در دنیا در جایگاه 91 قرار دارد. دومین بازار بزرگ در حال توسعه دنیا به کشور کره جنوبی اختصاص دارد که رشد اقتصادی‌اش در فاصله سال‌های 2013 تا 2017 میلادی از مرز 9/22 درصد فراتر خواهد رفت و نرخ تورم در این کشور حداکثر به مرز 9/2 درصد می‌رسد. این کشور که بدهی دولتی برابر با 3/27 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد داشت از نظر سهولت انجام کار در جایگاه هشتم دنیا قرار گرفته است. کره جنوبی از بزرگ‌ترین اقتصادهای آسیایی است و در سال‌های گذشته میلیاردها دلار در بازارهای مالی و سهام این کشور سرمایه‌گذاری شده است. رشد بیش از 14 درصدی سود سرمایه‌گذاری در بازار سهام کره سبب شد تا در جایگاه دوم در میان کشورهای در حال توسعه قرار بگیرد. سومین بازار در حال توسعه دنیا کشور تایلند است که نرخ رشد اقتصادی‌اش در فاصله سال‌های 2013 تا 2017 میلادی به 9/25 درصد می‌رسد و نرخ تورم در این کشور حداکثر در مرز 7/2 درصد قرار می‌گیرد. میزان بدهی دولت تایلند برابر با 5/49 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است و از نظر سهولت انجام کار در جایگاه 18 دنیا قرار گرفته است. نرخ رشد سرمایه‌گذاری در بازار سهام تایلند در سال‌های 2010 تا 2012 میلادی برابر با 35 درصد و نرخ سودآوری در این بازار برابر با 11 درصد اعلام شده است.
چهارمین بازار در حال توسعه دنیا بازار پرو است که رشد تولید ناخالص داخلی‌اش در چهار سال آینده برابر با 4/27 درصد برآورد شده است. این کشور که حداکثر تورمی برابر با 1/2 درصد را در سال‌های مورد بررسی تجربه می‌کند بدهی بالغ بر 2/17 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور دارد و از نظر سهولت انجام کار جایگاه 43 دنیا را به خود اختصاص داده است. پرو در سال‌های گذشته میلیاردها دلار سرمایه خارجی در بازارهای مالی جذب کرده است و نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی این کشور برابر با 10 درصد گزارش شده است. پنجمین کشور این فهرست جمهوری چک است که رشد تولید ناخالص داخلی‌اش در چهار سال آینده برابر با 1/21 درصد خواهد بود و انتظار می‌رود بازار سهام این کشور هم رشدی بالغ بر 10 درصد در هر سال را تجربه کند. این رشد در کنار سودآوری سرمایه‌گذاری در بازار سهام سبب می‌شود میلیاردها دلار سرمایه خارجی در این بازار وارد شود. متوسط نرخ تورم در این کشور برابر با دو درصد و میزان بدهی دولت چک برابر با 5/45 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور اعلام شده است. چک از نظر سهولت انجام کار در جایگاه 65 دنیا قرار گرفته است.

دراین پرونده بخوانید ...

دیدگاه تان را بنویسید

 

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها