شناسه خبر : 33600 لینک کوتاه
تاریخ انتشار:

بریده روزنامه‌ها (سیاسی)

نامه‌ای از معاونت حقوقی رئیس‌جمهور به جنتی

ایرنا  نوشت: معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس‌جمهور در نامه‌ای به دبیر شورای نگهبان، اعلام کرد که رویه شورای نگهبان، بنیاد جمهوریت و اسلامیت نظام را با مخاطرات سنگین مواجه خواهد ساخت. به دنبال رد صلاحیت‌های گسترده شورای نگهبان در انتخابات آینده و اعتراض عمومی به این روند، علی‌اکبر گرجی، معاون پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری به آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان نامه‌ای نوشته است. وی در این نامه اعلام کرده اعمال نظارت استصوابی بر انتخابات به ‌عنوان مساله‌ای «بغرنج»، «مناقشه‌ای دیرپا و بی‌پایان» در روند انتخابات مختلف در جمهوری اسلامی، خلاف مدلول اصل ۹۹ قانون اساسی و «موجب تهی‌سازی نظام انتخاباتی جمهوری اسلامی از اعتبارسازی، اثربخشی و مشروعیت‌آفرینی» است.

عقب‌نشینی اروپا از اجرای مکانیسم ماشه

خراسان نوشت: مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از «تمدید نامحدود» زمان استفاده از بندهای حل اختلاف برجام موسوم به «مکانیسم ماشه» خبر داد. خبری که پس از سفر «بورل» به تهران به‌روز شد. مقامات کشورمان در ملاقات‌های خود ضمن یادآوری اقدامات آمریکا و اروپا در برهم زدن توازن برجام و نقض صریح مواد مختلف این توافق بین‌المللی، تاکید کردند که اقدامات احتمالی اروپا علیه ایران با پاسخ تند تهران مواجه خواهد شد. پیام‌های مشخص و تندی از سوی تهران به بروکسل مخابره شده و حالا اروپا در یک عقب‌نشینی آشکار از زبان مسوول سیاست خارجی خود از «تمدید نامحدود» زمان‌بندی رسیدگی به شکایت اروپا از ایران در کمیسیون مشترک برجام سخن به میان می‌آورد.

به نمایندگی از مردم مذاکره کردیم

ایران نوشت: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، طی سخنانی در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش گفت: استفاده توامان از قدرت نظامی و دیپلماسی فرمولی بود که من و شهید سلیمانی به‌کار می‌بردیم. کسانی که مذاکرات را می‌کوبند، ما را نمی‌کوبند، مردم را می‌کوبند. ما از طرف مردم و به نمایندگی و پشتوانه آنها مذاکره کردیم. مذاکره به معنای تسلیم و پذیرش خواسته طرف مقابل نیست. آمریکا کشور بدعهدی بود. اگر بدعهد نبود در دو صفحه یا حتی دو خط توافق می‌کردیم. اینکه ما 150 صفحه با هم توافق کردیم به خاطر آن بود که به هم اعتماد نداشتیم. اصلاً روابط بین‌الملل بر اساس اعتماد نیست. هر کس روابط بین‌الملل را بر اساس اعتماد بنا کند سرش کلاه می‌رود.

باید شور انتخاباتی در کشور زیاد شود

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مجید متقی‌فر سخنگوی جبهه پایداری، درباره خروج این جریان از ائتلاف نیروهای انقلاب نوشت: از ابتدا هم درباره ورود به این لیست صحبتی نشده بود، البته ما هنوز هم ترجیحمان ارائه لیست واحد است و اگر هم نشد بهتر است اشتراکات لیست‌هایمان بسیار زیاد باشد. اختلاف سلیقه منافاتی با وحدت نداشته و طبیعی است که سلایق مختلف باشند، اما در مبانی نباید اختلاف وجود داشته باشد. ما سال 90 هم دو لیست مختلف را ارائه کردیم و تعدد لیست اتفاقاً می‌تواند شور انتخاباتی کشور را افزایش دهد، البته ما هنوز هم به لیست مستقل فکر نمی‌کنیم. ما باید تلاش کنیم تا شور انتخاباتی در کشور زیاد شود.

دراین پرونده بخوانید ...

پربیننده ترین اخبار این شماره

پربیننده ترین اخبار تمام شماره ها